All Things Must Pass

26. srpna 2014 v 19:33 | Czewa |  Sólová alba
Ke konci srpnových dní nadešel čas napsat článek o velmi významném počinu George Harrisona, který nese název All Things Must Pass. Byť toto opěvované album nebylo tak docela jeho prvním sólovým (před ním natočil sám ještě soundtrack k filmu Wonderwall a experimentální album Electronic Sound), rozhodně předčilo všechny předchozí i následující sólové projekty "tichého Beatla". A to fakt není jen můj názor.
A jak se to tak vlastně Georgeovi povedlo? Nu, řekněme, že k tomu napomohlo mnoho skutečností. Jednak za to mohl jistě rozpad Beatles, který George Harrisona ze všech čtyř členů zřejmě nejvíc potěšil. Po "osvobození", kdy se nejslavnější kapela 60. let oficiálně rozpadla, tvorba George rozkvetla jak poupátko do krásného květu. Konečně si sám složil, co chtěl, nikdo mu nekonkuroval, nikdo ho nekritizoval, jel prostě na svých vlastních kolejích. S produkcí mu pomáhal Phil Spector, který svojí "zvukovou stěnou" docílil zajímavého zvuku.
Další věc je, že kromě Spectora si George přivolal na pomoc spoustu skvělých hudebníků. Nahrávání se kromě samotného George účastnili třeba Eric Clapton, členové kapely Badfinger, Klaus Voormann, Billy Preston, Ringo Starr a Phil Collins. Významnou roli na tvorbě alba měl i Bob Dylan, který se s Georgem spřátelil, postrčil ho, aby odložil sitár a znovu rozbrnkal struny kytary, a složil s ním krásnou písničku I'd Have You Anytime, která album započíná.
Co se týče jednotlivých písniček, ty vznikaly v různých dobách a za různých okolností. Skladby Isn't It A Pity a Art Of Dying například pocházejí již z roku 1966, v roce 1968 vznikla třeba již zmíněná I'd Have You Anytime (George Boba Dylana navštívil během Woodstocku) nebo Let It Down. Další skvosty pak George napsal během následujících dvou let a všechno vyústilo v trojalbum pojmenované po jedné z písniček, All Things Must Pass.
Inspirací pro George byl nejen Dylan a jeho vliv (písničku If Not For You napsal Bob sám), ale i Georgeova náklonnost k hnutí Hare Krišna a vůbec k víře. Už jen slavná My Sweet Lord může posloužit jako příklad, dále třeba Beware Of Darkness nebo Awaiting On You All. Jiným zdrojem nápadů byl pro George původní majitel jeho sídla Sir Frankie Crisp, kterému věnoval baladu s druhým názvem Let It Roll.
Třetí deska z trojalba je příznačná tím, že 4 skladby z pěti jsou natočenou improvizací na pár akordů, konkrétně se jedná o skladby Out of the Blue, Plug Me In, I Remember Jeep and Thanks for the Pepperoni. Říká se jí proto "Apple Jam".
Každá písnička na All Things Must Pass je jiná, ale všechny jsou, myslím, skvělé. A to si ještě vezměte, že George Harrison tou dobou nahrál ještě více jak 20 dalších, které už se na album nedostaly. Měl z dob Beatles a krátce po rozpadu tolik nápadů a materiálu... Jak sám řekl: "I didn't have many tunes on Beatles records, so doing an album like All Things Must Pass was like going to the bathroom and letting it out." Hihi.
Nahrávání bylo náročné, ale výsledek stál za to. Album vyšlo 27. listopadu 1970, nahrávat začali už v květnu. Umělecké dílo pak bylo završeno super obalem. Na fotce pořízené Barrym Feinsteinem sedí George s dlouhými vlasy a vousy před svým sídlem Friar Park a obklopují ho čtyři zahradní trpaslíci. Žeby vzpomínka na čtyřčlennou kapelu? Možná, ale opravdu jen vzpomínka, protože přece všemu je jednou konec a George je volný!
Co máte z tohoto alba nejraději? Odpovídejte v anketě :). Jsem zvědavá, jak to dopadne!

Zajímavost: V roce 2001 bylo album znovu remasterováno a vydáno na počest 30. narozenin od jeho původního vydání. Moc se mi líbí obal - i George upozorňoval na znečišťování přírody!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama