Září 2014

Sean Lennon

29. září 2014 v 13:49 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Syn Johna Lennona a Yoko Ono se jmenuje celým jménem Sean Taro Ono Lennon. Narodil se 9. října 1975, což je vtipné, neboť je přesně o 35 let mladší než svůj otec. A Yoko mohla péct oběma jen jeden společný dort :).
Anyway, Sean se narodil v New York City a jeho kmotrem se stal Elton John. Na Johna Lennona narození druhého dítěte silně zapůsobilo a rozhodl se zůstat s ním doma a tentokrát svou otcovskou úlohu nezanedbat. Škoda, že to po pěti letech už prostě nešlo...
Po tragické smrti Johna Lennona chodil Sean krátce do mateřské školy v Tokiu a poté do soukromých škol ve Švýcarsku a New Yorku. Na otcovu smrt si pamatuje, ale vlastně ho nemohl ani pořádně znát, když mu bylo teprve pět let. O to to však možná víc vnímal vnitřně.
Umělecké geny po obou svých rodičích ho přiměly po třetím semestru na Kolumbijské univerzitě odejít ze školy a zkusit to s hudbou. Už dřív pomáhal své matce s albem Season Of Glass, kde šestiletý vypráví příběh, který znal od Johna Lennona.


O tři roky později nahrál jednu z coverů na album Every Man Has a Woman, které vyšlo jako pocta Yoko Ono k jejím 50. narozeninám. Roku 1988 si zahrál ve filmu Moonwalker od Michaela Jacksona.
Když už byl Sean Lennon konečně trochu dospělý, vrhl se na hudební kariéru. Spolupráce s Lennym Kravitzem na albu Mama Said (napsali spolu písničku All I Ever Wanted) ho jistě posunula ještě dál.


A vůbec, spolupracoval se spoustou lidí a zabrousil do různých žánrů včetně metalu a hip hopu. První sólové album vydal roku 1998 a jmenovalo se Into the Sun.
Na koncertě Come Together: A Night for John Lennon's Words and Music roku 2001 zahrál Sean Lennon dvě Beatles skladby - This Boy a Across the Universe. V následujících letech se moc veřejně neprezentoval, jediný zájem o něj byl v souvislosti s jeho novou příletkyní, dcerou Micka Jaggera Elizabeth.
Jinak se Sean Lennon ještě poslední roky zapojuje aktivně do dění ve světě - roku 2011 hrál spolu s Rufusem Wainwrightem a Joshem Foxem pro protestující během Occupy Wall Street, upozornil na problém hydraulického štěpení, které vede ke klimatickým změnám... Taky se zajímá o transcendentální meditaci.
Tak se ze Seana Lennona stal celkem fajn všestranný hudebník - hraje na kytaru, bicí, klavír a zpívá. Jezdí na turné a má docela úspěch, ale tito lidé to mají o tolik těžší... Všichni je znají spíš proto, že jsou děti toho a toho, než pro tu hudbu, kterou doopravdy dělají.
Na turné roku 2006 se k Seanovi připojil i jeho nevlastní bratr Julian. A roku 2007 se stavil i v Lucerně v Praze :).
Já osobně jeho písničky moc neznám a je fakt, že srovnávat ho s otcem není fér. Tak posuďte sami! ;)


Flaming Pie

21. září 2014 v 18:24 | Czewa |  Sólová alba
Desáté sólové album Paula McCartneyho se jmenuje Flaming Pie, vyšlo roku 1997 a je podle mě bezva. Paulovi se tak povedlo možná i díky tomu, že jej vytvářel současně s projektem Beatles Anthology, který ho a dva další ex-Beatly přivedl zpět do let šedesátých a do atmosféry správně beatlesácké. 2 písničky z alba pocházejí ještě z doby před natáčením Antologie, konkrétně Calico Skies, kterou Paul napsal na Long Islandu během hurikánu roku 1991, a Great Day z roku 1992.
S nahráváním alba Flaming Pie Paulovi McCartneymu pomáhalo mnoho super lidí. Zpěvák z ELO Jeff Lynne v některých písničkách zpívá vokály, hraje na kytaru a keyboard. George Martin vymyslel nástrojové obsazení ve skladbách Beautiful Night a mojí oblíbené Someday, některé písně i produkoval. Ringo Starr bubnuje v Really Love You a Beautiful Night, kde i zpívá. Kytarista a skladatel Steve Miller také pomáhal se zpěvem a kytarou, Paulův syn James McCartney hraje kytarové sólo v písni Heaven On Sunday, Linda McCartney se ujala vokálů v písničce Great Day. Bylo to poslední album, na kterém se Linda za svého života stihla podílet. Smutné.
Přesto si ale většinu nástrojů i hlasů nahrál Paul sám.
Nebudu tu detailně psát o každé písničce, ale pár slov o některých stojí za to. Little Willow Paul napsal pro děti od Ringovy první ženy Maureen, která roku 1994 zemřela na rakovinu. Really Love You vznikla během jamovaní Paula, Jeffa Lynnea a Ringa Starra. První písnička na desce - The Song We Were Singing - je evidentně o hudební spolupráci i přátelství Paula McCartneyho a Johna Lennona. Nádherná.
Ale konec básnění, zaposlouchejte se do Flaming Pie a buďte prostě šťastní :).


 1. "The Song We Were Singing" - 3:55
 2. "The World Tonight" - 4:06
 3. "If You Wanna" - 4:38
 4. "Somedays" - 4:15
 5. "Young Boy" - 3:54
 6. "Calico Skies" - 2:32
 7. "Flaming Pie" - 2:30
 8. "Heaven on a Sunday" - 4:27
 9. "Used to Be Bad" (Duet with Steve Miller) (Steve Miller, McCartney) - 4:12
 10. "Souvenir" - 3:41
 11. "Little Willow" - 2:58
 12. "Really Love You" (McCartney, Richard Starkey) - 5:18
 13. "Beautiful Night" - 5:09
 14. "Great Day" - 2:09

Do You Want to Know a Secret?

5. září 2014 v 0:14 | Czewa |  Písničky
Zkuste si to představit. Jednadvacetiletý John Lennon (stejně starý jako jsem teď já :D), drsňák od pohledu, ale uvnitř citlivý hoch s úžasnými skladatelskými schopnostmi, se od své milé, blonďaté přítelkyně dozvěděl tu šťastnou novinu. Julian Lennon byl na cestě a z Cynthie Powelové se stala Lennonová. Manažer Beatles a Johnův kamarád Brian Epstein dal novomanželům exkluzivní dárek: klíčky od svého tajného bytu v centru Liverpoolu.
Na tomto místě, kde měli Lennonovi konečně trochu soukromí, přišla na Johna také inspirace k roztomile zamilované písni Do You Want to Know a Secret?. Slova z titulu ho napadla v souvislosti se scénkou z Disneyovské Sněhurky. Písničku I'm Wishing Johnovi jako díťeti zpívala maminka. Zpívá se v ní: "Wanna know a secret? Promise not to tell? We are standing by a wishing well."


K melodii, která není nijak složitá, Johovi napomohla údajné píseň od skupiny Stereos s názvem I Really Love You. Srandovní písnička.


Další představa, tentokrát dost vtipná, je John Lennon sedící na WC a nahrávající demosnímek Do You Want to Know a Secret?. Nakonci domácí akustické nahrávky je prý slyšet i spláchnutí :-D . Ale nemůžu to nikde najít... Možná omylem spláchl i tu demo nahrávku :-D .

John původně napsal Do You Want to Know a Secret? pro sebe, ale během natáčecího maratonu na desku Please Please Me nakonec připadla na George s tím, že se mu bude lehce zpívat. Chudák George, mysleli si, že nezpívá dobře. Ale nakonec je to fakt roztomilý, takže radujme se, veselme se.

Větší úspěch v hitparádách měla její cover verze od Billyho J. Kramera & the Dakotas, ale mně přeci jen přijde lepší Georgík a jeho přesmandlový naughty hlas :-) :-* .

Lyrics:
You'll never know how much I really love you
You'll never know how much I really care

Listen
Do you want to know a secret
Do you promise not to tell, whoa oh, oh

Closer
Let me whisper in your ear
Say the words you long to hear
I'm in love with you

Listen
Do you want to know a secret
Do you promise not to tell, whoa oh, oh

Closer
Let me whisper in your ear
Say the words you long to hear
I'm in love with you

I've known the secret for a week or two
Nobody knows, just we two

Listen
Do you want to know a secret
Do you promise not to tell, whoa oh, oh

Closer
Let me whisper in your ear
Say the words you long to hear
I'm in love with you

Casbah

2. září 2014 v 14:42 | Czewa |  Zajímavosti
Vraťme se pro změnu k samotným počátkům kapely The Beatles. S nimi si asi každý spojí Liverpool, Hamburk, klub Cavern a podobně. Pravdou ale je, že prvním liverpoolským hudebním domovem pro kapelu nebyl Cavern, ale klub Casbah, který v jejich kariéře znamenal hodně a zasloužil by si přece jen být trochu známější.
Klub Casbah založila malá tmavovlasá a energická Mona Bestová, matka Roryho a Petera. Byl to Pete, pohledný a plachý starší syn, který matku společně s kamarády přesvědčil, aby uklidili obrovský sklep v jejich viktoriánském domě a mohli ho používat k pouštění desek a mít tam takové doupě. Mona tedy nápad posunula ještě dál, poslechla svého podnikatelského ducha a rozhodla se ve sklepě vybudovat klub určený pro teenagery. Peter, Rory a parta jejich kamarádů se tedy pustili do úpravy sklepních prostorů. Když přemýšleli, jakou z nových liverpoolských beatových kapel do klubu Casbah sehnat, jejich kamarádka Ruth Morrisonová navrhla Les Steward Quartet, kde hrál její přítel Ken Brown a George Harrison. Quarrymen spolu tou dobou nehráli. Ken Brown byl z nabídky nejnadšenější a každý víkend pomáhal s přestavbami, což přestalo bavit leadra kapely Stewarda a kapela se rozpadla. George s Kenem ale věděli, koho sehnat. Brzy už sklep uklízeli a malovali i Paul McCartney s Johnem Lennonem (který si pletl lak a základní barvu, ale všechno dobře dopadlo). Quarrymen se tak dali znovu dohromady a hraní v klubu Casbah je stmelilo.
Klub, pojmenovaný po indické pevnosti a hlavně po hlášce z Monina oblíbeného filmu Algiers, byl slavnostně otevřen 29. srpna 1959. Quarrymen vystupovali každou sobotu od osmi a byli na liverpoolské scéně stále slavnější. V říjnu se čtyřčlenná kapela bez bubeníka rozhádala kvůli absenci Kena Browna na jednom vystoupení, za které mu i přesto Mona Bestová dala peníze. Ken pak přešel do kapely Blackjacks, ve které bubnoval Pete Best a která se brzy proslavila. Quarrymen odjeli do Skotska, stali se z nich Silver Beatles a po návratu v srpnu 1960 hledali bubeníka na měsíční angažmá v Hamburku. Paulovi se zalíbilo bubnování Petea Besta, který se k nim potom opravdu připojil.
I po návratu z Hamburku se Beatles vrátili do klubu Casbah. Hráli zde občas až do června 1961, o pár dnů později byl klub zavřen z důvodu úmrtí v rodině Bestových.
Klub Casbah pomohl tehdejším Quarrymen dát se zase dohromady, dostávali poprvé pravidelnou odměnu a našli zde bubeníka i road manažera Neila Aspinalla. Takže jeho role rozhodně nebyla zanedbatelná.
A jak takový klub vypadal? Na stropě namalovaný drak. Na zdi obrázky pavučin. Lavice, pult, krb, bar s kávou, sladkostmi, hot dogy a chipsy. Nealko. A ve foyer stolek, kde paní Bestová prodávala mládeži vstupenky, respektive vybírala členské poplatky. Pár fotek vám atmosféru snad přiblíží víc:
Pictures has been taken from: fanpop.com, beatlesstory.com