Červenec 2015

George Harrison: Za zamčenými dveřmi

18. července 2015 v 18:52 | Czewa |  Knihy
Konečně! Konečně, po věčném odkládání kvůli zkouškám a dalším nedůležitým věcem jsem dočetla TU knihu. Tu, o které jsem snad ze všech stran slyšela, že je opravdu dobrá. A byť by se teď hodila spíš antiteze ("ve skutečnosti je to však brak"), já musím především přiznat, že měli pravdu - kniha George Harrison: Za zamčenými dvěrmi je skvělá. Její autor, spisovatel a hudební publicista Graeme Thomson, ve čtyřsetstránkovém textu ukazuje čtenáři tolik stránek osobnosti George Harrisona, že máte pocit, že byste mohli být jeho psycholog. Muž plný otázek, muž plný protikladů.

Novinářský styl, kterým je kniha napsaná zejména díky mnohým citacím lidí, které George Harrisona znali, zajišťuje její objektivitu. Biografie začíná Prologem, ve kterém se octneme v roce 1971 a zároveň v okolí věcí a lidí, které tou dobou byli pro George Harrisona důležité: Snaha odstřihnout se od Beatles (do kterých se, jak často poukazovat, dostal spíš náhodou- chtěl "prostě hrát v kapele na kytaru", a shodou okolností se octl v kapele, která dobyla svět), začít sólovou kariéru, hledat duchovní hodnoty atd. Dále už se kniha vrací do počátků: popisuje život George Harrisona od narození, dospívání, roky s Beatles, rozchod kapely, dále se čtenář dozvídá o Harrisonových osudových ženách, zájmu o indickou kulturu či hnutí Hare Krišna, o Formuli 1, filmovou tvorbu, o jeho úspěších a bohužel i častých neúspěších v sólové hudební dráze, až se dočteme k Georgeově poklidné, byť velice předčasné smrti roku 2001.

Kniha George Harrison: Za zamčenými dveřmi je vhodná jak pro ty, kteří o Beatles a konkrétně Georgeovi moc nevědí, tak i pro ty, kteří už jsou v této tematicke zběhlí. Já, která - troufám si říct - spadám do té druhé kategorie, jsem se v této biografii dozvěděla dost věcí, které jsem netušila. Tak třeba že rif k Taxmanovi, který Georgeovi mnoho lidí chválilo, hraje Paul. Nebo že slavnou zpětnou vazbu na začátku I Feel Fine vymyslel John Lennon. Že George sólo k Something vymýšlel čtyři měsíce. Album Wonderwall Music bylo vlastně první sólové album nějakého Beatla. Skladba Hare Krishna Mantra se umístila na prvním místě v německých a československých hitparádách. Při plánování koncertu pro Bangladéš George požádal indického astrologa o datum, kdy jsou hvězdy nakloněny. Neměl rád Oasis. V hudbě nepodléhal módním trendům. George Harrison sledoval Dallas! Pobavila mě třeba příhoda s poblázněnou Cristin Kellerovou, která se roku 1999 vloupala do prázdninového domu George v havajském Hana, vyndala si z mrazáku pizzu, upekla ji, snědla a policie ji našla, jak po sobě myje nádobí. "Jsem s Georgem duševně spojená," řekla dívka na vysvětlenou, proč se do domu vkradla.

Takových míst v knize, kdy jsem se smála nebo kdy jsem žasla, bylo mnoho. Důležitější je však celkový dojem, který ukazuje George jako docela dost rozdvojenou (ne-li roztrojenou nebo rozještěvíc) osobnost. Hledal duchovní spásu a přitom bral kokain. Chtěl žít jako člen hnutí Hare Krišna, ale nechtěl se vzdát alkoholu, drog, natožpak sexu. Nechtěl mít už nic společného s Beatles, ale jakmile šlo o to dostat se někam, kam to jinak nešlo, nebo dostat hezkou holku do postele, neváhal spojitost s nejslavnější kapelou světa zdůraznit. Byl skromný "zahradník", ale pořídil si obrovské sídlo, měl rád závody aut. Zkrátka - růženec nebo koks, jak se v knize píše.

Druhá část knihy je už subjektivnější, autor se nevyhnul detailnímu hodnocení jednotlivých sólových alb a písní George Harrisona. Z období, kdy vydával nepopulární alba a vydal se na americké turné, mám opravdu špatný pocit. Diváci ho mnohdy proklínali, když se za tolik peněz nedočkali žádné písničky z doby, kdy byl George ještě malý liverpoolský kluk, co chtěl "jen hrát v kapele". Špatně zpíval, hrál si, co sám chtěl. Ale nepochybně si to užíval. Vlastně je to kouzelné, že nedbal na okolí, ale dělal to, co chtěl.

Z celé knihy pak ve mně zůstává dojem George skromného, který však v mnoha ohledech taky neměl jasno. Nicméně to byl určitě člověk, který o sobě a světě hodně přemýšlel. Jak známo, když přemýšlíte, tím méně toho víte, a tak to bylo nejspíš i v jeho případě.

Je docela děsivé si uvědomit, že útočník Abram, který na George na konci roku 1999 zaútočil s nožem, byl po 2 a půl letech vypuštěn z psychiatrické léčebny na svobodu. To takový Chapman, o kterém se čas od času akorát napíše, že žádost o propuštění byla opět zamítnuta, by mu mohl závidět. Ale teď už na George stejně znovu nezaútočí... My si můžeme pustit Brainwashed, dívat se na Monty Pythony a vzpomínat na George v dobrém. Ale asi by se mu nelíbilo ani to, že píšu tento článek, kdo ví. Tak tedy končím. Rozhodně si tu knihu přečtětě, stojí to za to! (Ale jednu chybu jsem stejně postřehla a nazapomněla - Linda McCartney nezemřela na rakovinu plic. Ale třeba za to může překladatel Rani Tolimat, who knows. Překlad je jinak výborný, narozdíl od velkého množství jiných knih o Beatles a postBeatles.)

Háre ráma.


Happy 75th Birhday, Ringo!

7. července 2015 v 16:30 | Czewa
Ringo dnes slaví třičtvrtě století na světe, tak to oslavme!


Beatles live music v červenci

5. července 2015 v 21:12 | Czewa |  Aktuality
Tak nám sluníčko praží a Beatles revivaly jsou v ráži!

8. 7. přijedou slovenští The Backwards do Mariánských Lázní, kde vystoupí v Městském divadle od 19h00.

11. 7. zahrají Beatles Revival z Kladna na Revival Festu v Konstantinových Lázních.
Už od 13h00 tohoto sobotního odpoledne vystoupí v Bystřci na Walterových slavnostech skupina Brouci Band.
Tento den vystoupí také skupina Pangea, ovšem zase jinde - na Chlumfestu v amfiteátru v Chlumu u Hradce Králové. Tak doražte na 21h00.

18. 7. zahrají Brouci Band v Útěchově, aby oslavili výročí založení obce. Začátek v 17h00.
Ten den také pražský klub Vagon přivítá od 21h00 kapelu Professor.

19. 7. všichni slavíme moje narozky haha, a i Brouci Band se přidají v Dřítni na zámeckém nádvoří, kde mají koncert od 17h00. Tak snad zahrají If I Fell.

25. 7. mají Beatles Revival z Kladna koncert na Křemežských trzích
Od 19h30 zahrají také The Backwards ve Zlatých Moravcích na Slovensku na Beatles show v místním amfiteátru.

26. 7. se chystají The Bugles zahrát od 16h00 v pražském Garden Café Taussig.

31. 7. hrají Beatles Revival z Kladna v Hronově na akci Jiráskův Hronov, volně přístupný koncert začíná ve 21h00
Poslední červencový den si užijí i Slováci v Novém Mestě nad Váhom, kde zahrají The Backwards na Festivalu Woodstock - Zelená Voda.


Tak kam se vydáte?