The Who

25. ledna 2013 v 12:54 | Czewa |  Jiné skupiny a interpreti
Doba, kdy jsem asi měsíc musela třikrát denně poslouchat některé jejich písničky, už je nějaký ten čas pryč, ale stále skupinu The Who obdivuju. No a... teď by ten článek mohl být aspoň trochu objektivnější, než kdybych ho napsala tehdy...
Skupinu The Who založili v roce 1964 Roger Daltrey, Pete Townshend, Keith Moon a John Entwistle. Kytarista a hlavní skladatel skupiny Pete Townshend hrál předtím se zpěvákem Rogerem Daltreym a baskytarisou Johnem Entwistlem (čili akorát bez bubeníka Keitha Moona) v kapele The Detours, kde hráli hlavně převzaté americké r'n'b hity. Inspirováni Beatles a Rolling Stones však začli brzo skládat vlastní věci. Manažera jim dělal Kit Lambert a Chris Stamp. Zajímavé je, že bubeník Keith Moon byl jeden z mála bubeníků, kteří měli ve skupině dominantní postavení. Byl jakýmsi frontmanem, a to hlavně díky výstřednímu chování a natolik... specifickému stylu bubnování. The Who získali na popularitě i díky tomu, že na pár koncertech rozbili svoje nástroje (to je hrozný!!!): začal s tím Pete, když na koncertě v červnu 1964 v londýnské Railway Tavern zničil svou kytaru. Při jiném koncertu zase Keith zdemoloval svou bicí soupravu... A tak to dělali ještě několik let. Asi inspirovali i Jimiho Hendrixe, aby zapálil na jevišti v Monterey svůj nástroj...
Jak jsem již psala, tak Pete Townshend složil většinu hitů od The Who a byl také takovým tažným koněm skupiny. Ke konci 60. let, když už měli za sebou vydání skvělých singlů jako My Generation, kterou určitě všichni znáte, mojí oblíbenou I Can't Explain, Substitute nebo Pictures of Lily, začal Pete plánovat koncepční album. A tak vzniklo roku 67 album s názvem The Who Sells Out a o dva roky později Tommy, na kterém vyšly písně jako Pinball Wizard, I'm Free nebo See Me, Feel Me. Roku 1975 pak režisér Ken Russell natočil stejnojmenný film, kde hrál hlavní roli Roger Daltrey, a objevil se tam třeba i Elton John. Ten film je docela dobrý, zajímavé story, no prostě takový dobrý muzikál, ale ne úplně nejlepší :).
V 70. letech skupina složila různé rockové opery, třeba Lifehouse nebo Quadrophenia, ale největší úspěch mělo asi tradiční rockové album Who's Next, na kterém najdete skvělé kousky jako Baba O'Riley nebo Behind Blue Eyes. Taky roku 1978 vyšlo dobré album s ještě lepším názvem - Who Are You. S tím názvem kapely se dalo tak krásně hrát... a vůbec, toto jméno pro skupinu mi příjde naprosto geniální. Úspěch tohoto alba však zastínila nešťastná událost, která se stala v noci 7. září 1978 krátce po skončení večírku u Paula McCartneyho (!). Keith Moon, bubeník The Who s šíleným chováním a bláznivým stylem bubnování, smichal příliš různých léků dohromady a... achjojo.
Skupina ale hrát nepřestala, za bicí sedl Kenney Jones, ale už to prostě nebyli původní The Who. Bubeníci se pak prostřídali různí. Roku 1983 Pete Townshend, unaven drogami a alkoholem, prohlásil, že už nemůže skládat písně hodné kapely The Who, opustil skupinu a ta se bez něj rozpadla. V dalších letech se však členové ještě mnohokrát sešli na jevišti, roli bubeníka většinou převzal syn Ringa Starra Zak.
Baskytarista John Endwistle zemřel roku 2002, Roger Daltrey a Pete Townshend však stále žijí a koncertují, což je super. Však jste je mohli slyšet třeba v létě na olympiádě... Mnoho slavných kapel a hudebníků vnímá dnes The Who jako velký vzor. Byli to také The Who, kdo přišli s prvním koncepčním albem, posunuli dopředu rockovou operu, zabrousili do mnoha různých stylů, no a prostě... byli a jsou skvělí. A na to bychom neměli zapomínat.


Později měl Roger dlouhé kudrnaté vlasy...

No a tady je pár mých oblíbených písniček:

I Can't Explain (1964)
Anyway, Anyhow, Anywhere (1965)

Behind Blue Eyes (1971), to je to, co znáte v té novější verzi od Limp Bizkit, ale tohle je lepší!

See Me, Feel Me, scéna z filmu z roku 1975:

You Better You Bet (1981)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama