Hollies

15. května 2012 v 19:17 | Czewa |  Jiné skupiny a interpreti
Hollies jsem objevila teprve nedávno a netrvalo dlouho, než jsem si je zamilovala. Je to jedna z mála skupin, která si - aspoň v některém směru - zaslouží být srovnávána s Beatles. Však se jim také přezdívalo "Beatles z Manchesteru". V neděli 3. února 1963 si tyto kapely dokonce zahrály na společném koncertě v Cavern klubu.
Podobně jako u Beatles tvořila základ dvojice: Allan Clarke a Graham Nash. Ti spolu hráli dlouho pod různými názvy, třeba jako Rikky & Dane. S tímto jménem se objevili v Carrol Levis Discovery Show, kde vystupovali také Johny & The Moondogs - tak se tehdy jmenovala skupina, ve které hráli John, Paul a George. Jako Beatles je viděli až na koncertu v manchesterském klubu Oasis.
Skupina s názvem Hollies vznikla roku 1962 v sestavě Eric Haydock (baskytara), Don Rathmone (bicí) a Tony Hicks (kytara) a samozřejmě výše zmínění dva zpěváci a kytaristé. Srovnávání s Beatles se jim moc nelíbilo, protože hráli přece jenom trochu jiné věci a to, že nosili taky kožené oblečení, přece ještě není důvod ke srovnávání. Při návštěvě Liverpoolu si jich všiml Ron Richards, který jim domluvil smlouvu s Parlophonem, u kterého natáčeli Beatles taky. Prvními hity Hollies se staly písně Just Like Me a Searchin'. Dona Rathmonea nahradil brzy za bicími Bobby Elliott, protože původní bubeník změnil funkci na cestovního manažera skupiny.
V prosinci 1965 se do hitparád dostala jejich coververze Georgeovy skladby If I Needed Someone, kterou autor docela krutě zkritizoval. A já se mu teda popravdě moc nedivím... Jako ne že by se mi to tak moc nelíbilo, ale není to nic moc. Však si to poslechněte. Prostě... originál je jen jeden.


Graham Nash byl logicky docela naštvaný, ale zlá nálada časem vyprchala. Sám Graham se pak zúčastnil nahrávání All You Need Is Love.
Každopádně Hollies patřili k nejúspěšnějším kapelám té doby, mezi lety 1963 a 1988 natočili 31 singlů, které se vyšplhaly na vrchol hitparád. Za zmínku stojí třeba Stay, I'm Alive, Just One Look nebo I Can't Let Go. Graham Nash ale skupinu opustil a usídlil se ve Spojených Státech, kde dal dohromady formaci Crosby, Stills & Nash. V Hollies ho nahradil Terry Sylvester, rodák z Liverpoolu. Roku 1983 se k nim Graham zase krátce připojil, nahráli spolu album What Goes Around, potom ještě jednou o dvanáct let později. Skupina vedená Allanem Clarkem koncertovala ještě v roce 1999.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adéla | E-mail | 19. května 2012 v 11:36 | Reagovat

zdravím ;-) Moc povedené a přehledné stránky! Krásné fotky. The Beatles budou žít navěky! Adéla (ta co není Alice :-D)

2 Czewa | Web | 21. května 2012 v 11:32 | Reagovat

děkuji :), to vždycky potěší!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama