Únor 2015

George!

25. února 2015 v 14:39 | Czewa |  Aktuality
To si tak při práci pouštím George, že na něj mám dneska hodně náladu. A tu náhle trk! George má dneska narozeniny... Já jsem teda fanynka, uvědomit si tohle až po poledni... Anyway, lepší tak než nijak! Jak prožíváte tento den, kdy by se George Harrison dožil 72 let?

Já si jdu zahrát na George.
Zrovna hraje What Is Life?.
V tramvaji čtu tu knihu, na kterou se tu jistě jednou objeví recenze.
Myslím na Georgeův rozkošný úsměv.
Na jeho neotřelé akordové kombinace.
Na jeho skvělá kytarová sóla.
Na zvuk sitáru.
Myslím na lásku.

RIP, my dear George.

Zdroj obrázku: http://cantotalk.blogspot.cz/2011/11/george-harrison-died-10-years-ago.html

Oh My Love

23. února 2015 v 18:51 | Czewa |  Solos
Oh My Love je podle mě nejkrásnější písnička ze sólové dráhy Johna Lennona. John ji napsal roku 1968, údajně i s Yoko Ono, jednou po nahrávání skladeb na White Album od Beatles. Vyšlo ale až roku 1971 na Johnově druhém sólovém albu Imagine. Je to další příklad spolupráce Johna Lennona s Georgem Harrisonem, který v písničce hraje na kytaru a tvoří tak důležitou hudební linku. V soukromí ale tou dobou ti dva zrovna kamarádi nebyli...
Sama Yoko Ono, když pro časopis Rolling Stone dávaala roku 2010 dohromady deset svých nejoblíbenějších písniček od Johna, uvedla Oh My Love hned na první místo. A já s ní souhlasím - není to jen tak ledajaká písnička o lásce. Ta písnička je láska. Nádherná.
A i proto ji využilo mnoho filmových tvůrců pro svá díla - najdeme ji na soundtracku třeba filmu Little Darlings od režiséra Ronalda F. Maxwella z roku 1980, Heartbreakers (u nás jako Před svatbou ne!) režiséra Davida Mirkina z roku 2001 nebo také oblíbeného seriálu Gilmorova děvčata.
V nahrávce John Lennon hraje na klavír a zpívá, George Harrison hraje na elektrickou kytaru, Nicky Hopkins na elektrické piano, Klaus Voormann na baskytaru a Alan White na bicí a tibetské činely zvané tingša.
Co si o Oh My Love myslíte vy? Máte ji také tak rádi jako já nebo Yoko Ono?


A video z nahrávání: (Sex ještě neznamená lásku a láska ještě neznamená sex)
Text:

Oh my love for the first time in my life
My eyes are wide open
Oh my lover for the first time in my life
My eyes can see

I see the wind, oh I see the trees
Everything is clear in my heart
I see the clouds, oh I see the sky
Everything is clear in our world

Oh my love for the first time in my life
My mind is wide open
Oh my lover for the first time in my life
My mind can feel

I feel sorrow, oh I feel dreams
Everything is clear in my heart
I feel life, oh I feel love
Everything is clear in our world

Cry For A Shadow

16. února 2015 v 13:38 | Czewa |  Písničky
Dneska pro vás mám jednu hodně starou věc, která však stojí minimálně za poslech. Kdo by se chtěl o Cry for a Shadow, instrumentálce od Beatles z toho nejranějšího období jejich hudební existence, i něco dozvědět, tak čtěte dál.
Cry for a Shadow je v lecčem výjimečnou skladbou. Je to vůbec jediná skladba od Beatles, pod kterou je podepsaná dvojice John Lennon a George Harrison. Ti dva se snažili naučit hit od skupiny Shadows s názvem Apache, což se jim ale nedařilo a tak místo toho složili vlastní věc, která Shadows napodobuje. Kytarové vyhrávky, melodická basová linka a výkřik, o který se v Cry for a Shadow zasloužil Paul McCartney...


Původní název písničky byl Beatle Bop. Nahráli ji během natáčení skladeb s Tonym Sheridanem jako doprovodná kapela uvedená pod názvem Beat Brothers, ale na singl se hned po nahrávání v červnu 1961 nakonec nedostala. Vyšla tedy až roku 1964, kdy se za Beatlemanie o cokoli s Beatles spojeného mohli lidi přetrhnout, s písničkou "Why" od Sheridana na B-straně.


Další věcí, proč je tato rock'n'rollová instrumentálka výjimečná, je to, že jako v jediné oficiálně vydané nahrávce od Beatles hraje na bicí ještě Pete Best. Najdete ji i na Antologii 1. Tak si pojďte zatrsat!


The Art of McCartney

9. února 2015 v 13:27 | Czewa |  Covers
V listopadu minulého roku vyšlo album plné cover verzí písniček, které napsal Paul McCartney. Je jich tam celkem 42, 34 na dvou discích a k tomu ještě osm bonusů.
Nápad na tvorbu takového poctupaulovivzdávajícího alba dostal již v roce 2003 americký producent Ralph Sall, když právě s Paulem pracoval na úpravě písničky A Love For You, kterou Paul nahrál už v roce 1971 na album Ram, kam se však nakonec nedostalo. Pro zajímavost - tato písnička pak byla použita ve filmu Dokud nás smrt nerozdělí, v originále The In-Laws. Když s myšlenkou souhlasil i samotný Paul, začal Ralph Sall shánět interprety, kteří by se do odvážných vod písniček rodu McCartney pustili. Jako první se příležitosti chopil Brian Wilson, člen kapely Beach Boys, který nahrál cover verzi Paulovy písničky Wanderlust. Mezi dalšími umělci, kteří tímto způsobem Paulovi McCartneymu vzdali hold, je třeba Billy Joel otevírající album nakřáplým hlasem při Maybe I'm Amazed, Bob Dylan a jeho pěkná verze Things We Said Today, Jeff Lynne s jemnou verzí písně Junk, Barry Gibb zpívající svým vtipně vysokým hlasem When I'm Sixty-Four, kapela Kiss a jejich verze dvojpísně Venus and Mars/Rock Show, Paul Rodgers a Let Me Roll It, Roger Daltrey z The Who se svým drsným podáním Helther Skelter, Alice Cooper a napjatá Eleanor Rigby... O každé cover verzi by se dalo napsat víc, všechny totiž natočily skutečné hvězdy - jak napovídá podtitul alba - písničky Paula McCartneyho zpívané těmi největšími světovými umělci. Některé cover verze jsou lepší, zajímavější, většina je jich však velmi podobná originálu, což byl asi účel, ale já vlastně ocením spíš tu originalitu. Třeba ta Dylanova verze Things We Said Today je zajímavá. Nebo ska verze Come and Get It od Hibberta a Sly and Robbieho je vtipná.Seznam písní:
1. Maybe I'm Amazed - Billy Joel
2. Things We Said Today - Bob Dylan
3. Band on the Run - Heart
4. Junior's Farm - Steve Miller
5. The Long and Winding Road - Yusuf (Cat Stevens)
6. My Love - Harry Connick Jr.
7. Wanderlust - Brian Wilson
8. Bluebird - Corinne Bailey Rae
9. Yesterday- Willie Nelson
10. Junk - Jeff Lynne
11. When I'm Sixty-Four - Barry Gibb
12. Every Night - Jamie Cullum
13. Venus and Mars/Rock Show - Kiss
14. Let Me Roll It - Paul Rodgers
15. Helter Skelter - Roger Dalrey
16. Helen Wheels - Def Leppard
17. Hello Goodbye - Cure s Jamesem McCartneym
18. Live and Let Die - Billy Joel
19. Let It Be - Chrissie Hynde
20. Jet - Robin Zander a Rick Nielsen
21. Hi Hi Hi - Joe Elliot
22. Letting Go - Heart
23. Hey Jude - Steve Miller
24. Listen to What the Man Said - Owl City
25. Got to Get You Into My Life - Perry Farrell
26. Drive My Car - Dion
27. Lady Madonna - Allen Toussaint
28. Let 'Em In - Dr. John
29. So Bad - Smokey Robinson
30. No More Lonely Nights - The Airborne Toxin Event
31. Eleanor Rigby - Alice Cooper
32. Come and Get It - Toots Hibert a Sly and Robbie
33. On the Way - B. B. King
34. Birthday - Sammy Hagar

Bonusy:
1. C Moon - Robert Smith
2. Can't Buy Me Love - Booker T. Jones
3. P. S. I Love You - Ronnie Spector
4. All My Loving - Darlene Love
5. For No One - Ian McCulloch
6. Put It There - Peter, Bjorn and John
7. Run Devil Run - Wanda Jackson
8. Smile Away - Alice Cooper

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Art_of_McCartneyBeatles akce v únoru

2. února 2015 v 15:31 | Czewa |  Aktuality
Tak co nás čeká zajímavého beatlesáckého v České republice v únoru? Občas si přece i my milovníci hudby 60. let můžeme užít hezký večer plný živé hudby.

6.2. - Moji nejoblíbenější Beatles revivalové the Glass Onion na tradiční zimní Big Show na Musilce, Brno, kulturní středisko Omega, začátek v 19h00

19.2. - Kapela Mrtvej Brouk zahraje v Kladnu - klub Dundee Jam Club, začátek ve 20h30

27.2. - Fajn všeho revival Professor - hlavně tedy Beatles, John Lennon no a další rock'n'roll, Praha, klub Vagon, začátek ve 21h00

28.2. - Saville Row, cover verze Beatles, Who, Rolling Stones, Kinks, Jimi Hendrix atd., Brno, klub Metro, začátek ve 20h00

Jinak teď spousta revivalů vystupuje na plesech, tak třeba budete mít štěstí... A jinak nezbývá než si doma pustit třeba Hard Day's Night, na plný bedny nějaká ta alba a nebo si třeba Beatles zahrát na kytaru.

Mějte se krásně, peace and love a hudbu v duši!