The Backwards

29. listopadu 2012 v 15:35 | Czewa |  Beatles Revival
Tak se stalo, že jsem po nějakých osmi letech šla znovu na tuto často opěvovanou a slavnou beatlesrevivalovou kapelu z Košic. Koncert se konal včera 28. listopadu 2012 v pražském divadle Palace Theatre. Ještě předtím, než teda napíšu, jaké to bylo, musím upozornit (hlavně samu sebe :D), že v tomto případě opravdu není dobré srovnávat. Myslím tím jak s mými dojmy před těmi léty (to jsem Beatles ještě ani moc neznala a byla jsem nadšená, protože to byla skvělá hudba… s originálem jsem to ale nedokázala porovnat, asi naštěstí), tak i s koncerty ostatních revivalů, které jsem už měla příležitost zhlédnout (a chválit či kritizovat). Porovnání s originálem není možné nikdy, to je jasná věc. I když, našli by se jistě i tací, kteří by zrovna u The Backwards do tohoto porovnávání šli.
Tak za prvé, jo, Backwards jsou moc dobří. Když začnou hrát, s přivřenýma očima (a ušima) si opravdu můžete připadat, že před vámi stojí oni. Vystupují v typických beatlesáckých oblecích, s beatlesáckýma účesama, hrají stále ve stejné sestavě, kde každý má svou roli jako jeden z Beatlů - backGeorge (toto označení členů jsem si teď vymyslela :D) hraje na sólovou kytaru a zpívá písničky, které zpíval George. Není mu ovšem vůbec podobný, možná tak leda svou hubeností. BackPaul je levák (aspoň hraje levou) a hraje na standartní paulovskou hoffnerku, ve zpěvu na něj přijde řada samozřejmě jen tehdy, má-li zpívat Paul. BackPaul je tomu pravému i docela podobný, má ten dokonalý pohled (který se povedl i Ericu Idleovi), je nejvyšší a vůbec. Ani hlas nemá špatný. BackJohn taky zpívá dobře, ale… (ok, znovu si čtu první odstavec :D ). Nemá prostě stejnou barvu hlasu jako John. Hraje však samozřejmě na věrné kopie Johnových kytar a zpívá tam, kde má zpívat John. V druhé půlce vystoupení přišel dokonce přestrojený za Johna bílého (to je jak Gandalf bílý :D ) s dlouhýma vlasama a lennonkama na nose. V tomto obleku předvedl hlavně pozdější písničky, včetně Imagine a jako poslední přídavek i Happy Xmas (War Is Over). BackRingo (stejně jako u pravých Beatles asi nejsrandovnější člen kapely) se teda opravdovému nepodobá a taky umí lépe zpívat - ovšem barva hlasu se s tou Ringovou (už jen kvůli tomu, že nezpívá falešně :D) neshoduje. Jinak ale zpíval asi tři písničky (které zpívá Ringo samozřejmě), takže to bylo tak stejné jako na skutečných koncertech Beatles.
Sečteno a podtrženo, Backwards fakt dobře napodobují originál.
Jenže… nejsou originál. A já si na takové koncerty chodím hlavně zatrsat na skvělou hudbu. Vím, že Beatles se prostě nedají nahradit, ale užít si trochu té nejlepší hudby naživo není vůbec špatné. Na tom včerejším koncertě se sedělo. Ano, na většině koncertů Beatles taky musely ty ječící fanynky (ty tady mimochodem naštěstí napodobovány nebyly :D) vstávat ze židle, ale stejně… Jo, je to můj problém - já na ty revivaly nechodím proto, že chci vidět Beatles (to totiž nejde, ať se kdokoliv snaží, jak chce) a připadat si jako na jejich skutečném koncertu. Nechci si dělat takové iluze… Já si chci na těch koncertech užívat a řvát a zpívat a tancovat.
Před koncertem pustili takovou krátkou historii kapely - něco jako "kapela vznikla roku 1995 a vyhrála 2 ceny…" Po první písničce (stejně jako před dlouhou dobou to byla Twist and Shout) spolu Backwards mluvili anglicky a znělo to docela jako by se mezi sebou bavili Paul a John a George a Ringo, mají fakt dobře liverpoolský akcent. Pak přešli na slovenštinu. Měli paruky a v druhé půlce zase jiné paruky, byli prostě téměř dokonale namaskovaní. Na pár písniček si přizvali takového blonďatého mladíčka (prý jako BackEric Clapton) na doprovodnou kytaru. Jak jsem se teď dozvěděla, je to člen pražského revivalu The Bugles.
Co bych na vystoupení The Backwards ráda ocenila, tak jsou jejich vícehlasy. Když zpívaly písničky Nowhere Man nebo This Boy, znělo to fakt krásně. Hezky k sobě ladí.
Na závěr zbývá určit body v mojí revivalové stupnici. Za hodnověrnost přiděluji 9, a to kvůli spadlé paruce a pár nedokonalostem.
Co se týče originality, dala bych jen 1 bod z 10ti. Občas si to udělali maličko podle sebe, ale opravdu jen vzácně.
No a výběr písniček byl fajn, hráli i písničky, které jsem naživo snad doposud neslyšela (určitě to Happy Xmas nebo While My Guitar Gently Weeps). Takže to bude 7 bodů z 10ti - odečtené body jsou hlavně za docela krátký program, mohli toho za ty peníze zahrát i víc :D.
No, někdy na ně třeba zase zajdu (až budu bohatá), ale raději si dneska zatancuju na náměstí, kde hrajou Pangea :D.
A co vy? Byli jste už na Backwards? Máte jiný názor než já? Napište, já jsem ráda za každou reakci.

A tady jsou fotky z koncertu, abyste si to všechno uměli lépe představit, pokud jste to nezažili.

Tady už je to jako z toho pozdějšího období:
BackPaul

BackGeorge a BackJohn


BackJohn

BackRingo

Tam vzadu je BackEric
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Harlow | Web | 29. listopadu 2012 v 23:04 | Reagovat

ty si im teda dala! ako prvé sa asi vyjadrím k Ringovi. V časoch Abbey road (myslím, ich preoblečenie na koncerte) bol Ringo zlatý a vyzeral ako don juan :D :D :D to sme sa bavili, na Johnovi sme sa tiež pobavili, keď sme ho videli. Ale nechápem jedno. Oni sa snažia a ty povieš, že sú prehnane namaskovaní? to nemôžeš. ja som videla revivaly, asi ti ich pošlem, nahrala som si ich a bolo to strašnéééééé. Tak ich prosím za toto nezhadzuj :-(
ďalej si si mohla zatrsať nie, veď oni to stále vraveli počas koncertu, že môžeme ísť dopredu a zatancovať si, aj keď ja by som tam sama tancovať nešla, teda neviem, s kým si tam bola ty.
Mne sa to nezdalo až tak veľa, dať za to 13€, aj keď minulý rok to bolo "len" 11€. sú na svete sráči, ktorí si za svoj koncert berú strašné prachy a nemajú ani talent.
A ešte k Ringovmu hlasu. Áno, som ovplyvnená, lebo Ringo je môj favorit, ale jeho hlas je úúúžasný. aj keď to niekedy je falošné, ale neviem prečo, mne to nikdy nevadilo. Ja som vyrastala pri hlase Vratka Rohoňa, ktorý vôbec nevie spievať. Asi som si zvykla. Výber pesničiek musím oceniť aj ja, pretože sa fakt snažili. Ale mne sa viac páčil playlist, ktorý hrávali predtým. Proste staré fláky.
A ešte môj názor na Backwards dosť ovplyvňuje to, že sú to (zväčša) Slováci a konečne máme aj my niečo dobré, čo nás vo svete nestrápňuje, ale robí dobré meno. Ale tvoj názor ti samozrejme neberiem. Ale nebuď taká kritická. A nepochopila som, že keď začali rozprávať po anglicky a potom pokračovali v slovenčine? Ako si chcela, aby rozprávali. A ich liverpoolsky prízvuk úplne žeriem. Aj ja by som taký chcela mať!!! ;-)

2 Czewa | Web | 29. listopadu 2012 v 23:19 | Reagovat

Jéje... promiň mi to, já fakt nechtěla být tak kritická a snažila jsem se jak jsem mohla. No, ale asi se mi to moc nepovedlo. Já vím, oni jsou fakt dobří (a to jsem přiznala) a i to že jsou to Slováci mi je sympatické. Mně se právě ten jejich liverpoolský přízvuk taky moc líbí, tak jsem tím chtěla říct, že s ním mohli pokračovat. Ale zase chápu, že by jim všichni nerozuměli. A Ringa teda rozhodně nechci kritizovat, mám ho totiž taky ráda, vždyť je to Beatle :D! a to, že občas zpívá falešně, k němu patří a v některých písničkách zpívá fakt dobře a neumím si je představit jinak, třeba With A Little Help nebo Octopuss... Prostě jsem nechtěla, aby tento článek zněl nějak příliš negativně, jsem prostě už nějaká moc kritická, máš pravdu. Tak se ještě jednou omlouvám.

3 Algie | Web | 30. listopadu 2012 v 23:31 | Reagovat

Já si nemyslím, že by článek byl nějak příliš kritický. Právě naopak - myslím, že je dobře, když jsi zhodnotila všecko, nejen to co se Ti líbilo, ale i to, co ne... Já sám mám třeba Ringa moc rád, Octopus's Garden je úžasná písnička (a nepoznám, že někdy zpívá falešně, prostě to neslyším ;-) )

Tvůj článek mě navnadil na to, abych si na Backwards někdy zašel.

A souhlasím s Harlow, že je dobře, že i na Slovensku se najde dobrá revivalová kapela našich milovaných Beatles! :-)

4 Owlet | Web | 3. prosince 2012 v 18:45 | Reagovat

BackJohn, toho bych chtěla vidět :-D Ty vlasy :D Ne, vážně, nikdy jsem nebyla na revivalu Beatles :-( takže, jelikož jsou jedni z mála, které znám, a jelikož jsem slyšela a četla, že jsou dobří - počítám i tvůj článek, já originalitu nepotřebuju a spadlá paruka by mi taky nevadila - šla bych hned! To by sem museli přijet... Ale jestli jsou z Košic, chápu. (Navíc, naše městečko nemá, co se týče diváků, moc dobrou pověst - byla jsem tady na koncertě Tomáše Kluse (kdysi dávno), kde si na lavičky před pódium (!) sedly paní středního věku a začaly mu klidně upjatě tleskat v polovině písničky... Ale hlavně, že šly na koncert. To je prostě maloměšťáctví.) No, já bych byla ráda za jakýkoliv revival, fakt je, že Brouci to nikdy nebudou, takže spíš než za kulturním zážitkem nebo nějakým pohlazením po duši bych si taky šla zatancovat na rokenrol :D Ale jestli jsou některé tak hrozné, jako píše Harlow... no, stejně sem nikdy nepřijedou, takže - proč o tom přemýšlím? Hm, liverpoolský přízvuk...

Nevím, jestli Ringo zpívá falešně :D Ale jeho zpěv mi připadá legrační - jako celý Ringo :D to není nic proti, já ho mám ráda, bez něj by to přece nebyli Beatles!

A Happy Xmas bych si taky ráda poslechla. Teď se to učím na klavír! Ale musí být zvláštní slyšet "While my Guitar gently weeps" od někoho jiného než od George (a Kamila Střihavky :D bohužel)

5 Owlet | Web | 6. prosince 2012 v 20:54 | Reagovat

Díky, já se bála, že si každej poklepe na čelo, že píšu takový magořiny :D Já skáču z tématu na docela jiné téma, třeba když s mluvím s někým a jsem hrozně nervózní - hlavně z toho, že nám téma dojde, to je moje noční můra. Mám kamáráda, co odpovídá pár slovy, a byly časy, kdy náš rozhovor byl můj monolog :D ale už mi došlo, že on si jen musí promyslet, co řekne :D zato já začnu plácat... to je jedno... :D

Bydlím v okresním městě, asi 25 tisíc obyvatel. Nebo 50? To asi ne... No, když tam byl Klus, to byl začátek jeho kariéry, on byl ještě takovej kluk :) Dneska bych už na něj asi nešla :/ a to se sem vrací, divím se mu... Co se týče jiných byla tady Věra Špinarová, například, jednou za čas je tady jakýsi "festival", kde zahraje třeba Ivan Mládek... Nevzpomínám si, že by tady byl Beatles revival. A jet na něj někam by mi lezlo do peněz, když připomčítám lístky. No, někdy se snad najde příležitost :) já tomu věřím. A kdyby ne, jsou horší věci, než nikdy nejít na Beatles revival :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama