Casbah

2. září 2014 v 14:42 | Czewa |  Zajímavosti
Vraťme se pro změnu k samotným počátkům kapely The Beatles. S nimi si asi každý spojí Liverpool, Hamburk, klub Cavern a podobně. Pravdou ale je, že prvním liverpoolským hudebním domovem pro kapelu nebyl Cavern, ale klub Casbah, který v jejich kariéře znamenal hodně a zasloužil by si přece jen být trochu známější.
Klub Casbah založila malá tmavovlasá a energická Mona Bestová, matka Roryho a Petera. Byl to Pete, pohledný a plachý starší syn, který matku společně s kamarády přesvědčil, aby uklidili obrovský sklep v jejich viktoriánském domě a mohli ho používat k pouštění desek a mít tam takové doupě. Mona tedy nápad posunula ještě dál, poslechla svého podnikatelského ducha a rozhodla se ve sklepě vybudovat klub určený pro teenagery. Peter, Rory a parta jejich kamarádů se tedy pustili do úpravy sklepních prostorů. Když přemýšleli, jakou z nových liverpoolských beatových kapel do klubu Casbah sehnat, jejich kamarádka Ruth Morrisonová navrhla Les Steward Quartet, kde hrál její přítel Ken Brown a George Harrison. Quarrymen spolu tou dobou nehráli. Ken Brown byl z nabídky nejnadšenější a každý víkend pomáhal s přestavbami, což přestalo bavit leadra kapely Stewarda a kapela se rozpadla. George s Kenem ale věděli, koho sehnat. Brzy už sklep uklízeli a malovali i Paul McCartney s Johnem Lennonem (který si pletl lak a základní barvu, ale všechno dobře dopadlo). Quarrymen se tak dali znovu dohromady a hraní v klubu Casbah je stmelilo.
Klub, pojmenovaný po indické pevnosti a hlavně po hlášce z Monina oblíbeného filmu Algiers, byl slavnostně otevřen 29. srpna 1959. Quarrymen vystupovali každou sobotu od osmi a byli na liverpoolské scéně stále slavnější. V říjnu se čtyřčlenná kapela bez bubeníka rozhádala kvůli absenci Kena Browna na jednom vystoupení, za které mu i přesto Mona Bestová dala peníze. Ken pak přešel do kapely Blackjacks, ve které bubnoval Pete Best a která se brzy proslavila. Quarrymen odjeli do Skotska, stali se z nich Silver Beatles a po návratu v srpnu 1960 hledali bubeníka na měsíční angažmá v Hamburku. Paulovi se zalíbilo bubnování Petea Besta, který se k nim potom opravdu připojil.
I po návratu z Hamburku se Beatles vrátili do klubu Casbah. Hráli zde občas až do června 1961, o pár dnů později byl klub zavřen z důvodu úmrtí v rodině Bestových.
Klub Casbah pomohl tehdejším Quarrymen dát se zase dohromady, dostávali poprvé pravidelnou odměnu a našli zde bubeníka i road manažera Neila Aspinalla. Takže jeho role rozhodně nebyla zanedbatelná.
A jak takový klub vypadal? Na stropě namalovaný drak. Na zdi obrázky pavučin. Lavice, pult, krb, bar s kávou, sladkostmi, hot dogy a chipsy. Nealko. A ve foyer stolek, kde paní Bestová prodávala mládeži vstupenky, respektive vybírala členské poplatky. Pár fotek vám atmosféru snad přiblíží víc:
Pictures has been taken from: fanpop.com, beatlesstory.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama