Tony Sheridan

14. července 2014 v 0:51 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Cesta kariéry zpěváka Tonyho Sheridana byla spletitá.
Narodil se 21. května 1940 jako Anthony Esmond O'Sheridan McGinnity v hrabství Norfolk. Hrál ve školním orchestru na housle a jednou si za uloupený klarinet ze školního kabinetu koupil kytaru. To mu pomohlo k založení skifflové skupiny Saints, i když měl z krádeže nepříjemnosti. Kluci z této kapely utekli tajně z domu na konkurs do jednoho londýnského podniku a dva členové se pak rozhodli v hlavním městě zůstat. Tony Sheridan, jak si mladý muzikant říkal, byl mezi nimi. Hrál v různých doprovodných kapelách i sólově v kavárnách. Dostal se i do pár televizních show, ale vyhodili ho za problematické chování. A tak dál hrál sám i s nově sestaveným triem.
Zlom přišel v okamžiku, kdy ho v kavárně viděl Bruno Koschmider a nabídl mu a jeho spoluhráči angažmá v hamburských klubech. Tony Sheridan s Iainem Hinesem založili tedy kapelu Jets a vydali se na cestu. Hráli skiffle i rock'n'roll a šlapalo jim to. Až do chvíle, než byl Tony obviněn za padělání doporučení od manažera (aby si mohl koupit lepší kytaru, opět :) ). Po deseti dnech strávených ve vězení v Brixtonu byl opět volný a vrátil se do Hamburku, kde dostal práci v klubu Top Ten. Když Beatles přijeli roku 1960 poprvé do Hamburku, šli se podívat na Jets a Tony Sheridan na ně udělal dojem. Liverpoolské skupiny ho považovaly za jakéhosi "učitele", který měl svůj styl a proslavil se za hranicemi. John Lennon se snažil napodobovat jeho sekavé hraní na kytaru a rozkročený postoj. Během svého prvního pobytu v Německu si Beatles s Jets i párkrát zajamovali.
Další rok Beatles Tonyho Sheridana v klubu Top Ten doprovázeli. Jemu se líbila Johnova dravost a Georgeova učenlivost. I proto si je asi najal na nahrávání tří písní: My Bonnie, When The Saints Go Marching In a Why. I přes nedokonalá nahravací zařízení - alespoň podle Sheridana - to dopadlo dobře a deska vyšla. Beatles na ní byli uvedení jako Beat Brothers, Tony tak nazýval téměř všechny skupiny, co s ním hráli :D.
Beatles šli pak už vlastní cestou, ale Tony Sheridan jim jistě pomohl k tomu, aby se proslavili doma. Vzpomeňte si, na jakou nahrávku se to mladík ptal, když přišel do obchodu Briana Epsteina?
Sheridan odešel z klubu Top Ten roku 1962 a s novou kapelou se přemístil do Star Clubu. Poté různě místa koncertování střídal, ale tentokrát nutno dodat, že právě naopak jemu pomohla sláva Beatles ke slávě.
Tony Sheridan a Beatles se měli rádi, měli všichni stejný smysl pro humor a ještě několikrát se setkali a popovídali si o životech.
Roku 1967 odjel Sheridan do Vietnamu podporovat hudbou vojáky, strávil zde 16 měsíců a přes různé zvěsti se v pořádku vrátil. Poté žil nějaký čas v Americe. Ale i přes opakované pokusy o vskříšení své kariéry pomalu upadal v zapomnění...
Roku 1995 začal s pár hudebníky znovu koncertovat - pod názvem Beat Brothers, vtipné. Vystoupil dokonce i v Česku, na charitativním koncertě roku 2011. Žil v Německu a v Hamburku také zahrál svůj poslední akord. Zemřel zde minulý rok, v únoru 2013. Zanechal po sobě spoustu hudby, nadějné děti a jistě i báječné vzpomínky.


My Bonnie:

Zdroj: HARRY, Bill. Beatles encyklopedie. Volvox Globator, Praha, 2006. ISBN 80-7207-616-7.
Obrázek: http://www.dispatch.com/content/stories/life_and_entertainment/2013/02/19/Tony_Sheridan_singer_backed_by_Beatles_dies.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama