Let It Be

8. září 2012 v 17:37 | Czewa |  Filmy
Z beatlesáckých filmů, na jejichž natáčení se podíleli sami Beatles, mi stále chybí napsat článek o dokumentárním snímku Let It Be. Důvod je docela prostý, ten film mi přijde poněkud depresivní, viděla jsem ho jen jednou a moc se mi nechce ho vidět znova. Na to musím mít speciální náladu. Ale po článku se tu už někdo ptal, tak bych se do toho měla pustit.
V té době, okolo roku 1969, už měli Beatles velké problémy fungovat jako skupina a propasti mezi nimi se prohlubovaly. Trápila je ale smlouva s United Artists, podle které museli natočit třetí celovečerní film. A tak Paul přišel s nápadem na barevný dokument o natáčení nového alba. John ho podpořil, Ringo se zdál být spokojen, ale George měl od počátku výhrady. Natáčelo se v ateliérech v Twickenhamu, kde to Beatles nesnášeli. Ponuré místo, kde se muselo nahrávat od časného rána, divní lidé, barevná světla... Nicméně to museli překousnout. Nahrávání začalo 2. ledna 1969 pod pracovním názvem Get Back a trvalo do 17. ledna, potom skupina odjela a do konce měsíce filmování pokračovalo ve studiích Apple. To vyvrcholilo 30. ledna slavným koncertem na střeše v ulici Savile Row. Úprava a sestříhání dokumentu se pak protáhly skoro na rok.
Georgeova nespokojenost a špatná nálada vyvrcholily jeho odchodem 10. ledna. Několik dní pak při natáčení chyběl, protože se mu zdálo, že se na něj Paul dívá svrchu. Ten prý ponižoval také Johna, ale k Georgeovi byl asi přímější. Vznikaly pak takové typické napjaté situace, kdy Paul Georgeovi radil, jak má něco hrát na kytaru, a ten odsekl: "Fajn, zahraju ti, co chceš. Anebo nemusím hrát vůbec, jestli nechceš." K natáčení se vrátil 22. ledna a přivedl s sebou dalšího hudebníka, Billyho Prestona, doufaje, že jeho přítomnost trochu uvolní napětí.
A tak vznikl snímek ukazující, jak Beatles zkoušeli, četli, relaxovali, filozofovali... Nejlepší je na filmu ale jistě hudba, která nepříjemnou atmosférou jaksi ani neutrpěla. Závěrečný koncert na střeše budovy Apple je fascinující.
Režisér filmu Michael Lindsay-Hogg sklidil za svůj styl natáčení ostrou kritiku, jak ze strany diváků, tak i od samotných Beatles. Srovnáme-li to ale s Magical Mystery Tour, u filmových kritiků dopadl Let It Be ještě dobře. Na premiéru 20. května 1970 v londýnském Pavilionu přišla řada osobností, mezi nimi třeba Jane Asherová nebo Cynthia Lennonová, ale na afterparty se neukázal žádný Beatle. Takže je vám asi jasné, jak se jim ten film (ne)líbil...
Jak jsem psala na začátku, já Let It Be moc nemusím. Sálá z něho jakási negativní energie. Cítím, jak byly jejich vztahy vlažné, vidím Yoko, jak mění Johna, Paula, jak využívá svého vůdčího ducha, uzavřeného George a pasivního Ringa... No, není to zkrátka žádný Hard Day's Night. Ale ta hudba stojí za to.

Fotka z koncertu na střeše:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Algie | Web | 8. září 2012 v 19:13 | Reagovat

Dark Side of The Beatles...

2 Owlet | Web | 8. září 2012 v 21:30 | Reagovat

Hm, já jsem to viděla kdysi dávno... pamatuju si jen hádky, uraženýho George a pak ten koncert... Velmi smutné...

3 Tery | Web | 9. září 2012 v 12:50 | Reagovat

Ten film je velmi depresivní, viděla jsem ho asi třikrát a stačí mi to.

4 Alice McCartney | Web | 9. září 2012 v 15:29 | Reagovat

já ho taky viděla celkem se mi líbí.. na každém záběru je ale Yoko a ty hádky nejsou taky nic příjemnýho... ale je tam zachycen konec jedné velké éry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama