Jane Asher

6. ledna 2013 v 14:12 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Nedávno mě tady někdo žádal, abych napsala článek o Jane Asherové... Popravdě se spíš divím, že jsem o ní sem nenapsala dávno. Ale to víte, ono je tolik zajímavých lidí spojených s Beatles... Její čas prostě přišel až teď :).
Jane se narodila 5. dubna 1946 v Londýně Richardu Asherovi, který dělal konzultanta přes krevní a mentální choroby, psal knihy a pracoval v rozhlase, a Margaret Asherové, profesorce klasické hudby. Zajímavost - učila hrál George Martina hrát na hoboj a Paula McCartneyho na zobcovou flétnu. Asherovi měli dohromady tři děti: Peter byl o dva roky starší než Jane a Claire zase o dva roky mladší. Všichni tři měli úžasně zrzavé vlasy.

Jane byla opravdu moc hezká, že?
(zdroj: http://www.nndb.com/people/082/000107758/)

V pěti letech si Jane zahrála ve filmu Mandy, sama se pak o herectví začala zajímat, když ji se sourozenci jednou rodiče vzali do herecké agentury, a to jenom tak pro zábavu. A tak začala hrát a objevila se ve spoustě filmů, seriálů a divadelních her.
S Beatles se mladá sedmnáctiletá herečka setkala ve čtvrtek 18. dubna 1963, když hráli v londýnské Royal Albert Hall. Jane prošla kolem nich, když pózovala fotografovi, co si ji vyfotil s ječícím davem. Fotka se objevila i v novinách s komentářem "Tak kvůli těm bych taky ječela."
Blíže se s nimi seznámila při svačině v hotelu, kde byli ubytovaní. Měla o nich napsat článek pro Radio Times. Beatles ji už znali z TV pořadu Juke Box Bury, kde je okouzlila. Po svačině se Brian Epstein vrátil do svého hotelu, Ringo šel spát a zbylých pět (Beatles bez Ringa, Jane a zpěvák Shane Fenton) odjeli na návštěvu k jednomu novináři. První se zdálo, že to Jane nejvíc táhne k Georgeovi (tomu bych se nedivila), ale potom se jí začal věnovat Paul (no, tak tomu bych se sama vůbec nebránila :D). Později už si povídali o samotě a Paul ji v noci odvezl domů s tím, že se zase setkají. A tak začal jejich vztah.

(zdroj: http://www.fanpix.net)

Krátce poté, co mu jednou kvůli jejich schůzce ujel poslední vlak a musel u Asherových přespat, nabídla Paulovi maminka Margaret, aby jejich dům používal jako své londýnské bydliště a ušetřil tak za hotel. A tak se Paul nastěhoval ke kulturní rodině, která mu jistě rozšířila obzory - u večeře se mluvilo o zajímavých tématech, chodili spolu na koncerty klasické hudby, na výstavy a tak. Jane s Paulem si dávali drahé dárky a zdáli se býti dokonalým párem.
Problém byl však ten, že Jane chtěla obětovat své kariéře víc času, než se Paulovi líbilo. On přece jen pocházel z Liverpoolu, kde bylo tradiční, aby se žena svému muži oddala víc. Jenže Jane prostě chtěla jezdit po světě a zlepšovat se v herectví.
Roku 1966 se spolu mladý pár nastěhoval do pětiposchoďového viktoriánského domu, který Jane krásně zařídila a také udržovala. Byla dokonce tak pořádná, že při jarním úklidu omylem vyhodila jeden Paulův sešit plný originálně napsaných raných skladeb Paula a Johna. To je teda smůla! V červnu toho roku Jane přesvědčila Paula, aby si koupil High Farm v Campbeltownu, kam se může ukrýt, když bude mít dost nekonečného náporu veřejnosti.

Těm to spolu ale slušelo...
(zdroj: http://www.bornrich.com/jane-asher.html)

Když se však roku 1967 vydala do Ameriky hrát s jednou divadelní společností, po návratu přišel šok: Paul se změnil, bral LSD, změnil dům a vůbec... přesto se však ti dva brzy zasnoubili. Paul ji požádal o ruku na Nový rok 1968. Zasnoubení ale nakonec nedopadlo podle představ, protože když se v létě toho roku Jane nečekaně vrátila domů dřív, našla Paula v posteli s Američankou Francií Schwartzovou. Paul to prostě nebral tak vážně... A Jane to ranilo natolik, že 20. července oficiálně zrušila zasnoubení. Potom prohlásila: "Vím, že to zní divně, ale pořád se stýkáme a milujeme - jen z toho nic nebude. Ale možná je to taková dětská láska a my se znovu sejdeme a vezmeme, až nám bude sedmdesát." (hmmm Paule měl bys s tím něco dělat, máš čas ještě do června :D. ale chudák Nancy teda...)
Paul se však brzy seznámil s láskou svého života Lindou Eastman a i Jane si našla muže, autora politických karikatur Geralda Scarfea. S ním měla postupně tři děti.
Jane úspěšně pokračovala v herectví, dokonce napsala i několik knih o zábavním průmyslu, o módě nebo o zdobení dortů :). Také vydávala časopis Jane Asher's Magazine. Největší slávy se jí dostalo v 90. letech, kdy se její dorty prodávaly ve všech obchodech, v televizi měla vlastní show a každý týden psala do novin. Roku 1998 vydala také své dva první romány. Jane se znovu setkala s Paulem roku 1994, poprvé po více než dvaceti letech. Hmmm... zajímalo by mě, jaké to asi bylo.
Co je ale pro nás jako milovníky Beatles asi hlavní, tak je inspirace, kterou Jane přinesla Paulovi při skládání různých krásných písniček. Jako příklad můžeme uvést And I Love Her, Every Little Thing, We Can Work It Out, You Won't See Me, I'm Looking Through You, Here, There nad Everywhere, For No One... no a prostě rozhodně jí máme být za co vděční.
V jednom článku jsem taky našla hezkou poznámku, že jestli se Paul označuje za opravdového renesančního muže, Jane je jistojistě renesanční ženou.

Pořád hezká, že? Fotka je z roku 2008
(zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Jane_Asher)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Algie | Web | 6. ledna 2013 v 17:12 | Reagovat

Ty jo, to jsem nevěděl, že maminka od Jane byla učitelkou hudby. A je sympatické, že se George Martin učil hrát na hoboj :-). Jak by to asi dopadlo, kdyby se s Jane dal nějak dohromady George, hmmm? Měli bysme pak ještě And I Love Her - nebo třeba taky Something? V každým případě, dobrej článek, díky!

2 Sára | 6. ledna 2013 v 19:28 | Reagovat

Ahoj, píšeš opravdu krásné články! :) Nikdy se od nich nemůžu odtrhnout...vždy se dozvídám něco nového a to mě taky překvapuje!! :D Děkuju, perfektní, že Beatles žijou i pro někoho jiného než jen pro mě! :)

3 Harlow | 7. ledna 2013 v 15:14 | Reagovat

Ako dobre, že neostala s Georgom. Kde by sa potom podela Pattie? Ani na to nechcem pomyslieť. No, bola krajšia ako Linda, ale  aj tak si myslím, že to nakoniec dobre dopadlo, lebo Linda bola naozaj jeho životná láska, aj keď to že ju podviedol (myslím Jane) v jej vlastnom dome bolo moc. Super článok.

4 Tereza | Web | 21. ledna 2013 v 18:33 | Reagovat

Je pořád krásná!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama