Norwegian Wood (This Bird Has Flown)

22. prosince 2013 v 20:06 | Czewa |  Písničky
Text slavné balady Norwegian Wood vznikl, řekněme, díky mnoha milostným aférkám Johna Lennona. Ten byl sice ženatý, ale tento fakt mu rozhodně nezabránil občas si užít s jinýma holkama. Žádný z jeho románků se ale údajně neodehrál se všemi detaily objevujícími se v písni Norwegian Wood. Jinými slovy, John nikdy nenavštívil jednu dívku, která by měla byt plný nábytku z "norského" alias levného a tehdy módního borovicového dřeva, se kterou by do dvou rána seděl nad sklenicí vína a před tím, než by byt shořel, by se vyspal ve vaně.
Na posledním verši s obrazem ohně se podílel i Paul, který prý musel vymyslet nějakou pomstu imaginární dívce za to, že nechala chudáka Johna spát ve vaně.
Hudebně je na písničce, kterou John začal skládat ve švýcarských Alpách na dovolené se svou ženou Cynthií, nejzajímavější vůbec první použití indického sitáru v rockové písničce. Na sitár hraje sám George Harrison, který se na něj sice teprve začal učit, ale těch pár tónů, které udělaly Norwegian Wood velice zajímavou, zvládl bravurně. A já taky obdivuju ten dvojhlas v refrénu. Jak tohle někdo mohl vymyslet? Je to tak neobvyklé a zároveň dokonalé...
Původní název "This Bird Has Flown" nakonec John použil jen jako podtitul. Btw, četli jste knížku Norwegian Wood od Harukiho Murakamiho? Je moc pěkná. Ale film se mi nelíbil.
No, užívejte si atmosféru Vánoc :).


I once had a girl
Or should I say she once had me
She showed me her room
Isn't it good Norwegian wood?

She asked me to stay
And she told me to sit anywhere
So I looked around
And I noticed there wasn't a chair

I sat on a rug biding my time
Drinking her wine
We talked until two and then she said
"It's time for bed"

She told me she worked
In the morning and started to laugh
I told her I didn't
And crawled off to sleep in the bath

And when I awoke I was alone
This bird had flown
So I lit a fire
Isn't it good Norwegian wood?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama