Neil Aspinall

21. dubna 2014 v 21:09 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
"Nell", to byla přezdívka pro Neila Aspinalla, kterou vymyslel Paul McCartney. Byli to kamarádi ze školy. Chodili oba na Liverpoolský institut, kde měli společné hodiny angličtiny a kreslení. Před tou samou školou se Neil Aspinall setkal i s Georgem Harrisonem, který ho požádal o cigaretu. Jednu z prvních, které vykouřili... a že jich pak ještě bylo! Později se seznámili i s Johnem, který chodil do školy hned vedle té jejich. Chodili společně na obědy, užili si spoustu legrace a neudělali zkoušky. Neil nedal francouzštinu, tak odešel ze školy a začal se studiem účetnictví. Poté dva roky pracoval za mizerné peníze jako účetní pro místní firmu.
Díky tomu, že Neil Aspinall bydlel v podnájmu u Petea Besta, byl stále v dobrém kontaktu i s ostatními Beatly. Od roku 1961 Neil dělal skupině řidiče, koupil si levnou dodávku a vozil je po vystoupeních. Jel s nimi i do Hamburku. Po návratu pomáhal Moně Bestové s organizací koncertů v klubu Casbah a začal skupině dělat opravdového cestovního manažera, vydělal si tak jistě víc než účetnictvím v malé firmičce. Cestování s ním prý ale nebyla žádná idylka, tři Beatlové se mačkali vzadu dodávky, která po rozbitých britských cestách skákala a cesty se zdály nekonečné.
První problém nastal, když Brian Epstein dostal za úkol vyhodit Petea Besta z Beatles. Neil Aspinall byl jeho nejlepší kamarád a chtěl odejít taky. Pete Best ho ale přemluvil, ať to nedělá a drží se skupiny, která bude jistě úspěšná. To se splnilo tak na milion procent, jak víme...

Z Neila Aspinalla se tak stal další osobní asistent Beatles. Domlouval jim schůzky, kupoval jim oblečení, boty, jídlo a co zrovna potřebovali. Také ale třeba zaskakoval za nemocného George Harrisona, když zkoušeli vystoupení v americké Show Eda Sullivana.
To Neila Aspinalla prý napadlo, aby byl Sergeant Pepper něco jako bavič, který představuje skupinu, a taky přišel na myšlenku dát ke konci alba ještě reprízu titulního songu. V písničce Within You Without You hraje Neil na tampuru (indický strunný nástroj), na harmoniku v Being For The Benefit Of Mr. Kite, na perkuse v Magical Mystery Tour a spolu s mnoha dalšími lidmi zpívá v refrénu Yellow Submarine.
Po založení Apple Corps a po tragické smrti Briana Epsteina Beatles požádali Aspinalla, aby dělal ředitele. Po příchodu Allena Kleina, kdy v Apple Corps proběhly značné personální čistky, Neil o svou práci nepřišel.
Roku 1978 Neil Aspinall inicioval soudní řízení s firmou Apple Computers, kteří ukradli Apple Corps část názvu. Apple Corps tak vysoudili 41 000 liber. Problémy se ale táhly dál až do 21. století.
Dalším důležitým přínosem Neila Aspinalla v kariéře Beatles byla jeho účast na projektu Antologie.
Byl ženatý, roku 1968 si vzal Suzy Ornstein, dceru ředitele United Artists Pictures, filmového studia, které se zasloužilo o vydání filmů A Hard Day's Night a Help!. Zůstal ředitelem Apple Corps , dále se svou ženou řídil společnost Standby Films Ltd. Měli pět dětí a hodně peněz :).
Neil Aspinall zemřel ve věku 66 let roku 2008. Měl rakovinu plic. Na pohřbu mu Pete Townshend zahrál Mr. Tambourine Man.

Zdroje obrázků:
http://www.maccafan.net/Friends/a/aspinall.htm
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/paul-mccartney-in-mourning-as-fifth-beatle-299614


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama