Ed Sullivan a jeho show

18. února 2014 v 21:52 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Když jsou teď ta výročí…


Američan Ed Sullivan začal svou kariéru ve 20. letech, kdy psal o sportu do newyorského deníku Evening Graphic. Na počátku 30. let už se dostal do rozhlasu, kde moderoval zábavný pořad, a zároveň dělal kritika broadwayských představení a konferenciéra recepcí. Když jednou, roku 1947, uviděl záznam jedné takové recepce ředitěl televizní stanice CBS, udělal ze Sullivana televizního moderátora pořadu The Toast Of The Town. První díl se vysílal 20. června 1948.
Po dalších 25 let Ed Sullivan uváděl svůj nedělní pořad, do kterého si zval umělce jako Louise Armstronga, Freda Astaira nebo Walta Disneyho. Roku 1956 si pořad získal vysokou sledovanost díky návštěvě Elvise Presleyho, kterého ale vysílali jen od pasu nahoru. Přece jen to byla Amerika a na TV se dívali jeptišky a kneží :D.
S Beatles se Ed Sullivan setkal poprvé na londýnském letišti, kde byl náhodou se svou ženou, když fanoušci čekali na návrat svých idolů ze švédského turné. Tak Edovi došlo, že se asi nebude jednat jen tak o někoho a našel si manažera skupiny. Domluvili se s Brianem na účasti Beatles ve třech dílech Sullivanovy show. V té době (v říjnu 1963) je v Americe ještě nikdo neznal. Takže si Sullivan nemohl být jistý, že díly s Beatles budou mít v konzervativních Spojených Státech úspěch. Průlom nastal až na poslední chvíli. V týdnu, kdy měli Beatles do USA dorazit, se tam z písně I Want To Hold Your Hand stal obrovský hit a úspěch jejich návštěvy začal být zaručený.
Brian Epstein přijel do New Yorku dřív než skupina. 11. listopadu 1963 se zde ubytoval v hotelu a několikrát se pak sešel s Edem Sullivanem, aby projednali vše. Beatles dostali na rozdíl od ostatních hvězd v Sullivanově show nízkou sazbu - místo 7500 dolarů za díl dostali jen 10000 dohromady za všechny 3 díly. To způsobily asi právě obavy, že Beatles v Americe stále tehdy nikdo neznal.
První díl živého vysílání se konal 9. února a trval něco přes třináct minut. Režisérovi Show Eda Sullivana se Beatles moc nezamlouvali, podle něj na nich kromě účesů nebylo nic zvláštního. Mládež v publiku ale šílela a musela být upozorněna, že pokud nepřestanou, zavolá se holič :D. Beatles zahráli All My Loving, Till There Was You a She Loves You, v druhé půlce pak I Saw Her Standing There a I Want To Hold Your Hand.
Během druhého živého vysílání 16. února 1964 Beatles předvedli She Loves You, This Boy, All My Loving a pak pak I Saw Her Standing There, From Me To You a I Want To Hold Your Hand.
Poslední, třetí díl se v televizi dával už jen ze záznamu z 23. února a obsahoval skladby Twist And Shout, Please Please Me a pro velký úspěch again I Want To Hold Your Hand.
Beatles se na CBS objevili znovu pak roku 1965, když pro americkou stanici natočili další vystoupení před publikem. Tentokrát zde zazněly písně I Feel Fine, I'm Down, Help!, Yesterday, Act Naturally a Ticket To Ride.
Další rok se v Sullivanově show objevily klipy k písničkám Rain a Paperback Writer. A roku 1967 ještě klipy k Strawberry Fields Forever, Penny Lane a Hello Goodbye.
Všechny beatlesácké díly Show Eda Sullivana měly obrovský úspěch a moderátor zval další rock'n'rollové kapely jako Animals, Rolling Stones nebo Herman's Hermits. A i když nepřišel o vysokou sledovanost, CBS jej roku 1971 zrušila v rámci své modernizace (blbci…). A velmi slušný Ed Sullivan zemřel 13. října 1974. Má hvězdu na chodníku slávy.
Zdroje obrázků:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ed_Sullivan.jpg
http://www.riffraf.net/2014/02/top-5-musical-moments-on-the-ed-sullivan-show/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama