Srpen 2013

Beach Boys

27. srpna 2013 v 14:47 | Czewa |  Jiné skupiny a interpreti
Jako největšího rivala Beatles si každý představí nejspíš skupinu The Rolling Stones. Když se na věc ale člověk podívá víc do hloubky, mnohem větší rivalita existovala mezi Beatles a jejich americkým protipólem Beach Boys a pocházela především z americké strany. Pravdou zůstává, že Beach Boys si získali obrovskou slávu v USA ještě dřív, než vypukla beatlemánie.

Beach Boys vznikli roku 1961 v Kalifornii (Califooornia Girls...) a v sestavě Brian Wilson (ten skládal hudbu, hrál na basu, zpíval a nejvíc se snažil překonat Beatles :) ), jeho bratři Carl (zpěv a kytara) a Dennis (zpěv, bicí, vibrafon a klávesy), bratranec Mike Love (zpěv) a Al Jardin (zpěv, kytara) oslnili Ameriku svými surf-rockovými písněmi. První singl od Beach Boys, který se dostal na první místo v americké hitparádě, byl s písní (dokonalou!) I Get Around. Stalo se tak brzy po první beatlesácké návštěvě USA. Tou dobou už začal být Brian Wilson poněkud posedlý úspěchem Beatles, který je v Americe překonal. Roku 1965 si Brian pustil nové album od Beatles Rubber Soul a prohlásil, že tam od začátku do konce není jediné slabé místo. Rozhodl se natočit nejlepší rock'n'rollové album všech dob a začal s prací na album Pet Sounds. Toto album vyšlo v květnu 1966 u Capital Records, amerického vydavatelství, u kterého vycházela i alba Beatles. Přestože v Americe Pet Sounds příliš neuspělo (kompilace The Best of Beach Boys, která vyšla o pár týdnů později, se prodávala lépe), v Británii bylo přijato dobře a dnes je považováno za jedno z nejvlivnějších alb historie populární hudby. Za nejúspěšnější písničky z alba můžeme označit určitě slavnou Wouldn't It Be Nice, Paulovu oblíbenou Got Only Knows nebo Sloop John B. Mnoho umělců bylo tímto albem inspirováno, mezi nimi třeba Tom Petty, Elton John nebo právě Paul McCartney, který tvrdí, že za svůj melodický styl hraní na baskytaru vděčí právě Pet Sounds.

Když ale Beatles vydali své veleúspěšné album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, na Briana Wilsona udělalo takový dojem, ře skoro všecky písničky, na kterých tou dobou pracoval, zahodil. Beach Boys se tak stali příkladem skupiny, která "ztratila dech v marné snaze dostihnout Beatles" (Jan Wenner v čas. Rolling Stone). Beatles a někteří členové Beach Boys se ale stali dobrými přáteli. Navštěvovali se na koncertech, volali si a Mike Love jel s Beatlama do Indie, kde Paulovi údajně pomohl se skládáním Back In The USSR.

Já od nich mám pár věcí fakt hodně ráda a taky nemůžu zapomenout, že Paul McCartney se o jejich písničce God Only Knows vyjádřil jako o nejlepší skladbě, která kdy byla napsána. Množstvím a kvalitou těch dobrých písniček se ale s Beatles dají srovnávat jenom trošku...

Tady si poslechněte pár ukázek skvělé tvorby Beach Boys:

Surfin' USA - dokonalý rock'n'roll! A dobrý klip :)


Moje nejoblíbenější - I Get Around

Wouldn't It Be Nice - to znáte určitě všichni!

Got Only Knows:

Good Vibrations:


Out the Blue

21. srpna 2013 v 12:36 | Czewa |  Solos
Out the Blue je moc pěkná písnička od Johna Lennona, kterou jsem objevila teprve nedávno. Jak zjišťuju, vyšla roku 1973 na albu Mind Games a jako jednu z mnoha na tomto albu ji John věnoval Yoko Ono. V době natáčení byli ti dva zrovna od sebe (John si začal s May Pang) a v písničce opěvuje kouzlo Yoko Ono, takže byl sám v sobě zřejmě dost zmatený. Yoko se v Johnově životě prý objevila "out of the blue", což znamená něco jako zčistajasna. Taky ho její láska vysvobodila z životní melancholie ("All my life's been a long, slow knife"), vyvedla ho "out of blue". Text je pěkný, plný metafor a povedených přirovnání. Hudba se Johnovy ovšem taky povedla, napsal krásnou baladu zasahující do různých žánrů. Tak si ji poslechněte a nezapomeňte, že all you need is love!


Out the blue you came to me
And blew away life's misery
Out the blue life's energy
Out the blue you came to me

Everyday I thank the Lord and Lady
For the way that you came to me
Anyway it had to be two minds one destiny

Out the blue you came to me
And blew away life's misery
Out the blue life's energy
Out the blue you came to me

All my life's been a long slow knife
I was born just to get to you
Anyway I survived long enough to make you my wife

Out the blue you came to me
And blew away life's misery
Out the blue life's energy
Out the blue you came to me

Like a U.F.O. you came to me
And blew away life's misery
Out the blue life's energy
Out the blue you came to me

Heather Mills

16. srpna 2013 v 12:16 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Nenajde se asi moc lidí, kteří by o této paní slyšeli poprvé. A to ani nemusí mít rádi Beatles. Pamatuju si, že když se Paul McCartney se svou druhou ženou Heather Mills rozváděl a ona z něj ždímala obrovské hromady peněz, média si to celkem užívala, hlavně teda bulvár.

Heather Mills se narodila 12. ledna 1968 v anglickém Hampshiru. V devíti letech od Heather a jejích dvou sourozenců odešla maminka a o děti se staral otec. Podle všeho je však bil a jelikož neměli dostatek peněz, nutil je krást v obchodech. Heather se teda naučila podvodům a podle všeho byla dost prolhané dítě. Odešla ze školy a nějakou dobu bydlela pod mostem. Když si našla práci ve zlatnictví, majitel ji vyhodil s tím, že ukradla zboží o veliké hodnotě a lhala, že jí umřel otec. Vystřídala pak mnoho profesí, pracovala v kasinu nebo v koktejl baru. Otec si poseděl nějakou dobu v kriminále za podvody, matka umřela na trombózu. Roku 1986 se Heather ujal jistý Alfie Karmal, kterému se líbila, koupil jí nové oblečení, kosmetiku a zaplatil jí i plastickou operaci - nechala si zmenšit prsa. Začala s kariérou modelky, odjela do Paříže, našla si milence a přivydělávala si focením porna.
V dalších letech vystřídala mnoho partnerů, vzala si Karmala a na dovolené v Chorvatsku začala žít s jiným mužem, potom se ještě stihla rozvést a zasnoubit s někým třetím... S tímto Raffaelem Mincionem šli jednoho srpnového dne roku 1993 po Londýně, když tu ji srazil policista na motorce. Heather byla vážně zraněná, měla rozdrcená žebra, proraženou plíci a přišla o část levé nohy. Policie jí dala velkou sumu peněz jako kompenzaci, což jí samozřejmě zdraví nevrátilo. Svůj příběh ale sepsala a zveřejněním si vydělala další částku, kterou použila na založení nadace Heather Mills Health Trust, která pomáhala lidem, zejména dětem, kteří ztratili končetinu v důsledku nášlapných min, sehnat protézy.
Modelka s amputovanou nohou si tím získala dost slávy, svou protézu často ukazovala na veřejnosti. Začala se zabývat stravou, stala se vegankou a bojovala za odstranění zbylých nášlapných min v Chorvatsku.


V dubnu 1999 se na předávání cen za lidská práva setkala Heather Mills s Paulem McCartneym, který se zajímal o její nadaci a později jí přispěl nemalou částkou. Na podzim toho roku chystala Heather se sestrou nahrávání písně VO!CE pro propagaci nadace a Paul McCartney jim odsouhlasil, že bude zpívat vokály. Sestry natočily píseň v Řecku a pak odjely do Sussexu k Paulovi domů, kde dodělali vokály. Bulvár zajímající se o románek exBeatla s Heather se mohl nabažit v lednu 2000, když se spolu poprvé oficiálně ukázali na oslavě 32. narozenin Heather. V létě 2001 Paul McCartney požádala na dovolené Heather Mills o ruku. Ani ohromně drahý prsten se safírem ji však nepřesvědčil, aby se vzdala své podmínky ke svatbě s Paulem: musel přestat kouřit marihuanu (což prý dělal tak často, jako pil čaj :D).
11. června 2002 se ti dva skutečně vzali. Na svatbě v irské vesničce Glaslough hrála speciálně složená píseň Heather, kterou najdete na albu Driving Rain. Je pěkná. Paulova láska k Heather Mills ho nepochybně inspirovala k napsání spousty dobrých kousků. Žena s ním jezdila na všechna turné. She made him feel glad - he wanted her so bad... V říjnu 2003 se jim narodila dcera Beatrice, pojmenovaná podle matky Heather a Paulovy tety.
Za pár let ale začaly slavnému páru problémy. Přestože sexuální život s Paulem Heather veřejně chválila, začala o něm tvrdit, že je to nudný starý děda, co nemá kamarády a nechodí se bavit. V květnu 2006 se rozešli a Heather neváhala s rozdáváním rozhovorů, ve kterých označovala Paulovu dceru Stellu za důvod jejich rozchodu. Bulvárem omílaný rozvod se táhl dlouhou dobu a točily se v něm hromady liber.
Nakonec Heather sice dostala opravdu hodně peněz, ale myslím, že ji celý svět tak trochu nesnáší. Media z ní udělala vypočítavou mrchu, které jde jenom o peníze, a možná je to i pravda, who knows.
Heather nicméně pokračovala ve svých aktivistických projektech, otevřela veganskou restauraci, účinkovala v televizi a za tu spoustu peněz, které získala, si koupila nemovitosti a žije si zřejmě dobře. Jen ať, hlavně že je Paul zase šťastný a má pokoj :).

Písnička Heather:

Vtípek :D... zajímavé, jak se uveřejní ty nejnepovedenější fotky, když chcou média z někoho udělat potvoru...