Červen 2016

All You Need Is Ears: George Martin píše o práci producenta, svém životě a spolupráci nejen s Beatles

30. června 2016 v 10:38 | Czewa |  Knihy
Konečně jsem se probojovala k poslední straně skvělé knihy, kterou jsem dostala už k Vánocům. Ne, že by se špatně četla, ale knihy do školy bohužel od té doby plnily většinu mého čtecího času. Teď je ale už po zkouškách a dočíst tu knížku tak byla jedna z odměn. Napsal ji George Martin, hlavní producent hudby Beatles, s pomocí Jeremyho Hornsbyho a nese název All You Need Ears: Všechno, co potřebuješ, jsou uši. Kniha má navíc ještě jeden podtitul: "Příběh muže, který stvořil Beatles. Ten, který má zřejmě zaujmout potenciálního kupce knihy, však moc příhodný není: George Martin Beatles určitě nestvořil, v knize ani jinde to netvrdí a není to zkrátka pravda. Více by se hodilo možná označení "Příběh muže, který stvořil zvuk Beatles." Ale ani tak, vzhledem k tomu, že kniha zkrátka o Beatles až tolik není, by to nebylo zcela příhodné označení. Navíc myslím, že narážka na tolik známou píseň od Beatles v hlavním titulku by mohla stačit k tomu, aby si čtenáři knihu spojili s nejslavnější kapelou všech dob.

O čem tedy All You Need Is Ears je, když ne o Beatles? Odpověď není složitá: o nahrávání. O nahrávacím průmyslu, jeho vývoji od poloviny 20. století, o nahrávání jako takovém, o práci hudebního producenta. Martin se v ní snaží objasnit technickou stránku studiového nahrávání písniček Beatles i jiných kapel. Jak fungovalo nahrávání hudby tehdy a jak později. Hodně se tak liší od ostatních knih, které se snaží na Beatles přilákat a potom opakují jen to, co už postihly jiné knihy a filmy, a občas dokonce tyto věci překrucují a vymýšlejí různé nesmysly. All You Need Is Ears počítá s tím, že už ty základní věci o Beatles aspoň trochu znáte a chcete víc. Frekvence, zdvojování hlasů, různé techniky a způsoby aranžování skladeb.

George Martin byl skromný pán. Svou práci, byť se k ní dostal trochu jako slepý k houslím, se snažil vždy dělat nejlépe, jak mohl. Nebál se ale přitom experimentovat a vymýšlet věci, které před ním nikdo nezkusil. Je znám jako ten, který přišel s návrhem dát smyčcové kvarteto do Yesterday, ale to nebyla zdaleka jediná věc, kterou obohatil svět. A přitom zůstával stále v pohodě, alespoň z jeho knihy to tak vyznívá. Nebyl to žádný spisovatel, takže občas se v knize motá jedno přes druhé, ale některé obraty se mi velice líbily. Kupříkladu to, že natáčet desku je jako malovat obraz zvukem. Nebo skvělé přirovnání nahrávání a dortu: pevný rytmický základ tvoří piškotový korpus, harmonické nástroje jsou pak marmeládou, zpěv je krém a poleva, kterou lze pak obohatit ještě nejrůznějším zdobením dle chuti. Kniha je taky protkaná vtipem, jako příklad si můžeme uvést příhodu s mužem, který měl ve studiu na práci rozdělovat obálky podle barev, ale byl barvoslepý, nápad skupiny Mastersingers nazpívat chorálním zpěvem telefonní seznam nebo Johnův vtip (ať tu je přece jen i něco o samotných Beatles), kdy na otázku, zda by si dal foie gras, řekl: "Dobrá, ale položte tu věc někam stranou, ne tam, kde máme jídlo." To mi připomíná dědečka z filmu A Hard Day's Night.

Navíc jsem se dozvěděla i nové věci o nahrávání a zvuku. To, že ženy slyší lépe než muži, jak si ničíme zvuk poslechem hlasité hudby, jak se dá použít třeba jen jeden tón z úplně jiného zdroje a přirozeně to do písničky zapadne, jak měli Beatles koncert v boxerském ringu, jak se zdvojování hlasu vždycky do nahrávky hodí, jak se řešil problém se stopami a šumy či jak je trocha nedokonalosti potřeba. A spoustu dalších věcí, pro které opravdu stojí za to si tuto knihu přečíst. V poslední kapitole pojmenované příhodně "Tomorrow Never Knows" navíc George Martin předpovídá budoucnost takovým způsobem, že jeden až žasne. Přesně tak to totiž dopadlo.

Kniha vyšla v Británii už roku 1979 a pozdějších let se tak opravdu týká jen tato prognóza. To je jeden z nedostatků knihy, navíc už ani nemůžeme doufat, že vyjde pokračování, když George Martin před pár měsíci v úctyhodném věku odešel. Dál se knize dají vytknout obvyklé chyby v překladu, překlepy a anglikanismy jako "brát hodiny klavíru". Není to ale tak hrozné a kvalita obsahu textu tyto formální nedostatky kompenzuje. Knihu každopádně doporučuju, pokud vás zajímá i něco víc než životy Beatles jako takové. Technické věci jsou tam vysvětleny co nejlaičtěji, takže i já, která o tom houby vím, jsem pochopila.


Happy 74th Birthday, Paul!

18. června 2016 v 21:31 | Czewa |  Aktuality
A ještě, prosím, přijeď. Potřebujeme Tě!
A tak...


Do třetice všeho dobrého. Pražský koncert Paula McCartneyho nezklamal

17. června 2016 v 18:24 | Czewa |  Aktuality
Včerejší večer byl nabitý. A teď nemyslím, že by byl plný věcí na práci či zábavu, ale spíš nabitý hudebním napětím. Čeští a i jiní Beatles fanoušci včera zažili něco, co se každý den, ba ani měsíc a ani rok neděje a možná už se ani nikdy dít nebude. Paul McCartney přijel do Prahy, aby zde znovu ukázal, že na podiu vydrží hrát bez přestávky skoro tři hodiny a že ho hraní před desítkami tisíci nadšených milovníků jeho písní prostě stále baví ze všeho nejvíc.

Pro ty, co na včerejším vyprodaném koncertu v O2 Aréně byli, i ty, kteří o tuto událost přišli, tedy sepíšu své dojmy z něj, jak se ostatně od blogu očekává. Musím se přiznat, že jsem si užila naplno i pár dnů před koncertem, kdy jsem myšlenkami nežila moc jinde než právě před pódiem s Paulem. Využila jsem toho k přípravám triček a vymýšlení transparentu, což mi dalo asi práci největší, a teď myslím spíš myšlenkovou. Nakonec jsem nevymyslela nic extra, ale něco přece. A plakát se nám i přes zákazy podařilo propašovat dovnitř. Paul si ho možná i přečetl, ale bohužel nezareagoval. Takových jako my tam byla přece jen spousta a štěstí, jako jsme měli ve Varšavě, kde nám gestem naznačil, že by si to české pivo i dal, se opakovat zkrátka vždy nemůže.
K O2 Aréně jsme přišli s pár kamarády po třetí hodině a naivně jsme si mysleli, že tam asi ještě nikdo nebude a zajdeme si na kafe. Nicméně tam stálo či sedělo už asi sto lidí, kteří přišli kdovíkdy a kterým místo kávy dodávala energii zřejmě jen myšlenka, že to za těch několik hodin vážně přijde. A tak jsme se k nim přidali a čekali, než se za námi utvořila už opravdu velká fronta. O půl sedmé vypukl boj. Návštěvníci byli nervózní a pracovníci u terminálů taky nevypadali stoprocentně sebejistě. Přece jen, čekala je smršť tisícovek lidí, kteří chtějí jen jediné: být co nejvíc vepředu a slyšet a vidět Paula co nejlépe. Boj o místa byl pak skutečně bojem o vteřiny. My, kteří jsme měli vstupenky do sektoru stání u podia, jsme si museli u jednoho člověka načíst kód na e-ticketu a další člověk nám pak nasadil zelený náramek, což v takovém množství lidí opravdu nebylo hned. A vůbec, organizace byla jako obvykle dost chaotická, ale to už mě v O2 Aréně ani moc nepřekvapilo.

S kamarády jsme se bohužel během boje o místa rozdělili, ale naše silná trojka se dala do kupy s fajn holkama, které prožívaly Beatlemanii teprve pár let a prožívaly ji o to intenzivněji (tímto je zdravím). Zpívaly jsme, křičely jsme, snažily jsme se přehlušit občas dost příšerné cover verze a remixy, které hodinku před začátkem koncertu pouštěl DJ. Myslela jsem, že v osm už to začne, ale ono né. Napětí rostlo a vyvrcholilo až po půl deváté, kdy konečně fanfáry zajásaly a na podium přišel Paul McCartney se svou "fantastičkou kapelou", jak později sám svou krkolomnou, ale roztomilou češtinou prohlásil.

A už to jelo. První akord písně A Hard Day's Night možná neměl takový efekt, jaký na začátku rockové show mít mohl, ale tyhle Beatles vypalovačky se vždy setkaly s úspěchem. Paul jako vždy střídal svou Hoffnerku s elektrickou kytarou, křídlem, akustickou kytarou a barevným pianinem. Písničky z dob Beatles prokládal novějšími věcmi nebo skladbami z období "in the middle", jak uvedl. Já jsem byla kupodivu nadšená i z písniček z alba New, které si Paul hodně užíval a do koncertu zapadly jako vyšité. Dál jsem měla velkou radost z wingsovské klavírní vypalovačky Nineteen Hundred and Eighty-Five a beatlesáckých I've Got a Feeling, Here, There and Everywhere, You Want See Me a taky The Fool on the Hill. Vzpomínka na Johna Lennona z pódiovýc h výšin a dojímavá Something v ukulele podání byly jako vždy perfektní, stejně jako ohňová show u Live and Let Die. Letting Go z alba Wings Venus and Mars ani elektronická Temporary Secretary z alba McCartney II mě osobně neodvázaly, ale chápu, že Paul potřebuje ukázat, jak je progresivní a že už v 70. letech tušil, co přijde. Ale FourFiveSeconds teda vážně vstřebat nedokážu. Paul ji ani nedokázal vyzpívat, což byla ale pravda pro více písniček. Hlas měl už hodně unavený, ale nástroje a energická síla koncertu to docela vyvážily. Hezké byly i příhody z koncertu na Rudém náměstí, pokusy o češtinu a medvídci, které Paul dostal na podium a odešel s nimi do zákulisí.Teď zbývá jen vzpomínat, prohlížet si fotky, videa a doufat, že možná ještě někdy…