In His Own Write - John Lennon

10. října 2014 v 14:32 | Czewa |  Knihy
Po dlouhé době jsem si zase půjčila dílo - nebo spíš dílečko - Johna Lennona In His Own Write, bohužel teda jen v českém překladu. Takže "Písání" :). A musím říct, že mi i přes svou - nebo spíš právě pro svou - šílenost zpříjemnilo už pár cest MHD.
Kdo z vás tuto Johnovu knížečku četl, ví, že se z ní nedá mnoho pochopit a že o to vlastně ani nejde. Jde o to užít si nepřeberné množství slovních hříček, kterými každá věta srší.
V krátkých povídkách, dramatech i básních John Lennon paroduje kdeco a kdekoho. V textech najdete víc patvarů než normálních slov, takovou koncentraci blbostí aby člověk pohledal. Ale nejsou to blbosti pitomé a bez nápadu - čtenář se u jejich čtení musí přinejmenším pousmát. Jen tak na ukázku - z českého překladu ("přelovil" Petr Kopec a není to podle mě vůbec špatné, na to, jaká to musela být fuška):

U hubaře

Dáma: Mám vykudlaný zub, jenž mne veslice trpí.
Pán: Pokaďte se tady do toho křusla dámo a pořádně otevřete husu - váš ústní potvor je prakticky bez supů.
Dáma: Běsa! Mám ještě alespoň osm zubrů (zbývá ještě osm zubrů).
Pán: Pak jste jich tedy osmdesát tři zatratila.
Dáma: To nyní možné.
Pán: Vši chni ví, že jsou čtyry řezbáky dvě džuzny a deset chrochtáků, to máme celkem řičet dva.
Dáma: Já ale dělala všechno proto, abych svoje chrupy uspořila.
Pán: Smrad ano! Ale mrně.

A v podobném duchu to pokračuje.

Někteří knihu hned zavrhnou s tím, že to je nesmyslný blábol. Jiní se prostě zasmějou a nechají to být. Třetí v surrealistických výrazech hledají hlubší smysl. Ať už patříte do kterékoli z těchto skupin, musíte uznat, že John Lennon byl buď blázen nebo génius.
Já myslím, že od každého trochu (hrochu). Koneckonců to k sobě má tak blízko... Líbí se mi, jak se John při psaní dokázal uvolnit, napsal určitě to první, co ho napadlo, bez zábran a dumání.
Kniha In His Own Write (narážka na výraz "in his own right" znamenající něco jako "svou vlastní zásluhou") vyšla poprvé v Británii v březnu 1964 a vypadala asi takto:


Pěkné jsou v ní i Johnovy jednoduché a výstižné malůvky.
U nás vyšlo Písání až roku 1996. Příště to zkusím v originále!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Někdo, kdo se snaží vymyslet svou přezdívku | E-mail | Web | 18. října 2014 v 19:41 | Reagovat

Můj vztah k Beatles raději popisovat nebudu; pěkně bych to tu totiž zaspamila 8-). Zkráceně to ale řeknu takhle: AFGHRDTSXW!!!
Nepopsatelně moc děkuji za tento blog! A myslím to srdečně! Beatles vážně miluji a jednou jsem se o nich blog pokoušela vést, ale... Nu, prostě ho již nevedu :-). Vážně ty čtyři livrpudlíky ale žeru a jsem neskonale ráda, že je ještě někdo, kdo o nich vede blog a pravidelně přispívá. Takže díky, tisíceré díky za vaši existenci, za existenci tohoto blogu, a za tak boží články. ... !!! Ghad.

Co se týče té scénky u hubaře, nevím co dodat :-D. Je to... vskutku zajímavé :-D. Každopádně já se přidávám ke skupině, která by za á (ano, knihu jsem nečetla), brala jako legrácku, nad kterou se pousměji a dál to nechala plavat, a za bé, považuji Johna za génia! (Což možná svědčí o mé psychice...)

Nuž, rozhodně se však po knize někde podívám, jelikož, jakýžto jsem ale ostudný fanoušek, jsem o Beatles zatím žádnou nečetla. Ale děsně bych si přála vlastnit výtisk Beatles v písních a obrazech!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama