Duben 2014

Neil Aspinall

21. dubna 2014 v 21:09 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
"Nell", to byla přezdívka pro Neila Aspinalla, kterou vymyslel Paul McCartney. Byli to kamarádi ze školy. Chodili oba na Liverpoolský institut, kde měli společné hodiny angličtiny a kreslení. Před tou samou školou se Neil Aspinall setkal i s Georgem Harrisonem, který ho požádal o cigaretu. Jednu z prvních, které vykouřili... a že jich pak ještě bylo! Později se seznámili i s Johnem, který chodil do školy hned vedle té jejich. Chodili společně na obědy, užili si spoustu legrace a neudělali zkoušky. Neil nedal francouzštinu, tak odešel ze školy a začal se studiem účetnictví. Poté dva roky pracoval za mizerné peníze jako účetní pro místní firmu.
Díky tomu, že Neil Aspinall bydlel v podnájmu u Petea Besta, byl stále v dobrém kontaktu i s ostatními Beatly. Od roku 1961 Neil dělal skupině řidiče, koupil si levnou dodávku a vozil je po vystoupeních. Jel s nimi i do Hamburku. Po návratu pomáhal Moně Bestové s organizací koncertů v klubu Casbah a začal skupině dělat opravdového cestovního manažera, vydělal si tak jistě víc než účetnictvím v malé firmičce. Cestování s ním prý ale nebyla žádná idylka, tři Beatlové se mačkali vzadu dodávky, která po rozbitých britských cestách skákala a cesty se zdály nekonečné.
První problém nastal, když Brian Epstein dostal za úkol vyhodit Petea Besta z Beatles. Neil Aspinall byl jeho nejlepší kamarád a chtěl odejít taky. Pete Best ho ale přemluvil, ať to nedělá a drží se skupiny, která bude jistě úspěšná. To se splnilo tak na milion procent, jak víme...

Z Neila Aspinalla se tak stal další osobní asistent Beatles. Domlouval jim schůzky, kupoval jim oblečení, boty, jídlo a co zrovna potřebovali. Také ale třeba zaskakoval za nemocného George Harrisona, když zkoušeli vystoupení v americké Show Eda Sullivana.
To Neila Aspinalla prý napadlo, aby byl Sergeant Pepper něco jako bavič, který představuje skupinu, a taky přišel na myšlenku dát ke konci alba ještě reprízu titulního songu. V písničce Within You Without You hraje Neil na tampuru (indický strunný nástroj), na harmoniku v Being For The Benefit Of Mr. Kite, na perkuse v Magical Mystery Tour a spolu s mnoha dalšími lidmi zpívá v refrénu Yellow Submarine.
Po založení Apple Corps a po tragické smrti Briana Epsteina Beatles požádali Aspinalla, aby dělal ředitele. Po příchodu Allena Kleina, kdy v Apple Corps proběhly značné personální čistky, Neil o svou práci nepřišel.
Roku 1978 Neil Aspinall inicioval soudní řízení s firmou Apple Computers, kteří ukradli Apple Corps část názvu. Apple Corps tak vysoudili 41 000 liber. Problémy se ale táhly dál až do 21. století.
Dalším důležitým přínosem Neila Aspinalla v kariéře Beatles byla jeho účast na projektu Antologie.
Byl ženatý, roku 1968 si vzal Suzy Ornstein, dceru ředitele United Artists Pictures, filmového studia, které se zasloužilo o vydání filmů A Hard Day's Night a Help!. Zůstal ředitelem Apple Corps , dále se svou ženou řídil společnost Standby Films Ltd. Měli pět dětí a hodně peněz :).
Neil Aspinall zemřel ve věku 66 let roku 2008. Měl rakovinu plic. Na pohřbu mu Pete Townshend zahrál Mr. Tambourine Man.

Zdroje obrázků:
http://www.maccafan.net/Friends/a/aspinall.htm
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/paul-mccartney-in-mourning-as-fifth-beatle-299614The No No Song

13. dubna 2014 v 21:33 | Czewa |  Solos
Promiň, Ringo, ale tohle je tak srandovní písnička... Mně přijde hrozně vtipná. Ale vlastně ji ani nenapsal Ringo, nýbrž dva jiní muzikanti: Hoyt Axton and David Jackson. Ringo Starr ji vydal na své desce Goodnight Vienna roku 1974. Text The No No Song je neskrývaně a jasně o drogách, marihuaně z Kolumbie, kokainu ze Španělska... no prostě o drogách a taky alkoholu. Brazilský hudebník Raul Seixas nahrál portugalskou verzi této písničky s jejich lokálními drogami, dole si to můžete poslechnout... Não Quero Mais Andar na Contra-mão", jak se písnička v portugalštině jmenuje, znamená něco jako "už nechci jet po té špatné cestě". A taky tam přidám ještě verzi francouzskou verzi od Joea Dassina, "Moi, j'ai dit non" (Já jsem řekl ne).
Tak teď už jen příjemný poslech s Ringem a vokály Harryho Nilssona.

TEXT:
A lady that i know just came from columbia,
She smiled because i did not understand.
Then she held out some marijuana, ha ha!
She said it was the best in all the land.

And i said,
"no, no, no, no, i don't smoke it no more,
I'm tired of waking up on the floor.
No, thank you, please, it only makes me sneeze,
And then it makes it hard to find the door."

(ah-ah-aye-aye)

A woman that i know just came from majorca, spain,
She smiled because i did not understand. (parazzi! Parazzi!) (ole!)
Then she held out a ten pound bag of cocaine,
She said it was the finest in the land.

And i said,
"no, no, no, no, i don't sniff it no more,
I'm tired of waking up on the floor.
No, thank you, please, it only makes me sneeze,
And then it makes it hard to find the door."

(aye-aye-aye-aye)
(aye-aye-aye-aye)
(aye-aye-aye-aye)
(aye-aye-aye)

A man that i know just came from nashville, tennessee, oo, (oh no!)
He smiled because i did not understand.
Then he held out some moonshine whiskey, oh ho,
He said it was the best in all the land. (and he wasn't joking!!!)

And i said,
"no, no, no, no, i don't drink it no more,
I'm tired of waking up on the floor.
No, thank you, please, it only makes me sneeze,
And then it makes it hard to find the door."

Well, i said,
"no, no, no, no, i can't take it no more,
I'm tired of waking up on the floor.
No, thank you, please, it only makes me sneeze,
And then it makes it hard to find the door."

Hey yeh!

"i'll just have another drink, barman, have you got a large brandy?"
Brazilská coververze:
A francouzská:


Got To Get You Into My Life - Earth, Wind & Fire

7. dubna 2014 v 10:14 | Czewa |  Covers
Znáte skupinu Earth, Wind & Fire? Je to taková úžasná černošská kapela hrající něco mezi R&B, jazzem, funkem, popem, rockem... Výrazná dechová sekce, kontrast mezi dvěma zpěváky, z nichž jeden zpívá falzetem a druhý svým normálním tenorovým hlasem. Je to taková energická hudba, která skupinu proslavila.
No a tito EWF nahráli také jednu cover verzi od Beatles, která se jim podle mého velmi povedla. Zase byla určena pro film Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, ale i kdyby nebyla, singl se dostal do hitparád a vyhrál dokonce i Grammy.
Je to samozřejmě docela jiný žánr než originál (na který ovšem žádný cover nemá), ale je to, myslím, povedené. Co myslíte vy?