Young Blood

19. prosince 2014 v 9:12 | Czewa |  Písničky
Když jsem svým posledním článkem pobouřila pana čtenáře mimo jiné tím, že jsem o Young Blood psala jako o rané písničce od Beatles, samozřejmě měl pravdu. Já to myslela prostě z repertoáru, ne z pera, Beatles, ale už jsem to upravila. Teď tedy nadešel čas napsat o písničce Young Blood pár slov.
Napsal ji americký bluesový zpěvák a skladatel Doc Pomus společně se skladatelskou dvojicí Jerrym Leiberem a Mikem Stollerem. Písnička hudebně evidentně postavená na bluesovém základu a slovy připomínající témata raných rock'n'rollových hitů (láska, překážky v lásce a zase láska :)) ) byla poprvé nahrána rhythm and bluesovou kapelou z Ameriky, The Coasters. Ti v tu dobu nahráli i jinou písničku z pera Leibera a Stollera, s názvem Searchin'. Ta a Young Blood vyšly na singlu pod Atco Records v březnu 1957.
Obě skladby měly značný úspěch, a proto není divu, že je obě dvě Beatles zařadili do svého raného repertoáru. A nejenže s ní obšťastňovaly publikum Cavern Clubu, Beatles ji v červenci roku 1962 s jedenácti dalšími kousky i nahráli. O rok později, v červnu 1963, zahráli Beatles Young Blood i v show Pop Go the Beatles rádia BBC. A my si ji dnes můžeme poslechnout na albu Live At The BBC, vydaném v roce 1994. Kdo z vás ho snad ještě neslyšel, určitě to napravte. Je to bezva mjůzik!
Young Blood v podání Beatles je rychlejší než originál a hlavní hlas zpívá George Harrison. Však si to poslechněte sami :). Jiné cover verze nahráli třeba roku 1983 Beach Boys, na Koncertě pro Bangladeš zorganizovaném Georgem Harrisonem ji zahrál americký hudebník Leon Russell tak trochu smíchanou s Jumpin' Jack Flash. Dávám sem tato videa:

1. "Originál" od The Coasters:

2. Beatles verze z BBC:

3. Živá nahrávka z Koncertu pro Bangladeš, směska Jumpin' Jack Flash a Young Blood Leona Russella s doprovodem George Harrisona, Erica Claptona a Ringa Starra:

Která verze se vám líbí nejvíc? Já jsem za Beatles :D.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama