The Beatles: Zpověď tajemníka

3. února 2014 v 20:23 | Czewa |  Knihy
Po přečtení další knihy o Beatles se s vámi jdu podělit o zážitky.
Kromě negativní kritiky, které se toto dílo na mém blogu jednoznačně nevyhne, je důležité hned na začátek uvést jméno autora knihy: Alistair Taylor. Jestli toto jméno znáte, pak víte, že tento pán pracoval jako pravá ruka Briana Epsteina, manažera Beatles, zařizoval pro Beatles vše, na co si rozverní mladíci pomysleli a stal se tak jejich blízkým přítelem, hlavně Paula McCartneyho. Šel poprvé s Brianem Epsteinem do klubu Cavern, aby zde objevili kouzlo začínající veselé rock'n'rollové skupiny, které se zanedlouho ujali a která ovlivnila nejen jejich životy, ale hlavně budoucnost celé pop music. Alistair Taylor byl jedním z těch, kteří 27. srpna roku 1967 objevili Brianovo mrtvé tělo. To Alistair Taylor se procházel s Paulem McCartneym a Marthou, když potkali podivného chlápka, který Paula inspiroval k písni Fool On The Hill. To s Taylorem taky Paul seděl u klavíru, když společně složili text i melodii Hello Goodbye...
Teď je ale čas vrátit se ke knize samotné. Alistair Taylor evidentně není spisovatel a překladatel knihy Zpověď tajemníka do češtiny zřejmě není čaroděj. Nevím, čí je to vina více, ale člověk se do textu vždy začte a pak ho bací do hlavy nějaká informace, která buď nedává smysl, absolutně se nehodí do kontextu nebo je prostě nepodstatná a mimo mísu. Jinými slovy, věty v knize k sobě občas sedí jako kefír po třešňovém dýchánku. Anebo dokonce věta nejen nenavazuje na informace ani před ní, ani po ní, ale sama o sobě vás čas od času překvapí svou podivností až nepochopitelností. Co třeba: "Chodíval do obchodu a sledoval dění a díky jeho nátuře by se daly očekávat problémy, kdyby nebylo vše v pořádku."? Dává vám to smysl?
Co mi na knize dál úplně nesedí, je neustálá autorova snaha "vyvrátit mýty". Alistair Taylor vždy napíše, že se něco o Beatles říká (například že Brian Epstein měl milostný poměr s Johnem Lennonem, tomuto tématu je v knize věnováno hodně odstavců) a pak se snaží různými způsoby dokázat, že to rozhodně není pravda. Což je na jednu stranu chválihodné, pravda je přece jen jedna, na druhou stranu milovníci bulváru si asi stejně budou myslet i nadále své a já bych se chtěla dozvědět spíš jiné postřehy ze života Beatles, jak ho viděl "tajemník".
Teď už ale kritiky bylo dost. Přece jen jsem tu knihu dočetla až do konce, takže zas tak strašná nebyla :D. Některé kapitoly obsahovaly zajímavé poznatky a příhody. Hned ze začátku knihy jsem se zasmála tomuto vtípku:
Na schůzku Briana Epsteina s Beatles, kde měla skupina se svým novým manažerem podepsat smlouvu, měl Paul McCartney velké zpoždění. George Harrison mu šel tedy zatelefonovat a za chvilku se vrátil s tím, že Paul dorazí do pár minut.
"Promiňte, pane Epsteine, právě se koupal."
To puntičkářského Briana popudilo: "To je ostuda, že chodí tak pozdě."
"Pozdě," dodal s bezelstným výrazem George, "... ale dokonale čistý.".

Dál se mi líbilo, jak Alistair Taylor popisuje vztah Paula s Jane Asherovou. Podporoval ho a povídání o těch dvou, se kterými trávil dost času, je pěkné. Autorovu odtažitost od Paulovy druhé ženy Lindy pak i pochopím, ale sympatická mi nebyla.
Zajímavé byly i konkrétní případy, kdy "pan Zařiďto" (anglicky Mr. Fixit, jak se sám Taylor ve své funkci pro Beatles nazval) měl za úkol koupit Johnovi ostrov, Paulovi farmu, najmout autobus na Magical Mystery Tour, ale i organizovat dovolené pro Beatly, najímat jim limuzíny a kupovat jim cigarety.

Na konci knihy čtenář najde pár fotek Beatles, kde se najde občas i autor knihy. Generálnímu řediteli Applu se po jeho vyhazovu, kdy se do věcí začal míchat manažer Allen Klein, příliš nedařilo v hudebním byznysu a musel dělat podřadné práce, o čemž se v knize nezapomíná zmínit. Tak snad mu aspoň vydání této knihy pomohlo vrátit se na lepší životní úroveň.

Alistair Taylor: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama