Září 2013

John Lennon Wall Stories

29. září 2013 v 22:49 | Czewa |  Zajímavosti
Toto video jsem dnes večer náhodou objevila. A vzhledem k tomu, že miluju krátké filmy a Lennonova zeď je má pražská srdeční záležitost, tato série krátkých snímků inspirovaných právě mým oblíbeným místem mě více než zaujala. Některé nápady jsou opravdu pěkné. A vůbec, celá myšlenka tohoto mladého režiséra stojí za pochvalu. Lennonka je přece tak inspirativní místo... A osm příběhů se snadno změní v nekonečno, v obecnou pravdu, že All You Need Is Love... Love is you!
Tak napište, jak se to líbí vám :).


Traveling Wilburys

25. září 2013 v 22:10 | Czewa |  Jiné skupiny a interpreti
Když se řekne superskupina, jako první si vybavím Traveling Wilburys, kterou dal dohromady George Harrison roku 1988 a která byla složena ze samých úžasných hudebníků: kromě "našeho" George v ní hrál Bob Dylan, Jeff Lynne, Tom Petty a Roy Orbison. Na bicí je doprovázel Jim Keltner. Poté, co dokončil práci na skvělém albu Cloud Nine, sešel se se svými kamarády Jeffem Lynnem a Royem Orbisonem na večeři, při které se rozhodli natočit B-stranu k Georgeově singlu This Is Love. Tom Petty se k nim přidal v podstatě náhodou, když k němu jel George pro zapomenutou kytaru a navrhl mu to jako náhlý nápad. Název kapely vymysleli George s Jeffem při nahrávání alba Cloud Nine, když používali výraz "We'll bury 'em" pro špatné nahrávky.
S výsledkem natáčení v americkém studiu Boba Dylana byli ale Traveling Wilburys natolik spokojeni, že písničku Handle With Care použili jako A stranu singlu. Chudák This Is Love :D.
Hudební přátele společné nahrávání velmi bavilo, tak se do toho pustili s vervou a natočili 2 alba, Volume 1 a 3 (kam se jim ztratilo číslo 2, to nevím :D). A taky vydali několik úspěšných singlů. V prosinci 1988 však náhle zemřel Roy Orbison a skupina přestala existovat. Druhé album vyšlo přesto až roku 1990. A v roce 2007 byla ještě vydána speciální Traveling Wilburys kolekce. Při každém albu měli členové různé přezdívky, George měl třeba při Volume 1 pseudonym Nelson Wilbury a při trojce Spike Wilbury. Sranda.
Já vám sem dám pár svých oblíbených, uvidíte, že je to chvílemi až legrační, jak se tam střídá tolik osobitých hlasů...
It Don't Come Easy

17. září 2013 v 17:54 | Czewa
Tak jsem si uvědomila, že tu docela dost zanedbávám Ringa. Tímto se jeho příznivcům a hlavně jemu samotnému omlouvám a jdu to aspoň trochu napravit.
Písnička It Don't Come Easy je dosti slavná. Vyšla jako první singl sólového Ringa Starra v Británii, stalo se tak po rozpadu Beatles, roku 1971. Text písně odráží těžkou situaci skupiny při rozpadu. První nahrávání se konalo však už v roce 1970 ve studiích Abbey Road. Tehdy se produkce ujal George Martin a s Ringem hrál v písni třeba i George Harrison na akustickou kytaru. Tato verze písně měla ale jiný text a nakonec nevyšla na albu Sentimental Journey, jak bylo v plánu, ale Ringo se rozhodl ji přepracovat na později známou It Don't Come Easy. Na dalším natáčení se podílelo ještě víc slavných hudebníků, kromě samotného Ringa můžeme jmenovat Klause Voormana (baskytara), členy skupiny Badfinger Petea Hama a Toma Evanse (vokály) a zase George Harrisona, který nejenom hrál na kytaru a zpíval vokály, ale singl také produkoval.
Když It Don't Come Easy vyšla, zaznamenala úspěch, který stojí stojí za povšimnutí - prodej tohoto singlu převýšil i později vydanou Paulovu "Another Day" nebo Johnovu "Power To The People". Opravdu se totiž Ringovi povedla :).


IT DON'T COME EASY,
YOU KNOW IT DON'T COME EASY.
IT DON'T COME EASY,
YOU KNOW IT DON'T COME EASY.

GOT TO PAY YOUR DUES IF YOU WANNA SING THE BLUES,
AND YOU KNOW IT DON'T COME EASY.
YOU DON'T HAVE TO SHOUT OR LEAP ABOUT,
YOU CAN EVEN PLAY THEM EASY.

OPEN UP YOUR HEART, LET'S COME TOGETHER,
USE A LITTLE LOVE
AND WE WILL MAKE IT WORK OUT BETTER,

I DON'T ASK FOR MUCH, I ONLY WANT YOUR TRUST,
AND YOU KNOW IT DON'T COME EASY.
AND THIS LOVE OF MINE KEEPS GROWING ALL THE TIME,
AND YOU KNOW IT DON'T COME EASY.

PEACE, REMEMBER PEACE IS HOW WE MAKE IT,
HERE WITHIN YOUR REACH
IF YOU'RE BIG ENOUGH TO TAKE IT.

GOT TO PAY YOUR DUES IF YOU WANNA SING THE BLUES,
AND YOU KNOW IT DON'T COME EASY.
YOU DON'T HAVE TO SHOUT OR LEAP ABOUT,
YOU CAN EVEN PLAY THEM EASY.

PEACE, REMEMBER PEACE IS HOW WE MAKE IT,
HERE WITHIN YOUR REACH
IF YOU'RE BIG ENOUGH TO TAKE IT.

I DON'T ASK FOR MUCH, I ONLY WANT YOUR TRUST,
AND YOU KNOW IT DON'T COME EASY.
AND THIS LOVE OF MINE KEEPS GROWING ALL THE TIME,
AND YOU KNOW IT DON'T COME EASY.

Tomorrow Never Knows

6. září 2013 v 14:36 | Czewa |  Písničky
Na konci nepopíratelně skvělého alba Revolver vás do jiných sfér zanese skladba Tomorrow Never Knows, která ale byla ze všech písniček na albu ve studiu natočena jako první. Přestože s některými nápady, ať už v textu nebo v hudbě, přišli i ostatní Beatlové (například smyčky, na kterých se zvuk postupně zesiluje a pak zase vytrácí, jsou výsledkem Paulova domácího experimentování s magnetofonem, nebo Ringo zase přišel se samotným titulem, podobně jako tomu bylo mnoho hudebních let předtím u slavné A Hard Day's Night), hlavní podíl na písni má určitě John. Ten se nechal inspirovat textem z knihy The Psychedelic Experience od Timothyho Learyho, což bylo tehdy oblíbené, poetické převyprávění staré tibetské Knihy mrtvých. V textu se John Lennon pokouší zachytit odproštění se od tělesna, se kterým v jeho případě souvisely zkušenosti s LSD.
John si původně představoval vokály znějící jako sbor tibetských mnichů, což šlo bohužel realizovat těžko, a tak nakonec nebyl dokonale spokojen (což byl ostatně málokdy, mám dojem). Výsledkem všech těch zvukových experimentů je nicméně zajímavá píseň. Mě teda vždy trochu děsila, hlavně kvůli zvukům připomínajícím křičící racky, což je ale prý jen dvakrát zrychlený nahraný Paulův smích! Jinak písnička připomíná indickou hudbu, nejde o akordové kombinace, ale o nástrojové obsazení a melodii, která vás zanese jinam...
Hezký poslech :).


Turn off your mind, relax and float down stream,
It is not dying, it is not dying

Lay down all thought, surrender to the void,
Is it shining? Is it shining?

That you may see the meaning of within
It is being, it is being

Love is all and love is everyone
Is it knowing? Is it knowing?

That ignorance and hate may mourn the dead
It is believing, it is believing

But listen to the colour of your dreams
Is it not living, is it not living

Or play the game "Existence" to the end
Of the beginning, of the beginning

George Harrison

2. září 2013 v 23:17 | Czewa |  Sólová alba
Před pár dny se mi poštěstilo pustit si u kamaráda na LP skvělou desku od George Harrisona, která vyšla roku 1979 a jmenuje se prostě George Harrison. George napsal skladby na toto album v době, kdy si dal od hudby spíš pauzu a věnoval se své ženě Olivii, synkovi Dhanimu, zahradě ve Friar Parku, přátelům, filmovému průmyslu, autům a tak. Možná i proto, že trávil svůj čas takto v pohodě a užíval si dny, během kterých k němu přece jen pár písniček spíš "připlulo", je album George Harrison tak podařené.
Z obálky se na vás dívá George vyfocený zblízka Mikem Salisburym, má knír a je schovaný za jakýmisi lístky, moc pěkná fotka.
A když si desku pustíte, hned jako první vás prostě musí nadchnout písnička Love Comes To Everyone. Dále se na desce nachází skvosty jako Not Guilty, jednoznačně pozitivní Blow Away, textového Here Comes The Sun následníka pojmenovaného Here Comes The Moon nebo romantická Your Love Is Forever. Nahrávání se zůčastnili kromě George i třeba Eric Clapton, Gary Wright nebo Steve Winwood. A já vám všem doporučuji se v klidu posadit a blow away with this wonderful music :).