Queen a Beatles

5. září 2016 v 13:13 | Czewa |  Jiné skupiny a interpreti
Dnes by Freddie Mercury oslavil 70. narozeniny, napíšu tedy na jeho počest něco málo o Queen a jejich spojitosti s Beatles.
Skupina Queen, také čtyřčlenná a britská, vznikla a na vrchol své tvorby dorazila později než Beatles. Původní sestava studentů Imperial College Briana Maye, Rogera Taylora a Tima Staffela, kterou nazvali Smile, vznikla až roku 1968. O dva roky později odešel Staffel a přišel zpěvák Farrokh Bulsara, později známý jako Freddie Mercury. Trojice se sehrála a zpětně tvrdila, že Beatles patřili mezi hlavní zdroje jejich inspirace. Po vyzkoušení různých baskytaristů k sobě roku 1971 přijali čtvrtého člena kapely Johna Deacona. V té době si taky změnili jméno na Queen, podle Mercuryho silné, univerzální a královské slovo.
Po roce 1972 už Queen hráli v klubech a snažili se prosadit s nahrávkami. Narozdíl od Beatles, kteří se proslavili hned s prvními singly, ale Queen zezačátku moc úspěchu nesklidili. Zlepšení přišlo až s druhým albem Queen II a singlovým hitem Seven Seas Of Rhye. Roku 1974 vyšlo album Sheer Heart Attack, kterému se dostalo o mnoho více chvály a písně Killer Queen a Now I'm Here patří dodnes mezi nejznámější.
V roce 1975 vyšlo přelomové album kapely Queen, něco jako Sgt. Pepper v případě Beatles. Na A Night at the Opera najdeme převratnou Bohemian Rhapsody (klavír na náhravce je údajně tentýž co v nahrávce Hey Jude), You're my Best Friend nebo Love of my Life. Ani poté skupiny neusnula na vavřínech, rok nato vydala album A Day at the Races, na kterém jsou hity jako Tie Your Mother Down, Good-Old Fashioned Loverboy a Somebody to Love. O další rok později vyšlo album News of the World s hity We Will Rock You a We Are the Champions. Mezitím Queen koncertovali a jezdili na turné.
Roku 1978 vydali další album Jazz, ze kterého budete znát přinejmenším skvělé písně Fat Bottom Girls, Bicycle Race a Don't Stop Me Now. O rok později vyšlo jen album živých nahrávek z koncertů v Evropě Live Killers. V roce 1980 vydali opět klasické album The Game, opět plné dodnes slavných písniček jako Another One Bites the Dust, Crazy Little Thing Called Love, Save Me a Play the Game. Taky složili hudbu k filmu Flash Gordon, z nějž se proslavila skladba Flash. Po tragické smrti Johna Lennona napsal Freddie Mercury skladbu Life Is Real (Song for John Lennon), kde se na Lennona přímo odkazuje i v textu (Lennon is a genius).


Po vytříbené kompilaci Greatest Hits vyšlo další album Hot Space roku 1982, se slavným duem s Davidem Bowiem Under Pressure. V této době také Freddie Mercury změnil svou image - od dámských převleků, dlouhých vlasů a načerno nalakovaných nehtů začal nosit kožené oblečky, krátké vlasy a hustý knír.
Členové Queen se potom asi dva roky spíše soustředili na vlastní sólovou tvorbu. Roku 1984 ale vychází opět veleúspěšné album Queen The Works s písněmi jako Radio GaGa, Hammer to Fall, It's a Hard Life a I Want to Break Free. Toho roku také Queen vystoupili v Jihoafrické Republice ovládnuté apartheidem.
13. července 1985 vystoupili Queen na slavném charitativním koncertu Live Aid, mezi vystupujícími byl i Paul McCartney. Kromě koncertování vydali v dalších letech i další alba: A Kind of Magic (1986), Miracle (1989), Innuendo (1991), Greatest Hits II (1991)a Made In Heaven (1995). V letech 1987 a 1988 se Freddie Mercury zaměřoval spíše na sólovou tvorbu, z níž vzešlo třeba slavné operní album Barcelona se španělskou operní pěvkyní Montserrat Caballé. Na přelomu 80. a 90. let je už ale zřejmé, že Freddieho zdravotní stav není v pořádku a v listopadu 1991 veřejně oznámil, že má AIDS. Jen den po tomto veřejném prohlášení Freddie Mercury zemřel. Potom se konalo spoustu vzpomínkových koncertů a akcí a skupina Queen, i když koncertuje s jinými zpěváky, na něj na koncertech vždy vzpomene.
Toť letem světem historie hudební kariéry Queen. Spojitostí s Beatles tam moc nebylo, ale přece: Brian May miluje převelice písničku Jealous Guy. Roger Taylor obdivoval album Revolver a na svém sólovém albu Electric Fire z roku 1998 vydal i cover verzi lennonovy písně Working Class Hero. John Deacon byl okouzlen Paulovým albem Band on the Run. Paul McCartney prokázal úctu Freddiemu, když ho nazval King Mercury. Ono není divu, můžeme se hádat, byl-li kdy na světě lepší rockový zpěvák než Freddie Mercury. Dlouhá esej srovnávající Queen a Beatles (ano, opravdu se to podobá srovnání jablek s pomeranči) je zde.

Zdroj obrázku: http://dailysnarlandmore.blogspot.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nejmenovaný občan našeho státu | 6. září 2016 v 17:05 | Reagovat

Moc pěkný článek. :-) A doufám, že nebyl poslední, protože téma "Beatles a..." se mi moc líbí. ;-)

2 Kimi | Web | 6. září 2016 v 17:34 | Reagovat

Moc zajímavý. Stylově sice byla každá kapela jinde, časově taky, ale tyhle společné věci jsem nevěděla....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama