Prosinec 2014

Šťastné a veselé Vánoce s Beatles!

23. prosince 2014 v 23:03 | Czewa |  Moje beatlesoviny
Mí milí čtenáři,
nechci se pouštět do nostalgických frází nebo psát na "Téma týdne" na blog.cz, kterým je "Pusa na dobrou noc" :D :D. To se možná dočkáte až na Nový rock.
Teď vám chci jen popřát krásné Vánoce, užijte si pohodlí domova, radujte se, veselte se. A nejlépe s Beatles nebo podobně skvělou mjůzik!
Mně Vánoce připomíná Koncert pro George. Merry Christmas, Kyoko, Merry Christmas, Julian. Simply having a wonderful Christmas time. Trochu taky Život Briana. No a letos jsem objevila novinku - je to taková vtipná blbost, kterou roku 2002 vytvořila skupina The Fab Four, asi světově nejznámějšího profi Beatles revivalu. Tito hoši z Kalifornie se rozhodli natočit vánoční Beatles album, na kterém jsou různé klasické hity vánoční vloženy nějakým způsobem do písniček od Beatles. Nejlépe to poznáte, když si to sami poslechnete. Na youtube je toho dost, když zadáte The Fab 4 a Christmas. Já první objevila toto, což mi přijde docela sranda :D. Vložili krásnou anglickou koledu Good King Wenceslas do Tell Me What You See. Tak třeba vám to pomůže naladit se na vánoční atmosféru i přes teplo, nesníh atd. Já v ní jaksi pořád nejsem, ale naděje trvá :).
Mějte se krásně, čtěte, reagujte a užijte si vánoční svátky!


We Can Work It Out - Stevie Wonder

21. prosince 2014 v 23:30 | Czewa |  Covers
Už tu dlouho nezazněl nějaký cover písničky od Beatles. Děkuji proto Tomovi za nějaké tipy a napíšu něco o další cover verzi Paulovy skvělé skladby We Can Work It Out, tentokrát ve verzi od Stevieho Wondera. Slavný americký hudebník (hlavně zpěvák a multiinstrumentalista) nahrál tuto písničku od Beatles roku 1970 a dal ji na své o rok později vydané album Signed, Sealed and Delivered. Verze Stevieho Wondera měla docela úspěch, umístila se na 13. místě americké hitparády a roku 1972 byla nominovaná na cenu Grammy za nejlepší mužský R&B pěvecký výkon. Stevie Wonder ji také zazpíval Paulovi McCartneymu poté, co ten roku 1990 opravdu cenu Grammy vyhrál, zde však za celoživotní přínos. A poté roku 2010 v Bílém domě, když Paul vyhrál Gershwinovu cenu. A před rokem, v lednu 2014, ji Wonder předvedl ve slavné show Eda Sullivana při příležitosti oslav 50. narozenin Beatles. No, zkrátka se nejedná o cover verzi, na kterou se zapomnělo. Je to určitě i tím, že je jiná než originál. Jak to má být. Je taková černošská, více vícehlasá, no, mně osobně se dost líbí, i když originál je samozřejmě nejlepší. Co si o ní myslíte vy?


Young Blood

19. prosince 2014 v 9:12 | Czewa |  Písničky
Když jsem svým posledním článkem pobouřila pana čtenáře mimo jiné tím, že jsem o Young Blood psala jako o rané písničce od Beatles, samozřejmě měl pravdu. Já to myslela prostě z repertoáru, ne z pera, Beatles, ale už jsem to upravila. Teď tedy nadešel čas napsat o písničce Young Blood pár slov.
Napsal ji americký bluesový zpěvák a skladatel Doc Pomus společně se skladatelskou dvojicí Jerrym Leiberem a Mikem Stollerem. Písnička hudebně evidentně postavená na bluesovém základu a slovy připomínající témata raných rock'n'rollových hitů (láska, překážky v lásce a zase láska :)) ) byla poprvé nahrána rhythm and bluesovou kapelou z Ameriky, The Coasters. Ti v tu dobu nahráli i jinou písničku z pera Leibera a Stollera, s názvem Searchin'. Ta a Young Blood vyšly na singlu pod Atco Records v březnu 1957.
Obě skladby měly značný úspěch, a proto není divu, že je obě dvě Beatles zařadili do svého raného repertoáru. A nejenže s ní obšťastňovaly publikum Cavern Clubu, Beatles ji v červenci roku 1962 s jedenácti dalšími kousky i nahráli. O rok později, v červnu 1963, zahráli Beatles Young Blood i v show Pop Go the Beatles rádia BBC. A my si ji dnes můžeme poslechnout na albu Live At The BBC, vydaném v roce 1994. Kdo z vás ho snad ještě neslyšel, určitě to napravte. Je to bezva mjůzik!
Young Blood v podání Beatles je rychlejší než originál a hlavní hlas zpívá George Harrison. Však si to poslechněte sami :). Jiné cover verze nahráli třeba roku 1983 Beach Boys, na Koncertě pro Bangladeš zorganizovaném Georgem Harrisonem ji zahrál americký hudebník Leon Russell tak trochu smíchanou s Jumpin' Jack Flash. Dávám sem tato videa:

1. "Originál" od The Coasters:

2. Beatles verze z BBC:

3. Živá nahrávka z Koncertu pro Bangladeš, směska Jumpin' Jack Flash a Young Blood Leona Russella s doprovodem George Harrisona, Erica Claptona a Ringa Starra:

Která verze se vám líbí nejvíc? Já jsem za Beatles :D.

21. Setkání beatlemaniaků

7. prosince 2014 v 20:44 | Czewa |  Aktuality
Včera se v Říčanech po roce opět konalo setkání fanoušků Beatles organizované Klubem beatlemaniaků. 21. večer plný koncertů byl i přes menší účast bezva. Vystoupily během něj tři kapely a dva speciální hosté, kteří přijali pozvání předsedy klubu, Jiřího Svátka.

Poté, co na plátně dohrál krátký film z koncertu Beatles, se slova ujal Jirka Svátek a za poslechu Imagine jsme si vzpomněli na Johna Lennona a George Harrisona. Poté už na podium nastoupila první kapela, Neo Chess Sunny RnR Band z Ostravy. Ti nasadili následujícím kapelám vysokou laťku, protože svou interpretací rock'n'rollových pecek nás diváky okouzlili. Hráli věci od Chucka Berryho, Little Richarda a hodně raných skladeb z repertoáru Beatles jako třeba Ain't She Sweet, All I've Got To Do, Young Blood a od nich i klasičtější věci jako Can't Buy Me Love, I Saw Her Standing There nebo You've Got To Hide Your Love Away. Z čtyřčlenné kapely sálala energie, zpěvák měl stylový mikrofon a střídal akustickou kytaru za elektrickou. U sólového kytaristy byla škoda toho, že zpíval jen potichu nebo vůbec v místech, kdy měl dělat vokály, a ty tam pak chyběly. Jinak to ale byla opravdu paráda!Během přestávky, kdy se za oponou instalovala druhá kapela večera, přišel do popředí podia opět Jirka Svátek se svým prvním speciálním hostem, kterým byl umělecký sklář Jan Huňát. Ten zde byl pozván proto, že se mu snad jako jedinému Čechovi podařilo strávit pár hodin v přítomnosti Ringa Starra, jehož obtisk ruky do skla vytvářel pro svou sbírku. Sympatický mladý umělec vyprávěl, jak měl Ringo narážky na jeho těhotnou ženu, která je fotila, jak měl na sobě teplákovou soupravu od Nike a odpovídal na všechny dotazy položené lidmi z publika. Nejzajímavější ale bylo asi samotné dílo, které vypadá opravdu pěkně.Druhou vystupující kapelou na 21. Setkání beatlemaniaků byli The Boom z Ústí nad Labem, kteří hrají Beatles již od roku 1990. Z jejich vystoupení bylo poznat, že hrají už hodně dlouho. Hudebně měli písničky pěkně zvládnuté, šly jim hlavně vícehlasy. Druhou stránkou toho byl však nedostatek energie, kterou při hraní vyjadřovali. Kromě "Johna", který zpíval asi nejlíp, akorát byl asi nemocný, si to nějak nikdo moc neužíval, aspoň to tedy nedával najevo. A taky se netrefili na TEN akord v A Hard Day's Night, což se odpouští těžko. Nicméně pravdou zůstává, že The Boom přivedli na podium asi nejvíc tanečníků z publika.


Po The Boom na podium Jirka Svátek opět pozval speciálního hosta, kterým byl Martin Maxa. Ten sice s Beatles nemá moc společného a nenechal se přemluvit, aby od nich něco zahrál, ale přesto svými písněmi a příjemným vzhledem upoutal část diváků. Já mezi ně teda nepatřila, Maxa zpívá dobře, ale ty písničky nejsou mým šálkem kávy. Takže tak.


Kapela, která ale přišla na stage po něm a hrála až do popůlnočních minut, to všechno napravila. Moji milí Professor, i když bez Collina (a bez Toma), byli jako obvykle skvělí. Hráli Beatles, rock'n'rolly, Johna Lennona a taky si střihli Slunečný hrob od Blue Effect, což se mi líbilo. No a ty to prostě baví, i když hrají už taky pěkně dlouho. Skvěle jsem si zatancovala a zavzpomínala na Beatles. A tak se těším zase za rok na další beatlesácké setkání!


Další fotky "tvrdého beatlesáckého jádra":