Říjen 2012

Living In The Material World v kinech...

29. října 2012 v 22:31 | Czewa |  Aktuality
Konečně se tento skvělý film o Georgeovi, který jsem na DVD viděla už před rokem, dostal k nám do kin. A s tím přišlo spousta recenzí... Tak třeba tato:
... ale v sobotních lidovkách vyšla ještě jiná. Tak mám zase co vystřihovat :)
Já osobně se do kina chystám ve středu a nemůžu se teda dočkat! Konečně půjdu s Georgem do kina!

Beatles a Pán prstenů

26. října 2012 v 13:45 | Czewa |  Zajímavosti
Když jsem otevřela Beatles envyklopedii, abych se podívala, co autor píše o pátém Beatlovi, do očí mě praštil termín, který abecedně předchází: Pán prstenů. Bum! Co dělá zrovna toto v Beatles encyklopedii? divila jsem se. Copak měl tento fantasy román něco společného s Beatles? Vůbec jsem nechápala, tak jsem se hned pustila do čtení a zaujalo mě to velice. O pátém Beatlovi jsem už článek stačila napsat, tak teď se pustím do tohoto.
Jak jistě všichni víte, tuto trilogii napsal J. R. R. Tolkien, profesor na oxfordské univerzitě. Poprvé byla vydaná v polovině 50. let, ale svou slávu získala až roku 1968, kdy vyšly všechny tři díly v jedné knize. Je pochopitelné, že se potom rychle začalo přemýšlet o jejím zfilmování. Šéf pobočky Apple Films Dennis O'Dell se tohoto nápadu chytl a chtěl koupit práva na film, najít dobrého režiséra a zapojit Beatles jako herce. Jako první oslovil Stanleyho Kubricka a odjel do Rišikeše za skupinou, aby kluky přemluvil, že to je moc dobrý nápad. Kubrick se pak setkal s Paulem a Johnem, ale odmítl se v projektu angažovat. Připadal mu nerežírovatelný.
Další zprávy o plánu zfilmovat Pána prstenů jsou zmatené. Beatles prý kontaktovali režiséra Michelangela Antonioniho. Paul ale uvedl, že John chtěl práva koupit a pustit se do filmu s kapelou na vlastní pěst, jak to udělali u Magical Mystery Tour. Určili si i role, John by hrál Gluma, George Gandalfa, Pau Froda a Ringo Samvěda Křepelku. To je představa! Musím se tomu děsně smát :D.
Ale smůla, práva koupil už někdo jiný. Těžko říct, jestli to tak chtěl sám Tolkien nebo jeho lidé, ale Beatles nedostali příležitost. Je to škoda? Já ani nevím, mohla by to být sranda, ale těžko říct jestli dobrý film. Kdyby měli nějakého kvalitního režiséra, tak možná ano, ale jinak... Ale stejně bych je chtěla vidět převlečené za postavy z Pána prstenů! :D
Nakonec byl Pán prstenů zfilmován až roku 1978 režisérem Ralphem Bakshim, a to jen jedna z jeho částí. Ano, to je ta animovaná verze, kterou nedávno dávali v televizi. Celou trilogii natočil až mezi lety 2001 a 2003 režisér Peter Jackson s Elijahem Woodem, Orlandem Bloomem a Liv Tyler v hlavních rolích. Však ty filmy určitě znáte...

Tak aspoň na obrázku je vidíme ve svých rolích...

Tady jsou role trochu jiné...

Ha, taky dobrý nápad :D

I'll Follow The Sun

19. října 2012 v 22:30 | Czewa |  Písničky
Tak se konečně zase dostávám k článku o písničce, tentokrát přichází na řadu Paulova optimistická I'll Follow The Sun. Sice v ní Paul říká, že slib nehynoucí lásky není možný, protože může přijít bouřka, ale připravuje se na cestu za sluncem... No, můžeme doufat, že i ta dívka si nějaké to slunce najde.
Přestože I'll Follow The Sun vyšla na albu Beatles For Sale roku 1964, Paul ji napsal už pět let předtím, roku 1959. Protože byl na Beatles vyvíjen tlak na původní tvorbu (což teda chápu :) ), tak ji Beatles po té době oprášili a vylepšili. Stejně ale na albu najdeme 6 převzatých skladeb. V písničce můžeme poznat vliv Buddyho Hollyho, který mladé Beatles velice inspiroval. Také od něj je na Beatles For Sale jedna píseň (Words Of Love).
Mně se líbí, jak je pozitivní... A jak ji Paul na koncertě v USA (Space Within Us) nemůže a nemůže ukončit, jak pořád přidává další "Tomorrow may rain so I'll follow the sun". Takže, mí milí, i když vám není zrovna do skoku jako třeba mě, vzpomeňte si na Paula a bude líp... aspoň trošku.


One day you'll look to see I've gone
For tomorrow may rain, so I'll follow the sun.
Some day you'll know I was the one
But tomorrow may rain, so I'll follow the sun.

And now the time has come
And so my love I must go.
And though I lose a friend,
In the end you will know, oooh.

One day you'll find that I have gone
But tomorrow may rain, so I'll follow the sun.
Yes, tomorrow may rain, so I'll follow the sun.

And now the time has come
And so my love I must go.
And though I lose a friend,
In the end you will know, oooh.

One day you'll find that I have gone
But tomorrow may rain, so I'll follow the sun.

A na závěr video z toho koncertu...Who's coming with me?

16. října 2012 v 13:54 | Czewa |  Moje beatlesoviny
Ahoj! Je tady nějaký čtenář mého blogu, který třeba bydlí v Praze a šel by se mnou 28. listopadu na koncert The Backwards? Já bych teda šla ráda, i když vstupenky jsou předražené...

Lennon's Wall říjen

12. října 2012 v 11:41 | Czewa |  Aktuality
Tak jsem se opět vydala na Kampu, abych Johnovi popřála k narozeninám přímo tam. Na mém oblíbeném místě v Praze,
se to jako vždy hemžilo zahraničními turisty a člověka to tu pokaždé nutí k rozjímání. Tentokrát jsem si dokonce koupila sprej (měli jenom modrý, ale nakonec to šlo vidět snad lépe než černý) a před zraky Francouzů zažraných do knižních průvodců Prahou jsem poprvé na zeď něco napsala. Měla jsem spoustu nápadů, ale říkám si, že sprej je ještě plný a mé studium v Praze dlouhé... takže příště využiju zase další myšlenku. Tady jsou fotky, jak se Lennonova zeď změnila k 11. říjnu 2012. Na posledním obrázku pak uvidíte můj příspěvěk :).Don't hide your love away. That's mine.

Happy Birthday, John!

9. října 2012 v 16:30 | Czewa |  Aktuality
Jak ten čas letí... ano ano, dnes by tomu bylo 72 let, co se narodil John Lennon. Tímto mu tedy chci popřát všechno nejlepší k narozeninám. Ať jsi, kde jsi, Johne, měj se dobře. My tady Tě nikdy nepřestaneme obdivovat... Budu muset zase zajít k Lennonově zdi a něco hezkého Ti napsat. A příští článek zde bude jistě o nějaké Tvé písničce... To bude takový malý dárek.
Thank you for the music. Peace and love (sincerely).Paul McCartney's Band

8. října 2012 v 23:56 | Czewa |  Zajímavosti
Se jménem Paul McCartney si samozřejmě každý vybaví jako první kapelu The Beatles. Ti, co se o věc zajímají maličko více, znají jistě i Paulovu druhou kapelu Wings, se kterou hrál deset let od roku 1971. No a ti, kteří měli to štěstí vidět Paula na koncertě u nás nebo v jiné zemi někdy ve 21. století, znají nejspíš kapelu, která s Paulem hraje od roku 2001 dodnes. A o té se právě chystám něco napsat.
Tzv. Paul McCartney's Band se začal dávat dohromady při natáčení alba Driving Rain. Na tom se podílel kytarista Rusty Anderson, tmavovlasý Američan, a také bubeník Abe Laboriel Jr., syn mexického baskytaristy Abrahama Laboriela. Pak se k nim přidal ještě blonďatý kytarista Brian Ray, taktéž narozen v USA, a klávesák Paul Wickens. Začli spolu jezdit na turné zvané "Driving World Tour", během kterého zavítali třeba do Mexika, Spojených Států nebo do Japonska. Z tohoto turné vzešla živá nahrávka koncertu "Back In The U. S.", která je fakt dobrá. No a tak jim to koncertování spolu šlo, že hrajou v této sestavě dodnes. Ještě bych se zmínila blíže o jednotlivých členech (Paula asi vynechám, protože informace o něm by zabraly více jak tento článek a navíc se o něm dočtete jinde :) ). Obecně se dá říct, že každý z nich miloval a miluje hudbu Beatles a tak je pro ně velká čest hrát v jedné kapele s Paulem, který je navíc "normální" člověk. Narozdíl od Wings už se ani nesnaží tvořil nějaký homogenní celek jako kapela, je to prostě Paul a ti kolem, to je jasné a jinak t prostě nemůže být. Protože nikdo není druhým Paulem.
Brian Ray se narodil v Kalifornii a má o svém životě moc hezky napsaný článek na svých stránkách, tak pokud vás to zajímá, snad to zvládnete in English :). http://www.brianray.com/index.php/about-me
Rusty Anderson pochází taktéž z Kalifornie. Jeho stránky také stojí za shlédnutí a můžete si tam pustit i nějaké jeho sólovky, na kterých pracuje i když má po boku nepřekonatelného kolegu. http://www.rustyanderson.com/
Abe Laboriel, Jr. je fakt skvělý bubeník z Los Angeles, také většinou zpívá druhé hlasy a s Paulem jim to krásně ladí. Jeho stránky jsem bohužel žádné nenašla, ale teda zasloužil by si je. Bez něj by Paulova nová kapela postrádala fakt dost.
No a nakonec klávesák Paul Wickens (hezké příjmení :D), ten je pro změnu Brit! Narodil se v Essexu. S Paulem hraje už od roku 1989.
Všichni z nich jsou už padesátníci, i když na to nevypadají (radši nepřemýšlím, jak takového vzhledu dosáhli). Jen bubeník Abe má teprve 41. A fakt jim to spolu jde, tak doufám, že ještě přijedou někam nedaleko. To totiž musí :).

A to jsou oni: Zleva - Paul Wickens, Brian Ray, hádejte, Rusty Anderson, Abe Laboriel

Joooo... to je prožitek z hudby.Geniální fotka:

Pátý Beatle

4. října 2012 v 15:35 | Czewa |  Zajímavosti
Konečně se dostávám k článku o zajímavém pojmu "pátý Beatle". Co to je? Vždyť Beatles byli čtyři! řekl by každý, kdo o tomto termínu ještě neslyšel. Ano, Beatles opravdu byli čtyři, ale některým osobám, které s nimi spolupracovaly nebo měly zkrátka něco společného, se opravdu říkalo a říká "pátý Beatle". Vzhledem k tomu, jakou slávu si Beatles vydobili, se našlo hodně lidí, kterým se toto přízvisko u svého jména líbilo. Některým bylo ale označení "pátý Beatle" přiděleno v podstatě zaslouženě, aspoň já myslím že jo.
Prvním takovým člověkem byl Stuart Sutcliffe, původní baskytarista The Beatles, který skutečně pátým členem skupiny jednu dobu byl. Když ji potom opustil a zůstal v Hamburku se svou přítelkyní Astrid Kirchherr, už zbyla jen čtveřice. Také bubeník Pete Best bývá často nazýván "pátým Beatlem", protože to on vlastně přibyl do pětičlenné kapely poslední. John, Paul, George a Stuart tvořili něco jako původní sestavu a Pete přišel jako pátý. Za dalšího "pátého Beatla" byl považován i jejich první cestovní manažer Neil Aspinall, který s nimi strávil delší dobu než kdokoliv jiný, skupina mu naprosto důvěřovala a ve spoustě záležitostí na něj spoléhala. Samozřejmě ani Brianu Epsteinovi nebylo přízvisko odepřeno, ale vzhledem ke skutečnosti, že patřil do trochu jiné generace (byl o šest let starší než John a Ringo, o osm než Paul a o sedm než George) i společenské vrstvy, spíš to byl opravdu manažer skupiny. Což není nijak shazující, spíš naopak. I Georgeovi Martinovi, producentovi, který si skupinu vzal do parády při nahrávání, se tak říkalo. A i ten si to podle mého názoru více než zasloužil vzhledem k tomu, že mu vděčíme za většinu těch skvělých nahrávek a v nich použitých úžasných nápadů. Mnozí považují za pátého Beatla třeba i klávesistu Billyho Prestona, který se se skupinou účastnil nahrávání podjmenovaném Get Back a také koncertu na střeše budovy Apple.
Mezi další "páté Beatly" patřil třeba Derek Taylor, novinář a dlouholetý přítel skupiny, Jeff Lynne, který se po rozpadu Beatles podílel na různých projektech s nimi spojených, Jimmie Nicol, který v roce 1964 nahradil nemocného Ringa na turné po Evropě, Dálném východě a Austrálii, Eric Clapton, který spolupracoval na některých nahrávkách... Bylo jich fakt hodně.
Mezi ty spíš nezasloužené "páté Beatly" můžeme řadit diskžokeje Murraye K, který si titul přidělil sám, když se k nim tak nějak připletl po jejich příletu do New Yorku v lednu 1964. Také novinář Ed Rudy, který se zúčastnil amerického turné a vydal album rozhovorů s Beatles, si tak říkal. No ale takový slavný fotbalista George Best, který byl označen za "pátého Beatla" portugalským tiskem poté, co v polovině 60. let zazářil při zápasu Manchester United a tak si získal prý slávu podobnou slávě Beatles. A měl dokonce i beatlesácký účes! Ale stejně... Podle mě nikdo nemůže dávat fotbal a hudbu do jednoho pytle!
Takže na závěř bych řekla, že i když někteří si v tomto článku omílané přízvisko zasloužili třeba víc než jiní, Beatles jako takoví prostě byli jen čtyři. Ti ostatní jim třeba hodně pomohli, ale nebyli to Beatles. Ani pátí.