Leden 2017

Paul Du Noyer: Paul McCartney

16. ledna 2017 v 5:00 | Czewa |  Knihy
Nedávno vyšla další pěkná knížka o Paulovi McCartneym. Její název zní jednoduše Paul McCartney. Autor, liverpoolský rodák a hudební žurnalista Paul Du Noyer, si ale rozhodně jednoduchý úkol nestanovil: napsat biografii člověka, který patří mezi nejslavnější populární hudebníky vůbec a který zabrousil do obrovského množství dalších činností, a ještě k tomu zdaleka ne první biografii Paula McCartneyho stále přinášející nové pohledy na jeho život a dílo, musel být opravdu oříšek. Du Noyer se s ním ale popasoval docela dobře. A je třeba si vážit i skvělého překladu do češtiny, který rozhodně není u literatury o Beatles samozřejmostí a za který můžeme poděkovat Ladislavu Šenkyříkovi.


Jakže se tedy Paulovi Du Noyerovi podařilo ji takto napsat?
Už jen struktura knihy je zajímavá. V první půlce čtenář dost zrychleně proletí obecně známou historií Beatles a hlouběji méně probádanou pozdější McCartneyho kariérou. To vše autor okořenil vlastními názory, vzpomínkami a ve velké míře i úryvky z jeho rozhovorů se samotným sirem Paulem. Já byla překvapena některými detaily, o kterých jsem nevěděla: jak mladý Paul (McCartney, dále už jen jako Paul) stopoval do Paříže, jak si jednou zapomněl Hoffnerku na jeden z raných koncertů, jak jeho tvorbu ovlivnila záliba ve fragmentech a taky hudba jiných umělců. Lidem, kteří v Paulově životě a kariéře hráli nějakou roli, je v knize obecně věnován velký prostor. Tomu se netřeba divit, však si uvědomte, jak jsou lidé kolem vás a že bez nich byste byli pravděpodobně jinde a jiní.

Druhá část knihy rozděluje Paulův život a tvorbu do různých zajímavých kapitol, což nám zase ukazuje jiný úhel pohledu. Do větší hloubky tak poznáme, jak se Paul angažoval ve filmech, jak se vypořádává s občasným neúspěchem, co ho vede k neustálému koncertování či jak jeho tvorbu ovlivnila láska, Linda, ale i myšlenka na peníze a životní priority.

Po přečtení Paula McCartneyho si budete možná připadat, že máte Paula McCartneyho opravdu přečteného. Tříštění posedlosti obyčejností a na druhou stranu neutuchající nutkání postavit se jakékoli výzvě. Nevyzpytatelnost Paulovy múzy a zároveň jeho věčná touha v ni. Strach z neúspěchu a zároveň odhodlanost skákat do neznámých vod. Empatie s běžným posluchačem, kterému chce poskytnout, co si žádá a přitom touha experimentovat a hrát nové a neokoukané věci živě. Tím, že kniha opravdu pokrývá období od úplných začátků až po to nejaktuálnější období, je opravdu pestrá. Paulův život však evidentně zahrnuje tolik aktivit, názorů, vtipů, překvapení, vlivů od jiných i vlivů na ostatní, že mít ho zcela přečtený je nemožné, i kdyby tato kniha neměla 300 stran, ale třeba milion. O to však ani nejde. Je to rozhodně kniha, která vás bude bavit, pokud vás baví Paul.