Leden 2014

Stalo se před 45ti lety

30. ledna 2014 v 23:32 | Czewa |  Aktuality

... vždycky jsem si přála, abych tehdy šla zrovna kolem...

Searching for Sugar Man

30. ledna 2014 v 14:08 | Czewa |  Filmy
Dokumentární film švédského režiséra Malika Bendjelloula Pátrání po Sugar Manovi, v originále Searching for Sugar Man, není o Beatles. Nevystoupí v něm ani jeden Beatle, o Abbey Road tam padle jedna zmínka. Tak proč o něm vlastně píšu na tento blog?
Tento film, do kterého jsem se zamilovala a který vyhrál minulý rok Oskara za nejlepší dokumentární snímej, totiž člověka přivede k různým hudebně-filozofických otázkám, nad kterými by se mohl zamyslet každý, kdo má hudbu rád. A takových je tu mezi vámi čtenáři jistě většina.
Searching for Sugar Man pojednává o muži jménem Rodriguez, kterého na konci 60. let objevili detroitští producenti a chopili se ho s tím, že našli opravdovou písničkářskou hvězdu srovnatelnou s Bobem Dylanem. Dopadlo to ale poněkud jinak... Své zasloužené slávy se Rodriguez dočkal až na opačné straně zeměkoule, v Jihoafrické republice. Zde se rozšířila pověst o záhadném Američanovi, který se zabil na pódiu při svém posledním koncertu a jeho deska Cold Fact zde patřila do základních sbírek rockové hudby. Sixto Rodriguez si tak našel místo mezi Simonem a Garfunkelem, Beatles a Rolling Stones.
Víc vám prozrazovat nebudu, protože to nemá cenu. Na ten film se prostě musíte podívat sami, abyste uvěřili neuvěřitelnému.
Na položené otázky se však odpovědi nedočkáte. Proč americké publikum skvělého textaře, kytaristu a zpěváka nepřijalo? Jak získá výborný hudebník šanci probojovat se na vrchol hitparád? Jak se liší hudební preference v jednotlivých zemích? A nebo konečně jak může člověk, kterému byl dán takový dar, zůstat tvrdě pracujícím, skromným a dokonale vyrovnaným?
Just watch the Sugar Man and wonder....

Jealous Guy - Roxy Music

24. ledna 2014 v 14:59 | Czewa |  Covers
Roxy Music jsou anglická skupina založená Bryanem Ferrym a Grahamem Simpsonem roku 1971. Po dvanácti letech aktivního hraní art rocku, glam rocku (nebo jakkoli si ten jejich rock pojmenujete) se neoficiálně rozpadli a na podia se vrátili roklu 2001. Za tu dobu nahráli spoustu dobré hudby.
V roce 1981 vydali Roxy Music singl Jealous Guy, cover verzi slavné a krásné Lennonovy balady. Rok vydání napoví, že tento cover byl myšlen jako pocta Johnovi po jeho tragické smrti. Ve Spojeném království měla tato verze Jealous Guy velký úspěch, probojovala se až na první místo hitparád. Trochu vtipné je, že toto byla jediná písnička od Roxy Music, která se dostala na vrchol hitparád :D.
Co si o ní myslíte vy?


Sun King

20. ledna 2014 v 16:04 | Czewa |  Písničky
Dnes pro vás mám (po troše dobrodružství se serverem, omlouvám se za zmatky těm, kdo navštívili můj blog během posledních dnů) článek o psychedelické písničce Sun King, na který mi dala tip Harlow. Díky :).
Písničku, jejíž název zněl původně Here Comes The Sun King, napsal převážně John Lennon. Jmenuje se nakonec jen Sun King proto, aby na albu Abbey Road nenastal zmatek - je tam přece i Georgeova Here Comes The Sun.
Text o dvou slokách je zřejmě inspirován francouzským králem Ludvíkem XIV., přezdívaným "Roi du Soleil" (Král Slunce). Zjevil se prý Johnovi ve snu. Druhá sloka se ze 17. století přenesla do teplých zemí v jižní Evropě. Beatlové si koletivně povzpomínali na všelijaká španělská, italská či portugalská slovíčka z cest nebo ze školy (Paul se učil španělsky a paměť zřejmě neměl tak děravou…). Smysl v tom však hledat nemáme, John později řekl, že to pro něj znamená něco jako "la la la" :).
Co se hudební stránky týče, George Harrison jednou řekl, že se Beatles rozhodli udělat něco ve stylu instrumentálky Albatross od skupiny Fleetwood Mac. Ta měla totiž tehdy velký úspěch v britské hitparádě a mě přijde docela ohraná i dnes. Ale nikdy mě vlastně nenapadla spojitost mezi těma dvěma… Až teď, když to tak poslouchám… Možná na tom bude něco pravdy. What do you think?


Mně se líbí, že v Sun King zpívají John, Paul i George trojhlasně (podobně jako v Because) a pak mám moc ráda, jak písnička přejde v Mean Mr. Mustard… Vůbec, konec Abbey Road je kouzelný celý :). Tady v tom videu je to tak škaredě useklé... Raději si pustťe prostě celou Abbey Road, to uděláte nejlépe.


John byl bohužel k Sun King v pozdějších letech čím dál kritičtější, ale to není žádná výjimka.
Snad jedinou její cover verzi natočili Bee Gees pro film All This And World War II., ale o tom zase někdy příště.

Lyrics:
Here comes the Sun King.
Everybody's laughing
everybody's happy.
Here comes the Sun King.

Quando paramucho mi amore de felice carathon.
Mundo paparazzi mi amore cicce verdi parasol.
Questo abrigado tantamucho que canite carousel.

Paul s Ringem na předávání cen Grammy

15. ledna 2014 v 17:24 | Czewa |  Aktuality
Včera se na stránkách časopisu Rolling Stone objevila zpráva, že Paul McCartney vystoupí spolu s Ringem Starrem na letošním předávání cen Grammy. Oba dva dostanou totiž asi i ceny, Paul například za píseň nahranou s bývalými členy Nirvany "Cut Me Some Slack" v kategorii o nejlepší rockovou píseň roku. Ringo má dostat cenu za celoživotní přínos.
Kromě dvou ex-beatlů se ten večer objeví na podiu ještě třeba skupina Chicago, Metallica, dále Stevie Wonder nebo Taylor Swift.
Předávání s řadou vystoupení, která jistě budou stát za to, se uskuteční 26. ledna v Los Angeles. Na internetu se to snad někde bude dát najít... Živě to bude vysílat americká televize CBS.

May Pang

10. ledna 2014 v 17:26 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Inspirována vámi čtenáři přináším článek o zajímavé osobě, která si získala slávu díky svému spojení s Beatles, konkrétně díky vztahu s Johnem Lennonem. V mládí chtěla být May Pang, dcera čínských emigrantů vyrůstající v New Yorku, modelkou, ale bohužel (i když z dnešního pohledu pro ni spíš naštěstí) byla kvůli příliš "etnickému" vzhledu odmítnuta. Zajímala se o hudební scénu a ve svých dvaceti letech, roku 1970, začala pracovat pro společnost Allena Kleina ABCKO Records, která zastupovala Apple Records a s ním tři ex-Beatly, všechny s výjimkou Paula. V prosinci toho toku zaangažovali John Lennon s Yoko Ono May Pang ve svém avantgardním filmovém projektu pojmenovaném Up Your Legs Forever And Fly, dělala jim také sekretářku a jelikož byli zřejmě s její prací spokojeni, o rok později se Pang stala jejich osobní asistentkou v New Yorku, kam se manželé zrovna přestěhovali z Londýna.
V létě 1973 pomáhala May Pang s nahráváním alba Mind Games. Tou dobou se také vyostřovaly problémy ve vztahu Johna a Yoko, často se hádali a tak. Domluvili se, že si dají pauzu. Yoko Ono to svým praktickým jednáním vyřešila tak: jasně řekla May Pang, že Johnovi připadá sexuálně atraktivní a mohla by mu dělat "společnici" v době, kdy budou manželé od sebe. Pang tuto neobvyklou nabídku jasně odmítla, ale brzy zřejmě změnila názor.


V říjnu 1973 odjeli John Lennon s May Pang do Los Angeles, aby zde propagovali album Mind Games. John zde dostal spoustu inspirace na hudební projekty, proto se v L.A. zdrželi. Za prvé chtěl John natočil album starých rock'n'rollových pecek, které ho v mládí nejvíce inspirovaly. Spolupráce s chaotickým Philem Spectorem v kombinaci s Johnovým pitím však nedopadla slavně, nahrávky se ztratily a John album dodělal až s jinými hudebníky v době přípravy dalšího alba Walls and Bridges. Druhým Johnovým projektem bylo produkování alba Harryho Nilssona Pussy Cats. Tito dva hudebníci si spolu ale taky spíš užívali a v alkoholovém opojení si způsobili pár skandálů. Pak už to bylo lepší, John a May se nastěhovali do domu v Karibiku spolu s Harrym Nilssonem, Ringem Starrem a Keithem Moonem z The Who.
May Pang se zasloužila o to, že John znovu navázal kontakt se svým synem Julianem, kterého celé 4 roky neviděl. Koupil mu kytaru a bicí, podporoval ho v hraní a zval ho k sobě do Ameriky. Julian tvrdí, že ta doba, kdy byl John s May Pang byla krásná, syn s otcem si užili mnoho společných chvil a legrace, z čehož měla pochopitelně radost i Cynthia. May Peng také chtěla, aby se John sešel se starými přáteli, mezi kterými byl i Paul McCartney s Lindou. A tak se poprvé po rozpadu Beatles a naposledy ever setkali tito dva géniové, aby při jediné session nahráli album A Toot and a Snore in '74. V únoru 1975 chtěli ještě Paula a Lindu navštívit v New Orleans, kde nahrávali s Wings album Venus and Mars. Toto setkání se však bohužel neuskutečnilo, neboť den před ním se už John usmířil s Yoko a rozmyslel si to. Kdoví, jak by to dopadlo jinak.
May Pang se však angažovala i v Johnově práci, pomáhala s produkcí velmi úspěšného alba Walls And Bridges, šeptala v nahrávce Dream #9 a byla inspirací pro píseň Surprise, Surprise (Sweet Bird Of Paradox).
Poté, co se John vrátil k Yoko Ono, začala May Pang pracovat pro jiné nahrávací společnosti. Podle jejich pamětí vydaných roku 1983 jako Loving John však zůstali ti dva milencemi až do roku 1977 a v kontaktu byli až do Johnovy tragické smrti. Později tato kniha vyšla upravená pod názvem John Lennon: The Lost Weekend (tak se jmenuje slavný film z roku 1945 a John Lennon tak přezdíval tomuto "užívacímu" času s May Pang a bez Yoko). Roku 2008 May ještě vydala knihu s fotografiemi Instamatic Karma, kde třeba najdete fotku Johna podepisujícího oficiální rozpad Beatles nebo poslední společnou fotku Johna s Paulem.
Pang dnes vyrábí jakési speciální Feng Shui šperky, má dvě děti s producentem Tonym Viscontim, se kterým se ale roku 2000 rozvedla. V kontaktu s Yoko Ono není už přes 25 let, akorát ji potkala kdesi na Islandu. Paul McCartney ji ale pozval na pohřeb Lindy, také byla pozvaná na Koncert pro George a je v kontaktu s Cynthií Lennon a jejím synem Julianem.


Zdroje:
http://michaelaventrella.com/2010/02/26/interview-with-author-may-pang/ - tady je i zajímavý rozhovor s May Pang, in English