Říjen 2017

Místa Johna Lennona

2. října 2017 v 15:36 | Czewa |  Zajímavosti
Cestování přináší mnohé objevy. A teď myslím zejména cestování reálné, prstem po mapě či google hledání v tomto často nestačí. A největší radost pro mě představují Beatles objevy. Myslíte si, že Liverpool to jistí a jediná místa spojená s Beatles najdete tam? Ale vůbec ne!

Jasně, Liverpool je kolébka Beatles a snad každý beatlemaniak tam bude nadšen. Na světě je ale mnoho dalších míst, které mají s historií Beatles spojitost a nachází se zde nějaká Beatles upomínka. Nebo taky s Beatles společného nemají skoro ba i vůbec nic, a přece tu najdete nějaké Beatles místo! Londýn, Hamburk (ty mi stále do sbírky chybí...), Praha (Lennonovu zeď snad znáte). A já letos objevila další tři, které odkazují na Johna Lennona.

Silným zážitkem letošního roku pro mě byla část Central Parku v New Yorku, kde vznikl symbolický památníček Strawberry Fields Forever. U domu Dakota, kde bydlel John Lennon, kde stále bydlí Yoko Ono a před kterým se 8. prosince 1980 stala ta hrozná věc, se scházejí povětšinou Johnovi fanoušci, turisté, kytaristi...


Vládne tam příjemná atmosféra.


Přímo na domě žádnou vzpomínku na Johna Lennona ani onen tragický den nenajdete - v domě se dále bydlí a hlídají jej strážníci.


Místo ale především v člověku vyvolává hodně zvláštní pocity. Přátelská atmosfera Strawberry Fields v Central Parku je zahalena představou, že skutečně stojíte tam, kde Mark Chapman zastřelil Johna Lennona, bez kterého je svět o tolik chudší.

Druhým místem, které jsem letos navštívila, byla Kuba. Na tomto karibském ostrově, kde stále vládne socialismus smíchaný s masovou rekreační turistikou, jsem nečekaně objevila park Johna Lennona. V Havaně, ve čtvrti Vedado, se nachází nejen velký zmrzlinový trh (tam taky doporučuju zajít a vystát si frontu s Kubánci, nenechat se zlákat na "jednoduchou" variantu pro turisty), ale i socha Johna Lennona. Tu tady umístili 8. prosince 2000, přesně dvacet let po Johnově smrti. Socha je dílem kubánského umělce Josého Villa Soberóna a sedí na lavičce, kam si můžete přisednout. Před lavičkou je kousek španělského překladu Imagine...


Vedle parku Johna Lennona je i klub Yellow Submarine (tedy Submarino Amarillo :) ), kde to vypadalo dobře, ale my tam byli přes den, tak se ještě nic nedělo. Ale koncerty tam můžou být fajn!


Park Johna Lennona v Havaně má připomínat doby, kdy byli Beatles na socialistické Kubě zakázáni... No, u nás to ostatně v té době nebylo jiné... Dnes si je tam sice pustit můžete, ale třeba desku seženete asi hodně těžko.


No a poslední Beatles místo, které jsem navštívila teď před týdnem, je náměstí Johna Lennona v Barceloně. Najdete ho jen s mapou nebo s někým, kdo se vyzná v sympatické čtvrti Gràcia. Ta je plná malých náměstíček, úzkých cest, kde mají cyklisté a chodci přednost, barů, obchůdků a hlavně jen místních, na turistu tu narazíte málokdy. Na náměstíčku Placa del Sol, které je od toho Lennonova kousek, se po večerech scházejí mladí a sedí tu ve velkém počtu všude, kde se dá, popíjejí, hrají na kytary, baví se. A v deset hodin večer tu v tyto dny chřestí klíčemi, bijí do hrnců a podobně hlučí, aby upozornili na všudypřítomou touhu po nezávislosti Katalánska.


Barcelona se snaží prokázat úctu různým osobnostem tím, že po nich pojmenuje náměstí a podobně. Vedle Anny Frankové, George Orwella či Mahatma Gándhího je i John Lennon jedním z nich a náměstí pojmenované po něm se nachází tam, kde John Lennon s Brianem Epsteinem roku 1963 vyrazili na krátkou dovolenou.

No a já se těším, že mě ještě spousta podobných míst čeká. Znáte další Beatles místa, o kterých tu nebyla zmínka?