Drogy

5. srpna 2014 v 14:46 | Czewa |  Zajímavosti
Mí milí čtenáři, po delší době se ozývám, no znáte to, prázdniny a cestování... Doufám, že si pěkně užíváte letních dnů a posloucháte Beatles :). Tentokrát napíšu článek o roli drog v životě a tvorbě Beatles. Ten starý článek není fakt nic moc, asi ho smažu :).
Tak tedy: Nějaké ty povzbuzující pilulky hoši brali už od časů hraní v Hamburku. John Lennon a George Harrison okusili amfetamin už na škole, když zjistili, že se dá získat z inhalátoru. Paulovi toto ukázal až (vtipně) otec jeho přítelkyně Jane Asher. Dr. Richard Asher prý rád šokoval svou rodinu...
V Hamburku se pak nejrůznější prášky staly součástí každého dne Beatles. Všichni, kdo pracovali stejně jako Beatles celou noc v německých klubech, je brali. Jinak by těžko zvládli tu těžkou práci, tolik hodin na pódiu. Nejběžnější drogou zde byl tzv. Preludin, obchodní název pro povzbuzující chemickou látku fenmetrazin. Beatles se jím dopovali jak sami, tak i s Tonym Sheridanem a Astrid Kirchherr. Samozřejmě pilulky zapíjeli pivem, tak byli pořádně "naspídovaní". Největší zálibu ve stimulačních drogách našel John Lennon, Paul si bral maximálně jen jednu tabletku, aby opravdu vydržel na nohou.


Až do roku 1964 pak byli Beatles celkem čistí. Párkrát už doté doby zkusili kouřit marihuanu, ale nemělo to na ně snad žádný účinek. Bob Dylan si myslel, že v písničce I Want To Hold Your Hand se místo "I can't hide" zpívá "I get high". To ale pravda nebyla a Dylan, který se svým manažerem navštívil skupinu po koncertu v New Yorku 28. srpna 1964, byl víc než překvapen. Přemlouvat je potom moc nemusel a Beatles i se svým manažerem Brianem Epsteinem byli na své první cestě k marihuanovému opojení. Vykouřili toho dost a každý měl z tripu jiné pocity... Brianovi připadalo, že vyletěl až ke stropu, Paul McCartney si dokonce napsal do bloku, že existuje "7 úrovní"... Měli se zkrátka moc dobře a přátelství s Bobem Dylanem bylo utuženo.
Marihuany se Beatles samozřejmě po dlouhou dobu nevzdali, nešlo přece o nic vážného a pomáhalo jim to i při tvorbě. Prosazovali vcelku otevřeně legalizaci. Párkrát se jim to ale vymstilo, John Lennon s Yoko Ono byli roku 1968 krátce ve vězení za držení marihuany, stejně tak George Harrison a jeho žena Pattie museli o rok později na chvíli do vězení.
Marihuana jistě inspirovala Beatles při psaní písniček, ale opravdový zlom v jejich tvorbě přišel až s první zkušeností s drogou LSD. Stalo se tak v létě roku 1965, kdy jejich přítel, zubař John Riley pozval Johna, Cythii, George a Pattie k sobě na večeři. Po jídle každý dostal kávu obohacenou o ne moc známou a tou dobou stále legální látku. Nikdo o tom nevěděl. I přes naléhání hostitele se pak čtveřice přesunula do klubu, kde měli hrát jejich přátelé, a zde začalo LSD účinkovat... Každý měl zase jiné zážitky, byli někde jinde, milovali všechno a nic zároveň, vnímali své ego.
Cynthii se ztráta kontroly nad sebou nelíbila a pochopitelně nepodporovala ani Johnovo opakované užívání LSD. George si prý ale právě touto cestou vybudoval s Johnem bližší vztah. Paul McCartney si k LSD nevybudoval moc pozitivní vztah. Nikdo však nemůže tvrdit, že bez drog by byla hudba Beatles stejná. Můžeme si uvést mnoho příkladů, kdy Beatles v textech mohli dost dobře mluvit právě o drogách. Verš "Turns me on when I get lonely" z She's a Woman. Písničky With a Little Help From My Friends, Day Tripper, Tomorrow Never Knows... Beatles se proti takové interpretaci mnoha svých písní ohrazovali (známý příklad u Lucy In the Sky With Diamonds, jejíž iniciály LSD byly asi fakt jen náhoda).
John Lennon přišel párkrát zdrogovaný i na natáčení, ale to nikdy nedopadlo úplně dobře. Přece jen, na některou práci člověk musí mít čistou hlavu.
Paul McCartney v rozhovoru pro Life Magazine zveřejnil fakt, že zkusil LSD. Tady se o tomto "přiznání" baví víc:


Užívání LSD se u Beatles výrazně snížilo s příchodem nového zájmu o meditaci, ke které je dovedl duchovní učitel Maharishi Mahesh Yogi. John Lennon se k němu ovšem později vrátil a nikdy se závislosti úplně nezbavil.
John Lennon měl v dalších letech problémy i s kokainem a heroinem. Byl to však Paul McCartney, který zkusil kokain jako první a bral ho v době kolem natáčení alba Sgt. Pepper. Dostávali ho od dealera Roberta Frazera. Paul s kokainem skončil roku 68, John Lennon a Ringo Starr v jeho užívání pokračovali.
K poslední droze - heroinu - měli Beatles asi neodtažitější vztah. Paul se k němu nikdy nepřipoutal, i když jej zkusil, John ale závislý byl i na heroinu. Nikdy si ho však nepíchal a koncem 60. let s heroinem skončil.
Jak vidíme, drogy provázeli kapelu Beatles od začátku až do konce, ale nikdy to nebyla podmínka pro to, aby byli dobří. Já si myslím, že jim mohly občas pomoct v inspiraci, ale konečnou práci stejně museli udělat za střízliva. To, že pak brali i kokain a heroin rozhodně dobré nebylo, hlavně pro Johna, který si k nim rychle vybudoval závislost. Ale tráva, ta možná Paulovi dává sílu do života a na koncerty plné energie i dnes, who knows :D.

Zdroj hlavně z téhle super stránky: http://www.beatlesbible.com/features/drugs/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jorika | Web | 5. srpna 2014 v 15:04 | Reagovat

Dneska se taky fetuje a nejen umělci  :-? :-x

2 vozbujdenie | E-mail | Web | 20. května 2018 v 0:24 | Reagovat

Někteří naši klienti prohlašují, že jejich penis se rozrostl na délku 18-20 centimetrů. A montáž v nich může trvat 3 až 5 hodin . To je fenomenální výsledek. Během této doby budete nejen dělat jednu jalovici. Můžete být chladnější než ti šéfové a okamžitě kurva pro 2-4 dívky. Koneckonců, žena má dostatek normálního penisu o délce asi 15 centimetrů, aby dosáhla orgasmu během několika minut, říká Maxi Size oficiální internetové stranky. http://vozbujdenie.com/krem-maxisize-v-ceske-republice-nejcastejsi-recenze-a-vysledky-jak-pouzivat-a-jak-objednat.html  Na webových stránkách produktu stojí max. Cena 790 Kč. Doporučil bych si koupit komoditu na webových stránkách produktu s 50% slevou na předchozí cenu, která činila 1580 Kč. Nežádoucí účinek MaxiSize. Produkt Maxi Size je z velké části vyroben z přírodních složek, které jsou pro lidské tělo bezpečné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama