Únor 2017

George 74

25. února 2017 v 16:49 | Czewa |  Aktuality
Kdyby dnes George Harrison ještě žil, jaký by asi byl? Já myslím, že by byl hodně zadumaný, asi by nekoncertoval, ale dost možná by psal knihy, básně, filosofické, ale i zábavné texty. Občas by se objevil na veřejnosti, kde by působil velice smířeným dojmem. Aktivně by však sledoval, co se v dnešním světě děje a přemýšlel by, jak zabránit ukrutnostem a jak bojovat proti lidské hlouposti. Každopádně by však dnes oslavil 74. narozeniny. Tak vzpomínejme a zamysleme se i sami nad sebou, jestli pomáháme tomu, aby byl dnešní svět dobrý.


While My Guitar Gently Weeps

13. února 2017 v 1:46 | Czewa |  Písničky
"No tak jo, napíšu článek. No tak jo, ale o čem? Nějaký cover, to bude rychlý i zajímavý zároveň..." Dívám se do seznamu blogové inspirace a vidím: cover While My Guitar Gently Weeps od The Jeff Healey Band. Jo, to by šlo... Jenže pak prohledávám google a wikipedii a začítám se do článků o ORIGINÁLU. A ano, světe div se, opravdu tady ještě článek o While My Guitar ještě není. Takže cover bude muset ještě počkat...

Jak asi víte, While My Guitar Gently Weeps napsal George Harrison. Četl tou dobou čínskou knihu I Ching. A jak tak doma přemítal o vzájemné propojenosti všech věcí na světě a o tom, že všechno tu má svůj účel a nic není náhoda, otevřel na návštěvě u maminky ve Warringtonu nějakou knihu a viděl tam slova "gently weeps". A nápad byl na světě.
Než se však tato skvělá písnička dočkala své finální verze, chvíli to trvalo. Na demo verzi, kterou nahrál ve svém domě v Esheru, byly například použity tyto sloky, které už se potom nikde neobjevily:

The problems you sow, are the troubles you're reaping, (Problémy, které zasíváš, jsou ty, které i sklízíš - možná narážka na hustou atmosféru ve skupině)
(...)
I look at the trouble and see that it's raging, (Dívám se na potíž, vidím, že běsní)
While my guitar gently weeps.(zatímco má kytara něžně naříká)
As I'm sitting here, doing nothing but ageing, (Jak tu tak sedím a jen věk se mění)
Still, my guitar gently weep (má kytara stále jen něžně naříká.)

Na dalším akustickém demo snímku, který možná znáte z alba Anthology 3, hraje jen George na akustickou kytaru a Paul na varhany. Sloka je zde trochu změněná:

I look from the wings at the play you are staging, (Z křídel se dívám na hru, kterou řídíš)
While my guitar gently weeps. (zatímco má kytara něžně naříká.)
As I'm sitting here, doing nothing but ageing, (Jak tu tak sedím a jen stárnu, vidíš?)
Still, my guitar gently weeps. (Má kytara stále jen něžně naříká.)

Při nahrávání písničky v červenci a srpnu 1968 s Beatles George nebyl stále spokojen. Požádal proto Erica Claptona, aby do While My Guitar Gently Weeps nahrál kytarové sólo. Ten zprvu nechtěl, nebylo to přece vůbec normální, aby Beatles někdo při nahrávání hostoval. Ale nakonec se nechal přemluvit a ještě ten večer, 6. září toho roku, sólo nahrál a aby to neznělo moc jako jeho tvorba, přidal různé efekty (automatic double-tracking, mašinku, ve které ještě technik Chris Thomas ručně třepal oscilátorem), aby to znělo více beatlesácky.
Paul při tomto nahrávání odložil Hoffnerku i Rickenbackera a hrál si s Fender Jazz Bass (ta se objevuje ještě v Glass Onion a Yer Blues). John Lennon hraje tremolo na elektriku, ale jde slyšet jen málo.
Naživo zazněla tato geniální píseň třeba na koncertu pro Bangladéš nebo na turné v Japonsku roku 1991, v obou případech i s Ericem Claptonem.
George Martin ji (konktrétně tedy to akustické demo) pak ještě trochu upravil na albu Love. Tu verzi si můžete poslechnout zde, protože klasika na youtube není.


To, že se písnička umístila na skvělých místech v různých žebříčcích, snad není třeba dodávat. Je přece taková dobrá. Živoucí. Napínavá. Dramatická. A přitom prostě krásná. Hudebně i textově.
A o cover verzích příště.

[Verse]
Am Am/G F#m7b5 Fmaj7
I look at you all see the love there that's sleeping
Am G D E
While my guitar gently weeps
Am Am/G F#m7b5 Fmaj7
I look at the floor and I see it needs sweeping
Am G C E
Still my guitar gently weeps


[Chorus]
A C#m F#m C#m Bm E
I don't know why nobody told you how to unfold your love
A C#m F#m C#m
I don't know how someone controlled you
Bm E
They bought and sold you


[Verse]
Am Am/G F#m7b5 Fmaj7
I look at the world and I notice it's turning
Am G D E
While my guitar gently weeps
Am Am/G F#m7b5 Fmaj7
With every mistake we must surely be learning
Am G C E
Still my guitar gently weeps


[Chorus]
A C#m F#m C#m
I don't know how you were diverted
Bm E
You were perverted too
A C#m F#m C#m
I don't know how you were inverted
Bm E
No one alerted you


[Verse]
Am Am/G F#m7b5 Fmaj7
I look at you all see the love there that's sleeping
Am G D E
While my guitar gently weeps
Am Am/G F#m7b5 Fmaj7
Look at you all...
Am G C E
Still my guitar gently weeps