Březen 2014

Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey

30. března 2014 v 22:18 | Czewa |  Písničky
Málo slov o hodně dobré písničce :-):
Už před nějakou dobou jsem si uvědomila, že delší název písničky Beatles nemají. Tato hardrocková pecka z alba bílého čili The Beatles v tomto opravdu vede. Napsána byla Johnem Lennonem v létě roku 1968. Názory jednotlivých Beatlů na inspiraci pro zrovna takový podivný název písničky se liší. George tvrdil, že "everybody's got something to hide" řekl Mahariši, ale na "except me and my monkey" neměl vysvětlení. Paul si myslel, že šlo o výjev z Johnových heroinových snů, do kterých ostatní nepronikli. Sám autor však měl jasno. Písnička je o jeho vztahu s Yoko, název představuje jakousi metaforu pro jejich lásku. Když se dali ti dva dohromady, ostatní je nechápali, podle Johna byli paranoidní, šílení z toho, že John bere Yoko na nahrávání... No a tak i proto brali heroin, neměli to lehké, další Beatles a jejich přátelé jim zkrátka tu lásku nepřáli. Potřebovali únik. A přitom byli tolik zamilovaní... prostě "me and my monkey" :D. Vše je jasné a upřímné, když vás dostane láska. Tak nějak tedy vznikl název, zkrátka nápad, když nechtěli nechat jen jednoduché "Come On, Come On".
No, já mám Everybody's Got Something To Hide Except My Monkey ráda, skvělá basová linka, kytarové riffy, pauzy s bicími only, no prostě parádní pozdní Beatles. A hraje ji i jedna česká revivalová skupina, o které tu vlastně ještě nemám článek :O. A přitom jsou moji oblíbení... Ale už ji dlouho nehráli, tak až tu "Opicu" zahrajou, tak pak o nich třeba i napíšu :). Hezký poslech!


Come on come on come on come on
Come on is such a joy
Come on is such a joy
Come on lets take it easy
Come on lets take it easy
Take it easy take it easy
Everybody's got something to hide except for me and
my monkey.

The deeper you go the higher you fly
The higher you fly the deeper you go
So come on come on
Come on is such a joy
Come on is such a joy
Come on lets make it easy
Come on lets make it easy.

Take it easy take it easy
Everybody's got something to hide except for me and
my monkey.

Your inside is out when your outside is in
Your outside is in when your inside is out
So come on come on
Come on is such a joy
Come on is such a joy
Come on lets make it easy
Come on lets make it easy
Make it easy make it easy
Everybody's got something to hide except for me and
my monkey.

Driving Rain

23. března 2014 v 15:12 | Czewa |  Sólová alba
Dobrý den. Dnes napíšu pár slov o sólovém albu Paula McCartneyho s názvem Driving Rain. Album produkoval Paul společně s producentem Davidem Kahnem a na nahrávání se podílelo vícero hudebníků, kromě Paula jeho současný bubeník Ale Laboriel Jr., kytarista Rusty Anderson, Paulův syn James McCartney, ale taky Eric Clapton.
16 skladeb na albu odráží různé skutečnosti, z největší části ale jistě Paulovu lásku k Heather Mills. Poslední skladba na albu pojmenovaná Freedom je Paulova reakce na teroristický útok z 11. září 2001. Paul sám seděl tou dobou v letadle v New Yorku a tato tragédie, které byl tak blízko, ho samozřejmě ovlivnila a přiměla k tomu napsat tuto skladbu o svobodě a zorganizovat benefiční akci The Concert for New York City.
Mně osobně se Driving Rain líbí, některé skladby samozřejmě víc a jiné míň, ale obecně ho hodnotím pozitivně. Mám velmi ráda písničky From A Lover To A Friend, Your Way nebo Back in the Sunshine Again, která hýří optimismem díky oběma autorům, jimiž jsou Paul a James McCartney.
Deska vydaná koncem roku 2001 se líbila také recenzentům, ale přesto se v Británii prodalo nejméně kousků z celé McCartneyho diskografie. Škoda, ale on to určitě přežil... Já myslím, že hlavní je ta pěkná hudba, která nám dělá radost a radost jistě bude dělat i dál :).
Fotka na obálce byla udělaná hodinkami, které v sobě mají foťák - zřejmě moderní vynález 20. století, který si Paul musel pořídit. Proto asi ta blbá kvalita, ale je to originální, to rozhodně :)).

(zdroj obrázku: http://macca-central.com/)

Tady najdete album na youtube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLDF12A3D4355ADAED

Beatlemanie na Hané

17. března 2014 v 12:46 | Czewa |  Zajímavosti
Kdo by to byl řekl, že se v té naší dědině olomoucké podaří zorganizovat takový byť malý, ale milý projekt? Škoda jen, že už tam nejsem každý den, chodila bych do kavárny Café 87 třeba každý den, dát si něco dobrého a kochat se fotkami olomouckých tehdy mladých kapel. A i když jsem nemohla být na vernisáži, která se konala 5. března a hrály tam různé olomoucké dnes mladé kapely, jsem ráda, že jsem se stihla do kavárny na náměstí Republiky aspoň dnes kouknout a pokochat se exponáty. Kromě fotek olomouckých formací, které Beatles hrály nebo se jimi inspirovaly, můžete na výstavě vidět doma vyrobenou kytaru jedním tehdy sedmnáctiletým šikovným hudebníkem nebo, a co je asi nejzajímavější, dopis Václava Havla pro Paula McCartneyho z roku 1996, který dostali i další dva žijící Beatlové. Havel v něm žádá, aby zbývající Beatles přijeli do České republiky na neoficiální návštěvu. To bylo totiž jedno z posledních přání Olgy Havlové. Prezident v psaní popisuje vztah Čechů k hudbě a Beatles konkrétně, zmiňuje se o Lennonově zdi v Praze, o shánění nahrávek za komunismu i o okouzlení svobodou po roce 1989.
Václavu Havlovi se dostalo dvou odpovědí. Ringo Starr mu přitakal, že byl dopisem překvapený a slušně přeložil navrhnovanou návštěvu na někdy příště. Paul McCartney se rozepsal víc, děkoval Václavu Havlovi za srdečný dopis (obzvášť se mu líbilo právě to srdíčko za Havlovým podpisem :)) <3 ). Ujistil ho, že situaci v naší zemi už dlouhou dobu sleduje a je velmi potěšen, že právě hudba Beatles pomáhala občanům v těžkých dnech. Společná cesta s Georgem a Ringem podle něj není moc pravděpodobná, ale sám se k nám prý jednou určitě podívá... A taky že se stalo, v roce 2004 přijel a před pražským koncertem se s Havlem setkal.
Chtěla bych tímto poděkovat organizátorovi výstavy Davidu Hrbkovi a také doporučit každému návštěvníkovi Olomouce, aby nezapomněl zavítat do příjemného prostředí patra Café 87. Výstava se koná do 3. dubna.

zdroj obrázku: www.ol4you.cz

Phil Spector

10. března 2014 v 13:07 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Pokud to máte podobně jak já, pod jménem Phil Spector si představujete šíleného producenta, který Beatles pokazil Let It Be a udělal spoustu jiných pitomostí. Tento článek by vám (a i mně :) ) měl osvětlit život tohoto kontroverzního muže, který měl určitě více zajímavých kapitol.
Americký hudební producent Phil Spector se narodil roku 1940 v New Yorku. Odstěhoval se ale pak se svou maminkou do Kalifornie, tatínek mu zemřel. 17ti letý Phil se zamiloval do písničky Rock Island Line od Lonnieho Donegana (i pro Beatles byl tento britský hudebník vzorem) a zahrál ji na soutěži mladých talentů. Poté založil svou první kapelu Sleepwalkers. Ti se ale brzy rozpadli a koncem roku 1958 se dal Phil Spector dohromady s jinými muzikanty a tak vznikla skupina Teddy Bears. Ti se hned proslavili písní To Know Him Is To Love Him, kterou napsal Spector sám.Po roce 1960 se přesunul zpět do New Yorku a začal vydávat nahrávky jiných hudebníků, které objevil, produkoval nebo obojí. Jeho písně He's A Rebel, Be My Baby atd. nahráli jiné kapely a proslavily je. Tou dobou také objevil svůj producentský fígl nazvaný "wall of sound", kdy několikanásobným nahráváním docílil hutnějšího zvuku. Tato technika spočívala v tom, že si producent pozval mnoho hudebníků, kteří hráli na různé nástroje (elektrické i akustické kytary, smyčce, dechy...) zároveň, často unisono. Tyto nástroje nahrával pak v tzn. "echo chambers", ve kterých se teprve vytvořila skutečná "zvuková stěna" s ozvěnou a typickou atmosférou.

S Beatles se Phil Spector seznámil při jejich "dobývání Ameriky", kdy jim radil. Tou dobou taky produkoval singl I Love Ringo/Beatle Blues od Bonnie Jo Masonové (neboli Cher :) ).


Během 60. let se stával Phil Spector slavnějším a slavnějším producentem, produkoval hlavně singly, ze kterých byly hity, než celá alba. LPčka obecně nazval "dva hity a deset kusů odpadu".
Největší spolupráce (i když to "spolu" tam úplně nesedí) Spectora s Beatles začala poté, co se záležitostí kapely ujal manažer Allen Klein. Ten si totiž nevěděl rady s mraky pásek natočených při Get Back sessions. George Martin s jiným producentem Glynem Johnsem se z nich snažili vytvořit desku, ale Klein rozhodl, aby se práce ujal Phil Spector. Johnovi Lennonovi se ten návrh moc nezdál a tak se rozhodl si Spectora tak trochu vyzkoušet. Vybral si ho na produkování svého singlu s Plastic Ono Band, Instant Karma. Ten měl pak velký úspěch, Spector Johnovi nevnucoval "zvukovou stěnu" a práce na novém albu Beatles mohla začít. Vzniklo tak album Let It Be, jehož Spectorem upravená verze se k samotným Beatles dostala až nakonec. Beatles byli zděšeni, hlavně teda Paul. Nahrávky obalené tou jeho stěnou a úplně proměněná The Long And Winding Road... Místo Paulovy představy jednoduché nahrávky Spector písničku zahalil do nebeských chórů a přidal orchestrální aranžmá. Paul chtěl okamžitě skladbu vrátit na původní, ale Allen Klein jeho stížnost ignoroval a i když měla pak zrovna The Long And Winding Road úspěch, je to hrozný...
George Harrison a John Lennon se ale zdáli být v pohodě. George si nechal od Phila Spectora produkovat své první sólové album All Things Must Pass, John s ním pak spolupracoval na albu John Lennon/Plastic Ono Band a na singlu Power To The People. Dále se Phil stal producentem firmy Apple Records, produkoval album Imagine, nahrávku Koncertu pro Bangladéš, singl Happy Christmas (War Is Over) a mnoho dalšího.
V roce 1973 natočil s Johnem Lennonem album Rock'n'roll, které se ale pak u Spectora ztratilo a zničilo. Phil Spector o sobě tvrdil, že je "relativně šílený" a má rozdvojenou osobnost. Asi to je cena za jeho producentský talent...

Co se jeho soukromého života týče, byl Spector až do roku 1974 ženatý s Ronnie Bennettovou ze skupiny Ronettes, ta od něj později vysoudila spoustu peněz za údajné upírání podílu na zisku. Od roku 2003 až do roku 2009 byl pak Spector souzen za vraždu herečky Lany Clarksonové, která byla zastřelena ve Spectorově kalifornském sídle. Od roku 2009 je za tuto vraždu ve vězení.
Stihl toho udělat ale dost... dobrého i špatného. Byl o něm natočen i film s Al Pacinem v hlavní roli, ale kvůli nizoučkému hodnocení na ČSFD jsem si zatím netroufla... Někdo z vás to viděl?


zdroj: Beatles encyklopedie, Bill Harry.
obrázek: http://www.zimbio.com/Phil+SpectorCome Together - Aerosmith

1. března 2014 v 13:25 | Czewa |  Covers
Slavnou skladbu z alba Abbey Road "Come Together" nahrálo v jiném podání spousta zpěváků a skupin. Asi největší úspěch po originálu si ale získala cover verze Come Together od americké kapely Aerosmith. Jistě je znáte, takový dobrý rock z Bostonu, zpěvák Steven Tyler s velkou pusou, Crazy, Dream On, Love In An Elevator, I Don't Wanna Miss A Thing...
Tak tito skvělí Aerosmith se roku 1978 rozhodli natočil cover verzi Come Together, která se tentýž rok objevila ve filmu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. I samotní Aerosmith v tomto filmu vystoupí. Vydaný singl měl v hitparádě docela úspěch, ale mě teď spíš zajímá, jaký má úspěch u vás. Tak dejte vědět v komentářích :).