Červenec 2013

Wait a minute wait a minute...

28. července 2013 v 23:36 | Czewa |  Moje beatlesoviny
Mí milí čtenáři, chci se jen omluvit za nedostatek článků v těchto letních měsících... Užívám si prázdnin a teď jedu na 3 týdny pryč, takže tu bude asi spíš mrtvo (pokud si tu teda sami nerozjedete nějakou zajímavou diskuzi :D). Potom se ovšem můžete těšit na nejrůznější články, třeba o Heather Mills.
Vy si teda taky užívejte léta, ať už jakýmkoli způsobem... And keep on rockin' with THE BEATLES!!!


Hey Jude

25. července 2013 v 23:33 | Czewa |  Písničky
Tato písnička vyšla pouze jako singl (nepočítám Antologii nebo nejrůznější výběry...) a jedná se o nejdelší a nejúspěšnější singl od Beatles. Jak asi většina z vás ví, napsal ji Paul inspirovaný Johnovým synem Julianem. V době, kdy John Lennon opustil Cynthiu a Juliana a začal žít s Yoko Ono bylo Paulovi těch dvou dost líto a snažil se je povzbudit. Tehdy byli Paul s Julianem dobří kamarádi, později Jules řekl, že v té době trávil s Paulem snad víc času než s tatínkem. Paul byl zřejmě víc zblázněný do malých dětí.
Toho dne jel tedy Paul McCartney navštívit Juliana Lennona a jeho matku do domu ve Weybridge, vezl s sebou růži a při cestě autem si zpíval popěvek, co ho napadl: "Hey Julian". V mysli se mu přitom honily myšlenky na Julianovu nejistou budoucnost a text plný slov útěchy se dával dohromady snad sám. "Hey Julian" se postupně měnilo na lépe sedící "Hey Jules" a pak, čistě pro lepší zvuk, na slavné "Hey Jude". I přes autorovo jasné stanovisko k tomu, kdo ho k písni inspiroval, objevili se i jiní lidé, kteří tvrdili, že je to o nich... Komu by se taky nelíbilo, kdyby o nich Paul McCartney napsal píseň, která se ještě k tomu vyhoupne v desítkách zemí na první místo hitparád, z kteréžto popěvek si zpívají dodnes fotbaloví fanoušci, nebo z které pochází slavné "na na na na na na na", co zpíval na nějakém koncertě (ať už Paula nebo jakéhokoli Beatles revivalu) asi každý z vás...
Pro Juliana to musí být hezké, když třeba i dnes slyší tuhle písničku hrát v rádiu a ví, že je to vlastně původně o něm. Text samotný občas obsahuje jen takovou vatu, která se tam Paulovi zrovna hodila, ale co, vždyť nejvíc jde stejně o hudbu. Žádná cover verze tu beatlesáckou nepředčila, pochopitelně, a já vám tedy přeji hezký poslech této slavné, avšak určitě ne profláklé balady...


A vzpomínka na Varšavu a Hey Paula!


Lyrics:

Hey jude, don't make it bad.
Take a sad song and make it better.
Remember to let her into your heart,
Then you can start to make it better.

Hey jude, don't be afraid.
You were made to go out and get her.
The minute you let her under your skin,
Then you begin to make it better.

And anytime you feel the pain, hey jude, refrain,
Don't carry the world upon your shoulders.
For well you know that it's a fool who plays it cool
By making his world a little colder.

Hey jude, don't let me down.
You have found her, now go and get her.
Remember to let her into your heart,
Then you can start to make it better.

So let it out and let it in, hey jude, begin,
Youre waiting for someone to perform with.
And don't you know that it's just you, hey jude, you'll do,
The movement you need is on your shoulder.

Hey jude, don't make it bad.
Take a sad song and make it better.
Remember to let her under your skin,
Then you'll begin to make it
Better better better better better better, oh.

Na na na na na, na na na, hey jude...

Imagine: John Lennon

15. července 2013 v 22:40 | Czewa |  Filmy
Trochu se stydím, ale k tomu, abych se podívala na dokumentární film o Johnovi Lennonovi jsem se jaksi dostala až teď. Šetřila jsem si ho a teď vím proč. Snímek z roku 1988 popisující život Johna Lennona se totiž režisérovi skutečně podařil.
V mnohém tento dokument připomíná zde vychvalovaný film o Georgeovi Harrisonovi Living In The Material World. Imagine je sice o asi hodinku a čtvrt kratší, ale jeho kompozice se příliš neliší - z původních záběrů z historie Beatles a Johnovy sólové kariéry a soukromého života jakož i z rozhovorů s lidmi s Johnem Lennonem více či méně spjatými se dozvídáme další podrobnosti o jeho osobnosti a celkově o jeho světě.
Doprovázený jak jinak než skvělou hudbou má film navíc bezva atmosféru. Hned na začátku se spustí má oblíbená Real Love, v průběhu filmu si pak poslechnete z nahrávání, z koncertů nebo z pásky například Don't Let Me Down, Across The Universe, Come Together, The Ballad Of John And Yoko, Oh Yoko!, Stand By Me, Beautiful Boy, Woman nebo samotnou Imagine, podle které je snímek pojmenován.
Líbilo se mi, jak John sám popisuje své pocity z beatlemánie, z aféry se slavnou hláškou o Ježíšovi, z rozpadu Beatles, ze svého vztahu s Yoko... A z druhé strany pak poznáváme, jak to viděli lidé Johnovi blízcí - jeho první žena Cynthia, syn Julian, Derek Taylor, Yoko Ono, druhý syn Sean... Za zvuků hudby se tak dostaneme od dětství Johna Lennona přes dobu Beatles, seznámení s Yoko, natáčení sólových desek, překonávání různých problémů a radost z rozličných věcí až k tragické smrti 8. prosince, na kterou fanoušek Beatles nebo Johna Lennona jako takového nikdy nezapomene, ať už ji sám zažil nebo ne.
Já jsem u toho filmu fakt brečela a to John není ten, ke kterému se z Beatles cítím nejblíž. Ovšem scéna, jak se usmíří s Yoko nebo jak letí brýle do vzduchu a rozbijí se, načež dav lidí před domem Johna a Yoko zpívá All You Need Is Love, tomu jen trochu citlivá duše zkrátka podlehne.

Kdo jste Imagine: John Lennon neviděli, určitě se podívejte. Udělejte si pěkný večer a poplačte si jako já :).


All My Loving - Helloween

13. července 2013 v 22:35 | Czewa |  Covers
Roku 1984 vznikla v německém Hamburgu metalová kapela Helloween. O metal se sama kdovíjak nezajímám, ale ať je tento styl, jaký chce, cover verze slavné All My Loving se Helloweenům povedla. Rychlá a tudíš i dost krátká verze je fajn, samozřejmě s originálem vůbec nesrovnávám. Ale je to jiné a to chválím. Kdoví, jestli za vznikem cover verze právě písničky od Beatles stojí i fakt, že historie našich Beatlesáků je spojená s městem vzniku Halloween...


The Back Seat of My Car

1. července 2013 v 15:06 | Czewa |  Solos
Tahle písnička mi hraje už několikátý den v hlavě a líbí se mi čím dál tím víc. Napsal ji Paul McCartney už před rozpadem Beatles, ale vydal ji až spolu s Lindou na albu Ram roku 1971. Tam ji uslyšíte až úplně na konec. O pár měsíců později ale vyšla v Británii i zvlášť na singlu. John Lennon považoval tuto písničku (a nebyla jediná...) jako Paulovu přímou kritiku jeho osoby. Nejvíc mu vadila věta "We believe that we can't be wrong", kterou jako by podle Paula říkali právě John s Yoko Ono. Já to nějak neřeším, ta písnička je prostě krásná, ať její text naráží, na co chce.
Hezký poslech!


Speed along the highway,
honey I want it my way
But listen to her daddy's song,
don't stay out to long.

Were just busy hidin',
sitting the back seat of my car.

The lazy lights are pretty,
we end up in Mexico City
But listen to her daddy's song,
makin' love is wrong.

Were just busy ridin',
sitting the back seat of my car.

Oh we was only hidin',
sitting the back seat of my car
And when we've finished drivin'
we can say we were late in arriving
and listen to her daddy's song,
we believe that we can't be wrong
Ohhh we believe that we can't be wrong
Ohhh we believe that we can't be wrong

We can make it to Mexico City,
sittin' in the backseat of my car.

Ohhh we believe that we can't be wrong
Ohhh we believe that we can't be wrong
Ohhh we believe that we can't be wrong
Ohhh we believe that we can't be wrong
Ohhh we believe that we can't be wrong
Ohhh we believe that we can't be wrong
NO NO NO NO