Duben 2013

The Beatles Revival

26. dubna 2013 v 11:20 | Czewa |  Beatles Revival
Včera přijeli k nám do Olomouce The Beatles Revival z Kladna. Na těch jsem do včerejška (25. dubna) nebyla, přestože si pamatuju, jak nám v učebně hudební výchovy visel plakát z jejich olomouckého koncertu. Už jenom proto, že akce podobného typu se tu dějí velmi zřídka, musela jsem si koupit vstupenku za 250 a jít, i když jsem věděla, že se tam bude sedět (což, jak víte, ráda nemám).
The Beatles Revival z Kladna hrají už 17 let a předpokládám, že se tím živí. Skupina totiž vystupuje často, a to nejen v České republice, ale i v jiných evropských zemích. Můžete si ji objednat na svou soukromou akci, nabízí různé "typy vystoupení", business prostě. Což jim samozřejmě nemám za zlé, jsou dobří, že se hraním dokážou uživit.
Přečtete-li si však článek na jejich stránkách The Beatles Revival, zřejmě vám hned docvakne, že skromnost jim zrovna nechybí... V textu se to hemží slovy jako "dokonalý", "opravdový", "úspěšný" atd. To mi jde opravdu poněkud proti srsti... "Žádná odchylka od originálu není dovolena a každičký detail má své důležité místo a pomáhá utvářet perfektní celek, který předvědčí i toho nejzarytějšího detailistu a milovníka originálu." ??? Tohle je opravdu extrémní prohlášení. Já teda milovník originálu jsem, za zarytého detailistu se nepovažuju (miluju Glass Onion - a nejsem zvukař, takže po zvukové stránce s tím většinou problém nemám), ale i tak jsem poznala, že odchylek od originálu tam mají dost. Fyzicky se Beatlům podobá snad jen alterJohn, ale to jen tak maximálně z jedné pětiny. I jeho hlas je docela podobný Johnovu, akorát má podle mého nižší rozsah a tu barvu se tak nějak naučil, je to takové přehrávané. Kolem tohoto Johna se taky motalo celé vystoupení, zbytek kapely jakoby ztratil slova. AlterJohn chodil často dopředu, snažil se roztleskat sedící publikum, měl (často úchylné) řečičky mezi písničkama... To mi bylo líto, ráda bych slyšela něco říct i ostatní členy. AlterGeorge z nich má rozhodně největší rozsah, dokázal zazpívat všechny Paulovy složitější party. Paul zvládl pěkně podat Let It Be, Hey Jude a Yesterday, jeho hlas mi sice přijde poněkud popový (taky prý hrál párkrát s Chinaski), ale škaredý rozhodně není. Líbilo se mi, když zpívali alterPaul s alterGeorgem, to jim šlo hezky. Nebo nějaké ty trojhlasy, jako v This Boy. Chudák alterRingo nezpíval vůbec, ale byl mi i tak sympatický.
No, myslím, že kritiky už bylo dost, musím přece uznat, že hrají skvělou hudbu a podání by mohlo být i mnohem horší :). Za atmosféru na koncertě, kde se sedí a obecenstvo je tvořeno převážně starší generací, samozřejmě nemůžou, to si olomoučtí asi objednali právě tento "typ vystoupení" :). Co se mi líbilo, tak byla projekce fotek opravdových Beatlů během celého koncertu. Fotky se ukazovaly za kapelou, takže jsme se mohli během písniček kochat nejrůznějšími výrazy Paula, George, Johna a Ringa. The Beatles Revival mají dobré nástroje, originální značky a hezké obleky (třeba takové ty béžové košile z let 1965-66). Takže se snaží... Taky mě potěšili, když hráli písničky z pozdějšího období - a to i takové, které jsem snad naživo ještě neslyšela (např. When I'm 64). Ale přesto, já už na ně asi nepůjdu.

The Beatles v hodinách angličtiny

25. dubna 2013 v 10:14 | Czewa |  Zajímavosti
"Chcete umět dobře anglicky? Poslouchejte Beatles!" Tak zní titulek krátkého článku na http://ocko.tv a my můžeme jen souhlasit. Podle jakýchsi studií prý během výuky angličtiny víc jak polovina studentů na světě poslouchala něco od Beatles - učitelé angličtiny mají opravdu v oblibě při výuce používat písně Beatles. A můžou za to jistě i učebnice angličtiny, kde se o Beatles často píše nebo jsou tam k dispozici texty. Nejčastěji se studenti prý v hodinách anglického jazyka setkali s písněmi Hey Jude, Love Me Do (tam se teda naučili nových slovíček! :D) a Hard Day's Night. A co vy, taky vám ve škole něco pouštěli nebo jste o Beatles něco četli? My určitě jo, pamatuju si, že jsme poslouchali (a zpívali :D) She's Leaving Home a I Feel Fine. Taky jsme měli v učebnici pár řádek o filmu Hard Day's Night, to si pamatuju. A vůbec, je toho plno... Tak piště své zkušenosti :).

Jaro u zdi Lennonovy

18. dubna 2013 v 19:44 | Czewa |  Aktuality
Je to krásné. U Lennonky to s prvními paprsky a vyššími teplotami tolik ožilo! Když jsem tam dnes přišla, nevěřila jsem vlastním očím. Plno lidí (většinou jako obvykle turisté z ciziny), plno barev, plno zvuků... A co mě nejmileji překvapilo, ze svého doupěte vylezl i další muzikant, který dodával místu tu správnou atmosféru. Bohužel jsem slyšela jen dvě písničky, pak už musel jít, ale stálo to za to. Snad tam příště bude zas. No, nevím, jak to zase měsíc vydržím bez Johna, asi se tam teď budu zastavovat ještě častěji :D. Pár obrázků zde:Kreslící turista. Hmhm, ten štětec není asi špatný nápad... A mně došel sprej :(.

Within You Without You - Patti Smith

15. dubna 2013 v 10:06 | Czewa |  Covers
Mnozí z vás jméno Patti Smith určitě neslyší poprvé. Tato americká zpěvačka patří už od let sedmdesátých mezi významné hudebníky a protagonisty amerického punku a nové vlny (New Wave). Patti Smith se však věnovala ve svém životě různorodým činnostem (psaní básní, knih, herectví...) a od prvního studiového alba Horses (1975) vydala "pouze" 11 alb. Poslední vyšlo teprve minulý rok a nese název Banga. Je tedy jasné, že mezi vydáním jednotlivých alb vznikaly více či méně dlouhé časové prodlevy. O to byl pak asi výsledek lepší...
Předposlední album, které Patti vydala roku 2007, se jmenuje Twelve a obsahuje dvanáct cover verzí. Všechny jsou ale zpracované natolik osobitým způsobem, že to rozhodně stojí za poslech. A právě Georgeova duchovní píseň Within You Without You z alba Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band obsazuje jeden track. A musím říct, že verze Patti Smith není vůbec špatná... Nezbývá než vám popřát hezký poslech, užívejte si jara a pište, co na to říkáte :).


Gimme Some Truth

9. dubna 2013 v 17:40 | Czewa |  Solos
John Lennon napsal tuto protestní píseň už během nahrávání alba Let It Be roku 1969, vyšla ale až o dva roky později na jeho sólovém LP Imagine. Podobně jako i jiné písničky na tomto albu (Imagine samotnou nevyjímaje) poukazuje Gimme Some Truth (jinak taky Give Me Some Truth) na politické problémy během války ve Vietnamu. John Lennon v ní hořce vyjadřuje zklamání z pokrytců politiků. Je to prostě aktivistická píseň, co říct víc... Otázkou zůstává, jestli něco změnila. Neměla by být hudba spíš pro radost než pro aktivisty? Co myslíte?
Mám ji ale přesto od jisté doby dost ráda. Na nahrávce se sólové kytary ujal George Harrison a baskytary Klaus Voormann. Písnička se zalíbila i mnoha jiným umělcům, kteří nahráli její cover verzi, jednou se třeba dočkáte článku o některé z nich :). Teď si poslechněte Gimme Some Truth od Johna, ale netrapte se politickými problémy, starosti hoďte za hlavu a užívejte si jara (konečně)!


I'm sick and tired of hearing things
From uptight, short-sighted, narrow-minded hypocrites
All I want is the truth
Just gimme some truth

I've had enough of reading things
By neurotic, psychotic, pig-headed politicians
All I want is the truth
Just gimme some truth

No short-haired, yellow-bellied, son of Tricky Dicky
Is gonna mother hubbard soft soap me
With just a pocketful of hope
Money for dope
Money for rope

Woho!

No short-haired, yellow-bellied, son of Tricky Dicky
Is gonna mother hubbard soft soap me
With just a pocketful of hope
Money for dope
Money for rope


I'm sick to death of seeing things
From tight-lipped, condescending, mama's little chauvinists
All I want is the truth
Just gimme some truth now

I've had enough of watching scenes
Of schizophrenic, ego-centric, paranoiac, prima-donnas
All I want is the truth now
Just gimme some truth

No short-haired, yellow-bellied, son of Tricky Dicky
Is gonna mother hubbard soft soap me
With just a pocketful of hope
It's money for dope
Money for rope

Ah, I'm sick to death of hearing things
from uptight, short-sighted, narrow-minded hypocrites
All I want is the truth now
Just gimme some truth now

I've had enough of reading things
by neurotic, psychotic, pig-headed politicians
All I want is the truth now
Just gimme some truth now

All I want is the truth now
Just gimme some truth now
All I want is the truth
Just gimme some truth
All I want is the truth
Just gimme some truth

The Backwards v Hard Rock Café

4. dubna 2013 v 19:20 | Czewa |  Beatles Revival
Včerejší večer byl skvělý. Strávila jsem ho ve společnosti té nejlepší hudby na fajn místě - slavní The Backwards nám zahráli v pražském Hard Rock Café, které leží na Malém náměstí, vlastně pár kroků od náměstí Staroměstského. Atmosféra tam byla podle mě lepší než na minulém koncertě Backwards v Praze v Palace Theatre. Přinejmenším se tam dalo trošku tancovat... Bohužel to tam mají tak blbě řešené, že velký plac přímo pod pódiem zabírá bar, ale aspoň to má člověk blízko jak k předcházení nízké hladiny rocku, tak i k dodržování pitného režimu :D.
The Backwards kvalitou nezklamali, znělo to fakt hezky. Trochu mě mrzelo, že hráli relativně krátce (tuším, že něco málo před hodinu) a nepředvedli žádný speciálnější kousek, nýbrž hráli jen takové ty nejprofláklejší hity. Teda, ne že by na těch bylo něco špatného, ale chybí mi pak trochu toho překvapení... Líbilo se mi na druhou stranu, jak začli s Twist And Shout, se kterou pak také skončili. Hezké zarámování... A úplně na závěr mě dojala Yesterday... nádhera :).
Hard Rock Café tak výborně oslavilo své 4. narozeniny, tak přeju hodně dobrých koncertů, kvalitních zvukařů, nadšených návštěvníků (kterým nevadí trochu přemrštěné ceny, ovšem jsme v centru Prahy, tak se nelze divit...) atd. Keep on rockin'!

A tady je k vidění pár fotek, hlavně pro ty, kteří se akce nezúčastnili nebo snad ani nikdy nebyli v Hard Rock Café v Praze. Kvalita nic moc, ale k utvoření jakžtakž obrazu snad stačí...

Stylové stropy...


Výtlemu číšníka si, prosím, nevšímejte :D

A už hrajou!Beatles tam mají svou nástěnku!

A na závěr: Abbey Road stojí nad vším alkoholem světa! :D :D