Searching for Sugar Man

30. ledna 2014 v 14:08 | Czewa |  Filmy
Dokumentární film švédského režiséra Malika Bendjelloula Pátrání po Sugar Manovi, v originále Searching for Sugar Man, není o Beatles. Nevystoupí v něm ani jeden Beatle, o Abbey Road tam padle jedna zmínka. Tak proč o něm vlastně píšu na tento blog?
Tento film, do kterého jsem se zamilovala a který vyhrál minulý rok Oskara za nejlepší dokumentární snímej, totiž člověka přivede k různým hudebně-filozofických otázkám, nad kterými by se mohl zamyslet každý, kdo má hudbu rád. A takových je tu mezi vámi čtenáři jistě většina.
Searching for Sugar Man pojednává o muži jménem Rodriguez, kterého na konci 60. let objevili detroitští producenti a chopili se ho s tím, že našli opravdovou písničkářskou hvězdu srovnatelnou s Bobem Dylanem. Dopadlo to ale poněkud jinak... Své zasloužené slávy se Rodriguez dočkal až na opačné straně zeměkoule, v Jihoafrické republice. Zde se rozšířila pověst o záhadném Američanovi, který se zabil na pódiu při svém posledním koncertu a jeho deska Cold Fact zde patřila do základních sbírek rockové hudby. Sixto Rodriguez si tak našel místo mezi Simonem a Garfunkelem, Beatles a Rolling Stones.
Víc vám prozrazovat nebudu, protože to nemá cenu. Na ten film se prostě musíte podívat sami, abyste uvěřili neuvěřitelnému.
Na položené otázky se však odpovědi nedočkáte. Proč americké publikum skvělého textaře, kytaristu a zpěváka nepřijalo? Jak získá výborný hudebník šanci probojovat se na vrchol hitparád? Jak se liší hudební preference v jednotlivých zemích? A nebo konečně jak může člověk, kterému byl dán takový dar, zůstat tvrdě pracujícím, skromným a dokonale vyrovnaným?
Just watch the Sugar Man and wonder....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama