A jde se na Beatles! Moc nového neuvidíte, ale hodně nového uslyšíte

23. září 2016 v 14:07 | Czewa |  Filmy
Nový film Rona Howarda The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years běží v českých kinech už přes týden. Já se na něj dostala ve středu ve svém oblíbeném pražském kině Bio Oko. Byla jsem nadšená už jen z toho, že se tento dokument dává v našich kinech, a ne jen třeba jeden den v jednom kině, jako tomu bylo třeba u záznamu koncertu The Who z loňského června. Film zaměřující se na konkrétní, byť poměrně dlouhé, období The Beatles, ho mapuje kvalitně se vším, co tu dobu obnášelo. Na jednu stranu si divák uvědomí, jaké měli ti liverpoolští kluci neuvěřitelné štěstí na dobu, lidi, náladu společnosti a vůbec na všechno. Na stranu druhou ale z filmu doslova čiší to šílenství, které se kolem Beatles spustilo.

Ječící až omdlévající fanynky živá vystoupení skupiny rozhodně neusnadňovaly. Aparatura, kterou měli tehdy muzikanti k dispozici, tyto výlevy čím dál většího množství poblázněného davu neměla šanci zvládnout. Kapela se nemohla slyšet a ani publikum, do kterého se zvuk přenášel přes ampliony, si asi hudební zážitek upřímně chválit nemohlo. Pro Beatles to bylo období ze začátku úchvatné, ale brzo a čím dál tím víc ubíjející. A to jde z filmu Eight Days A Week skvěle vycítit. Koneckonců i na závěr, kdy u titulků běží záznam vánočních pozdravů skupiny fanouškům, se jasně shodnou, že nejvíc je baví a naplňuje studiové nahrávání. To se ostatně potvrdilo i později, když už skupina živě nehrála a natočila většinu svých nejúspěšnějších a nejprogresivnějších alb.


Kromě dobře vyčištěných záznamů z koncertů s Beatles, které jsem do filmu neměla možnost vidět (a hlavně slyšet), mi ale snímek až tolik nového nepřinesl. Po většinu jsem si spíš připadala, jako že se znovu dívám na Antologii, ze které někdo vybral záběry týkající se živého hraní Beatles. Pár scén s dnešním Paulem a Ringem tam je taky, ale popravdě mi přijdou moc sentimentální a stejně opakují to, co bylo i v té Antologii.

Zajímavé pro mě bylo politické a společenské pozadí, které Howard ve filmu vypíchl: moc se nemluví o tom, jak Beatles reagovali na vraždu Kennedyho nebo na rasovou segregaci. Zde to bylo ukázáno jasně: měli strach, ale ani odvaha situaci změnit jim nechyběla. K tomu patřil samozřejmě i mnohokrát rozebíraný případ s Lennonovou hláškou, že Beatles byli slavnější než Ježíš a následným humbukem v křesťanské Americe. Kromě toho se mi líbilo třeba srovnání Beatles s klasickými skladateli - je pravda, že nikomu z popové hudby se nepodařilo napsat tolik hitů, jako napsali slavných skladeb třeba Strauss nebo Mozart. Taky se lidé ve filmu snažili o analyzování humoru členů Beatles, který je sice samozřejmě dokonalý, ale vždycky si vzpomenu na Johna a je mi úplně jasné, že by si přitom klepal na hlavu. Oni byli prostě takoví, na nic si nehráli a rozebírat to je vlastně zbytečné.

I přesto, že pro mě film nebyl až tak objevný, jsem si ho ale skvěle užila, protože v kině na koncertech jsem vždycky tam. A tak jsem byla zase jednou na mladých a živých a nerozpadlých Beatles, což se každému nepovede.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dankiss | 23. září 2016 v 14:57 | Reagovat

Přesně mé pocity.. :) Nebyl jsem zklamán, ale vyloženě nadšený jsem z kina neodcházel.

2 Jan | Web | 24. září 2016 v 9:27 | Reagovat

To je trefný, žádný převrat, ale středně dobrý filmík, trošku jsem měl pocit, že někdo musí vydělat....

3 Zuz | 27. září 2016 v 13:17 | Reagovat

Nevíte, jestli dávají film i někde jinde než jen v Bio Oku?

4 Czewa | Web | 27. září 2016 v 13:53 | Reagovat
5 Carlos | 20. října 2016 v 12:10 | Reagovat

Viděl jsem a přišlo mi to jako dobře udělaný dokument, který ovšem uspokojí hlavně fanoušky Brouků. Myslím, že se tvůrcům podařilo vypíchnout právě to šílenství jejich koncertů a cestování a tiskovek a všechen ten neuvěřitelný tlak. Skoro to bylo únavné i z toho plátna, natož v tom žít čtyři roky. Jen mi trochu scházelo víc podrobností o koncertu a následných událostí v manile. Tam se totiž definitivně rozxhodli s cestováním a koncertováním seknout. Jinak ale palec nahoru! :-)

6 Carlos | Web | 20. října 2016 v 12:11 | Reagovat

Jen doufám, že podobných kvalitních dokumentů bude víc :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama