Březen 2015

Dig A Pony

31. března 2015 v 23:34 | Czewa |  Písničky
Písnička Dig A Pony se mi začala pořádně líbit před nedlouhou dobou, ale od té doby ji ráda slyším i hraju. Složil ji John Lennon a Beatles ji hráli jako předposlední na slavném posledním koncertě na střeše studia Apple v londýnské Savile Row. Její text nedává vlastně smysl, John spíš vymýšlel věty, které se dobře zpívají a zapadají do hudby. Tak vznikly třeba výrazy "I do a road hog" z původního I did a groundhog nebo "I dig a skylight". Prostě nesmyslné slovní hříčky, jen aby to pasovalo do melodie. Možná si tím John zase i dělal legraci z hudebních rýpalů, kteří v tom dokážou najít i nemožné... Refrén do písničky John tak nějak přilepil až potom, vzal ho z původní písničky "All I Want is You" napsané pro Yoko Ono. Stejně tak, All I Want Is You, zněl pak i pracovní název Dig A Pony.
Faktem bylo, že Beatles prostě jen potřebovali materiál na nové album. John sám později, v září 1980 prohlásil Dig A Pony za další věc na vyhození. Skupina ji nahrála 22. ledna 1969 v Apple Studios během natačení cyklu Get Back, 30. ledna ji, jak již bylo řečeno, hráli na střeše. Roku 1970 vyšla oficiálně na posledním vydaném albu Beatles Let It Be. Billy Preston v ní hraje na elektrický klavír. Producent Phil Spector, který je znám tím, že celou desku Let It Be podle sebe překopal a Beatles se to ani trošku nelíbilo, nenechal ani Dig A Pony ležet ladem. Pro album z ní třeba vymazal úvod, kde John a Paul říkají "Všechno, co chci, je..." Alternativní verzi písničky ale můžeme alespoň najít na Anthology a na Let It Be Naked. Ta je tedy o dost lepší, tak pokud ji neznáte, doporučuju.

Verze z alba Let It Be:

Verze "antologická":
Text:

I dig a pony
Well, you can celebrate anything you want
Yes, you can celebrate anything you want
Oh!

I do a road hog
Well, you can penetrate any place you go
Yes, you can penetrate any place you go
I told you so

All I want is you
Everything has got to be just like you want it to
Because

I pick a moon dog
Well, you can radiate everything you are
Yes, you can radiate everything you are
Oh now!

I roll a stoney
Well, you can imitate everyone you know
Yes, you can imitate everyone you know
I told you so

All I want is you
Everything has got to be just like you want it to
Because
Oh now!

I feel the wind blow
Well, you can indicate everything you see
Yes, you can indicate anything you see
Oh now!

I, load a lorry
Well, you can syndicate any boat you row
Yeah, you can syndicate any boat you row
I told you so

All I want is you
Everything has got to be just like you want it to
Because

Tónina: A dur

Charles Manson

22. března 2015 v 0:14 | Czewa |  Zajímavosti
Co takhle trochu krve do celé té krásy? Povím vás něco o jednom šílenci, který si písničky od Beatles vyložil po svém.
Jmenoval se Charles Manson, narodil se roku 1934 v Ohiu šestnáctileté matce, která byla brzy zavřená za loupež v benzince... No, prostě docela problémová rodinka.


Sám Charles Manson pak začal krást a byl dvakrát zavřený (než ho teda zavřeli potřetí). V druhé polovině 60. let, poté, co ho podruhé propustili z vězení, založil sektu nazvanou Manson Family. Shromáždil skupinu lidí, které přesvědčil o tom, že je nový mesiáš, který bude svou "rodinu" držet navždy pohromadě. Mohla za to nejen jeho chorá mysl, ale asi i dlouhá léta strávená ve vězení, kdy četl knihy o scientologii, bibli a hledal i to, co se najít nedá.
Kdo ví, proč si vybral zrovna Beatles jako záminku pro své děsivé činy. To asi ví fakt jen bůh. Nebo ti čtyři andělé z biblického Zjevení svatého Jana, kteří prý byli Beatles. "A z kouře vyšly na zem kobylky (to jako prý BEETLES) a těm byla dána moc...", "... a obličeje jejich jako obličeje lidské, a měly žíně jako vlasy ženské..." (Beatlesácká hára) a "z úst jejich vycházel oheň a kouř a síra" (to jako elektrické kytary a zpěv Beatles). Ehm.
Mansonova rodina sídlila v Death Valley, kde její pobláznění členové mimo jiné studovali alba Beatles, zejména Bílé dvojalbum. V něm našel Charles Manson mnoho dvojsmyslů, které tam však spíš nebyly, než byly. Interpretoval tak mnoho písní od Beatles jako rasistické narážky a jasné pobídky k vraždám.
Jen tak pro příklad, (bohužel nelze říct pro pobavení): Píseň Blackbird, krásná Paulova balada, prý je o radikální americké skupině Černí panteři, kteří chtěli zničit bílou rasu. Piggies, Georgeova úsměvná hudební hříčka, bylo v Mansonově podání označení pro bílé nepřátele černých, kteří by jim "pořádně nařezali", jak se v písni pěje. Rocky Racoon - "coons" znamená přece "negři", to je přece jasný! No a taková Happiness Is A Warm Gun, tam už se to Beatles ani nesnažili skrýt - prostě bang, bang, shoot, shoot, černoši zabijou bělochy!
Kapitolou samou pro sebe je story s Mansonovou interpretací Helter Skelter, skvělé hardrockové pecky od Paula. Charles Manson své "Rodině" nakukal, že je to slovo pro povstání, jasnou zkázu, při které černí zničí bílé.
Ti "čtyři andělé" ve Zjevení sv. Jana "byli připraveni na hodinu a den a měsíc a rok, aby usmrtili třetinu lidí." A tak co ďábelský "mesiáš" neudělal (tedy bohužel udělal), svolal svou rodinku a společně spáchali sérii děsivých vražd na třech různých místech. Při prvním útoku zabili pět lidí, mezi nimiž byla třeba i Sharon Tate, těhotná manželka režiséra Romana Polanského. Dalšími obětmi byli manželé, kolem kterých napsali pachatelé krví "smrt prasatům", vrazi je ubodali kuchyňskými noži a vidličkami, o kterých se v textu Piggies mluví. Kolem těl dalších obětí byly úryvky z Helter Skelter a Revolution No. 9.
Uf, tak nevím, jak se mi dnes bude spát. Manson a tři jeho pomocnice, které také vraždily, byli roku 1970 odsouzeni k smrti, ale nakonec mají doživotí. A my můžeme jen tápat, proč proboha takoví lidi existují, Beatles za to teda určitě nemohou. Možná se chtěl prostě jen stát slavným (což se mu vlastně povedlo) a umělecký úspěch moc měl, i když se pokoušel i nahrát nějaké písničky. Aneb jak řekl o Charlesovi Mansonovi John Lennon: "No, je to natvrdlý magor. Je jako všichni ostatní fandové, co v Beatles hledají nějakou mystiku. Nevím, co má Helter Skelter společného s tím, že někdo někoho ubodá."
Snad si to čtete až ráno. Radši si pak to White Album pusťte, bude vám hned jasné, že je plné lásky a míru.

Tak vypadá Charles Manson zhruba dnes:

Zdroj: Beatles encyklopedie a ingliš wikipedia, obrázky: http://www.newyorklantern.com/charles-manson-is-he-crazy/ a http://www.horrorsociety.com/2014/06/05/hoax-charles-manson-granted-parole/

Kam za Beatles v březnu

1. března 2015 v 15:35 | Czewa |  Aktuality
Byl-li měsíc únor co do akcí s Beatles spojených u nás poněkud omezený, březnový beatlesácký program už by vás mohl zaujmout více. Je to hlavně plánovaným promítáním filmu A Hard Day's Night v mnoha českých kinech v rámci letošního Projektu 100.

3.3. zahraje klasické rock'n'rollové a bluesové hity kapela The HayHems v Hudebním klubu Palmovka. Začátek ve 20:00.

12.3. proběhne v českých kinech premiéra digitalizovaného filmu A Hard Day's Night, tak určitě někam zajděte! Seznam kin a dat se aktualizuje zde na čsfd.
V Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí navíc proběhne něco jako after-party s koncertem kapely Mrtvej Brouk. Začátek ve 21:30!

14.3. si můžete jít opět zatancovat na rock'n'roll, oldies písničky a americké country hity v podání kapely The Fribbles, Hudební klub Palmovka, 20:00.

18.3. do hlavního města opět zavítají výborní Saville Row z Brna (Beatles, Who, Rolling Stones, Kinks, Jimi Hendrix a jiné skvosty) a zahrají společně s pražskými Led Zeppelin ve Vagonu, začátek klasicky kolem deváté večer.

24.3. se bude v Divadle Palace na Václavském náměstí konat koncert kapely The Backwards, podle mnohých nejlepších Beatles revivalů... Začátek v 19:30.

25.3. Backwards zahrají na Beatles Show v trnavském Domu kultury, kdyby to zajímalo nějakého Slováka nebo se někdo jiný pohyboval poblíž. Od 19h.

26.3. Backwards pokračují v turné, koncert se uskuteční v Zábřehu na Moravě, v místním Domě kultury, začátek v 19:00.

28.3. pak už skoro na konec měsíce zahrají PROFESSOR ve Vagonu, kteří všechno napraví i v případě, že by vás nic z předchozího nenadchlo. Začátek po deváté hodině!

Kdyby se tu snad ještě nějaká Beatles akce neobjevila a vy o ní věděli, rozhodně napište...

Tak kam jdeme, děcka? :)