The Turtles

1. prosince 2013 v 17:54 | Czewa |  Jiné skupiny a interpreti
Zamilovala jsem se do písničky Happy Together. Tuším, že to je však láska velmi přelétavá a ne tak docela platonická, takže pravděpodobně brzy splyne s mou láskou k dalšímu milionu jiných písniček. Teď si to ale užívám a musím o autorech tohoto hitu, o americké skupině The Turtles, napsat.
Skupinu založili v kalifornském Westchesteru roku 1965 Howard Kaylan a Mark Volman, tehdy hráli surf-rock a jmenovali se Crossfires. S pomocí majitele klubu Reba Fostera se Crossfires zapsali do začínající nahrávací společnosti a, jak bylo tehdy tak nějak v móde, proměnili se ve folk-rockový band s názvem the Tyrtles (to je napadlo jako spojení jejich hudebních idolů the Byrds a the Beatles). Toto jméno se ale brzy změnilo v the Turtles, což i něco znamená (želvy).
Jako první zažila skupina úspěch s cover verzí písně It Ain't Me Babe od Boba Dylana. Ta se pak objevila na začátku jejich prvního alba pojmenovaného právě po této písničce. V dalších měsících od léta 1965 vydali hodně singlů, více či méně úspěšných. V písničce Outside Chance, kterou napsal Warren Zevon, se kytarista nechal inspirovat Georgem Harrisonem a jeho skladbou Taxman. Zrovna ta ale úspěch neměla, chuděra J. Na začátku roku 1966, kdy si taky skupina zahrála ve filmu Out Of Sight, opustili ji bubeník Don Murray a basák Chuck Portz, nahradili je pak Joen Larson - a ještě později John Barbata - na bicí a Chip Douglas na basu. O rok později odešel zase doprovodný kytarista a milovník Beatles Jim Tucker, zřejmě proto, že ho předtím v Anglii na turné veřejně urazil John Lennon a on se s tím nedokázal smířit.
Na jaře roku 1967 zaznamenali Turtles svůj největší úspěch se singlem Happy Together, kterou napsal Garry Bonner společně s Alanem Gordonem. Přestože text není o ničem extra zajímavém, skvělá melodie a vícehlasy v refrénu dokonce způsobily, že singl nahradil v hitparádě Billboard Hot100 slavnou Penny Lane a vydržel tam celé 3 týdny. Ten samý rok také the Turtles nahráli titulní píseň k filmu Průvodce ženatého muže (v originále A Guide for a Married Man, zrovna nedávno jsem ho viděla a je to sranda… Mnozí z vás z něj jistě znají scénku "zatloukat, zatloukat, zatloukat", která na youtube obletěla svět…)
A vůbec, rok 1967 byl pro skupinu asi úplně nejúrodnější, uspěli s dalšími hity jako She'd Rather Be With Me nebo She's My Girl. I další rok však přinesl své ovoce, z vydaných skladeb můžeme jmenovat Elenore nebo You Showed Me. The Turtles vydali taky koncepční album The Turtles Present the Battle of the Bands, kde skupina v každé písničce předstírala, že je to vždy jiná skupina (funny :D).
I když měli the Turtles mediální úspěch, vydělávali si dost málo peněz a problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Snahy nahrávací skupiny White Whale Records o přeměnu stylu the Turtles u skupiny (naštěstí) neuspěly, stejně tak tlak na propuštění spoluhráčů nepomohl ke zlepšení situace. A tak se roku 1970 skupina oficiálně rozpadla.

Kaylan a Volman nicméně spolupracovali nadále, pomáhali v nahrávání jiným skupinám, podíleli se na soudracích atd. "Flo and Eddie", jak se těm dvěma taky říkalo, zkrátka nepřestali být aktivní a za svou minulost v Turtles se ani trochu nestydí. V 80. letech jezdili na turné jako The Turtles… Featuring Flo and Eddie. Nepokoušeli se však dát znovu dohromady celou kapelu, hráli s jinými slavnými ex-členy rozpadlých kapel. A pokud neumřeli, tak koncertují dodnes…

Pár ukázek: 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama