Únor 2016

Dnes slavíme George

25. února 2016 v 13:21 | Czewa |  Aktuality
Dnes by George Harrison oslavil 73. narozeniny. Tak si nezapomeňte pustit některou z jeho písniček, ať už veselých až naivních jako třeba Don't Bother Me, negativních a protestujících jako Only A Northern Song, duchovních jako například Inner Light, nebo romantických jako I'd Have You Anytime, nebo jiných a nejlépe všechny!
Po šesté budeme zpívat u Lennonky, tak se můžete stavit taky.
Happy Birthday, George.

Lucy in the Sky with Diamonds - Elton John + SOUTĚŽ!

18. února 2016 v 10:12 | Czewa |  Covers
V roce 1974 natočil Elton John, kterého asi není nutné představovat, cover verzi písně Lucy in the Sky with Diamonds. Nahrávání probíhalo v americkém studiu Caribou Ranch v Rocky Mountains a účastnil se ho i autor písničky, John Lennon. Pod pseudonymem Dr. Winston O'Boogie zpíval doprovodné vokály. Cover verze byla vydanána singlu, který měl úspěch i bez Lennonova jména v obsazení, v americkém a kanadském žebříčku se vyšplhal až na vrchol. Stalo se tak podruhé, že nějaká cover verze písničky od Beatles takto zabodovala. Schválně, tušíte, která mohla být ta první? Napište do komentářů! Kdo napíše správně autora, název písničky a rok vydání coveru, vyhrál!
Na B-stranu singlu nahrál Elton John taky cover verzi od Johna Lennona, tentokrát z jeho sólové éry - písničky One Day (At a Time) z alba Mind Games. Na této cover verzi se Lennon taky podílel, hraje v ní na kytaru.
Spolupráce mezi těmito dvěma umělci probíhala oboustranně, Elton John se účastnil nahrávání Lennonovy Whatever Gets You Thru the Night. Tu zahráli společně i živě, 28. listopadu 1974, na americký den díkuvzdání, v Madison Square Garden v New Yorku. K ní navíc přidali i Lucy in the Sky with Diamonds a I Saw Her Standing There.
Ale zpět k samotné Lucy. Elton John před živým vystoupením v Madison Square Garden prohlásil, že to je jedna z nejlepších písní, které byly kdy napsány. V jeho cover verzi, která je dost odlišná od originálu - mnoho nástrojů (klavír, mellotron, cembalo, sitár, různé rytmické nástroje...), delší pauzy, pomalejší a "reggae" refrén...
Po Lennonově tragické smrti Elton John jednou řekl, že Lucy už na koncertě hrát nemůže, protože mu to Johna Lennona moc připomíná.
Jiné cover verze Lucy in the Sky with Diamonds nahráli třeba Frank Zappa, Cheap Trick nebo Flaming Lips. Ale o těch zas někdy příště...
Studiová verze:

A tady "živák" z Madison Square Garden:

I'm A Loser

9. února 2016 v 23:58 | Czewa |  Písničky
Po opravdu dlouhé době (pardon!) píšu článek. Tentokrát o písničce I'm A Loser, o které jsem jaksi nic nevěděla, když jsem byla dotázána na Silvestra. Byť bych, zrovna dnes, mohla říct, že Loser fakt nejsem.
Ale zpět k hudbě. John Lennon složil písničku I'm A Loser inspirován zejména Bobam Dylanem. A to hlavně co do textu, ale i hudebně, viz (tedy slyš) harmonika, trochu country styl atd. Další podnět k napsání takové písně dal Johnovi novinář Kenneth Allsop, který psal pro Daily Mail a dělal rozhovory pro BBC Tonight. Tento pan Allsop dělal 23. března 1964 pro BBC Tonight s Johnem Lennonem čtyřminutový rozhovor o knize In His Own Write. Mimo to mluvil s Johnem o jeho tvorbě a snažil se mu vysvětlit, co mu vadí na písničkách Beatles. Byly to texty, které neustále omílají to samé: někdo miluje někoho a někdo zas někoho jiného. Chtělo by to, aby do svých textů John dal víc sebe sama. John si to prý vzal k srdci a napsal text k I'm A Loser. V něm se oravdu snažil psát osobně. To, že pod svou maskou skrývá zlobu ("Beneath this mask I am wearing a frown"), má přece hlubší význam než "I love you".
Kenneth Allsop to o pár let později přehnal se sedativy a byl nalezen ve svém bytě mrtvý. Zanechal tu ale minimálně tu kapku v mysli Johna Lennona, která ho táhla k sebepoznávání v textech písní.

Beatles ji hráli v různých rozhlasových pořadech i na evropském turné v roce 1965. Vyšla na desce Beatles For Sale, zanedlouho poté si ji vybrala na své debutové album i Marianne Faithfullová. Na singlu nakonec vydaná nebyla, byť o tom Beatles uvažovali. Verzi z pořadu Top Gear můžeme slyšet z dvojalba The Beatles At The BBC.

A co vy, máte I'm A Loser rádi, i když třeba sami "lúzři" nejste?

    Am7            D7 
I'm a loser, I'm a loser,
Am7 F D7
And I'm not what I appear to be.


G Dm F G
Of all the love I have won or have lost
Dm F G
There is one love I should never have crossed.
Dm F G
She was a girl in a million my friend,
Dm F G
I should have known she would win in the end.


Chorus:
Am7 D7 Am7 D7
I'm a loser, and I lost someone who's near to me
G Em Am7 F D7
I'm a loser, and I'm not what I appear to be.


Although I laugh and I act like a clown
Beneath this mask I am wearing a frown.
My tears are falling like rain from the sky
Is it for her or myself that I cry

Chorus.

What have I done to deserve such a fate
I realise I have left it too late.
And so it's true pride comes before a fall
I'm telling you so that you don't lose all.

Chorus.