Říjen 2016

Bob Dylan a inspirace

14. října 2016 v 15:05 | Czewa |  Jiné skupiny a interpreti
V souvislosti s tou skvělou novinkou, že Nobelovu cenu za literaturu dostal letos Bob Dylan, bych se o něm taky ráda zmínila v souvislosti s Beatles. Když o tom tak přemýšlím, kromě přátelství, které panovalo mezi Bobem a členy Beatles, hlavně tedy Georgem Harrisonem, mě napadá nejvýstižnější slovní asociace: inspirace.
Ať už Beatles Dylan inspiroval tím, že jim roku 1964 poprvé nabídl jointa, svými poetickými texty (známá je třeba inspirace Johna Lennona Dylanovými texty v písni I'm A Loser) nebo i hudbou (např. využití foukací harmoniky taktéž v "lůzrovi"), jistý vliv Dylana na kapelu Beatles je nepopiratelný. Můžeme se domnívat, že i moje oblíbená Dylanovka "I Want You", zejména svým veršem "I Want You So Bad", inspirovala Lennona k jeho "I Want You". Dylan je na obalu Sgt. Peppera. Dylan hrál s Harrisonem v Travelling Wilburrys. Opačným směrem (od Beatles k Dylanovi) mnoho inspirace zato nenajdeme... Že je Dylanova píseň "Roll On, John" z alba Tempest z roku 2012 inspirována Johnem Lennonem, bude spíš jen výjimka (ale její text s narážkami na Beatles a Johna to potvrzuje... na youtube tuhle píseň ale asi v originále nenajdete, mně se to aspoň nedaří...)
Už dlouho dlouho se ptám, co že je vlastně na těch Dylanových písničkách takové dobré. Komplikované hudebně nejsou, Dylan není moc dobrý zpěvák (ale osobitý jednoznačně). Proč tolik (tolik!) slavných (i neslavných) lidí nahrálo verze jeho písní? Kde se v něm tahle síla inspirace vlastně bere?
Nevím. A tahle nevědomost tomu celému dodáva takové kouzlo, že to je vlastně ještě lepší. Dylan je génius textový (za co by jinak tu Nobelovku dostal taky, že jo), ale i hudební, což je záhada a mě to baví.


A tady je o Dylanovi moc hezký článek.