Duben 2012

Nowhere Boy

28. dubna 2012 v 21:48 | Czewa |  Filmy
První bych měla napsat článek o Julii Lennon (Johnově mamince), o Mimi Smith (Johnově tetičce) a taky třeba o Peteovi Shottonovi (jednomu z johnových kamarádů). Snad se všeho brzy dočkáte, ale aktuální je teď tento film, který jsem včera shlédla a který se mi dosti líbil. Tři výše zmíněné osobnosti a mnoho dalších představují v hudebním snímku Nowhere Boy důležité postavy.
O čem ten film teda je? Jednou větou, o Johnově problémovém mládí. Až budu psát články o těch všech lidech, kteří v něm hráli klíčovou roli, dozvíte se tedy vlastně i obsah filmu. Ale teď nic :), raději se na něj koukněte.
Johna Lennona hraje britský herec Aaron Johnson, který se objevil třeba ve filmu Iluzionista nebo Kick-Ass. A Johnovi se nepodobá. Paula hraje dost známý herec Thomas Sangster (toho můžete znát z Nany McPhee nebo z Love Actually). A ten, prosím pěkně, nevypadá už vůbec jako Paul ani žádný jiný Beatle! Je to takový malý mravenec a dobový účes z něj zkrátka Beatla neudělá ani náhodou. To je první nedostatek filmu.
Druhá věc, která mi trochu vadila, že příběh, i když se snažil o autentičnost, byl přehnaný. Ty vztahy, třeba mezi Mimi a Johnovou matkou, nebyly podle mě tak moc vyostřené. Ale chápu, že každý film musí trochu přehánět, aby to bylo napínavé a plné akce.
Jinak se mi už všechno líbilo: Liverpoolský akcent (úžasný!), atmosféra té doby, informace, které jinak tak snadno z hlavy uletííí, rock'n'roll, skvělá písnička In Spite Of All The Danger, kterou napsal mimochodem Paul a George (ne moc obvyklá sestava)... Prostě počátky Beatles!

Zde si můžete poslechnout tu super písničku ve filmové verzi. A taky se podívat na filmového Johna, Paula a George... Ale raději jen poslouchejte :D. Je to bezva trojhlásek.


Jeff Lynne

24. dubna 2012 v 9:20 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Jeff Lynne je britský rockový hudebník, který je znám nejvíce díky svému členství ve skvělé kapele Electric Light Orchestra (ELO), ale také díky spolupráci s jinými slavnými hudebníky, například Royem Orbisonem a některými členy Beatles. V tomto článku bych se ráda zaměřila na to, jaký vliv měla skupina Beatles na tvorbu Jeffa Lynnea a pak také na jeho spolupráci zejména s Georgem Harrisonem, ale i s Ringem Starrem či Paulem McCartneym. Nebo všemi dohromady :)


Beatles byli pro Lynnea velkou, můžeme snad říct i hlavní inspirací. Se skupinou se setkal roku 1968 během nahrávání Bílého dvojalba. Nemohl pak prý asi tři dny spát :). Když roku 1971 vznikla skupina ELO, jejich záměrem bylo pokračovat tam, kde Beatles skončili. Dokonce i John Lennon jim začal říkat "děti Beatles". Nicméně tato role s sebou nesla nevýhody: Kritici srovnávali ELO s Beatles a ty často nedopadly dobře. Jeffa to ale nijak nevyvedlo z míry, přiznal se dokonce, že samotné srovnávání s Beatles je pro něj velký kompliment.
S Georgem Harrisonem pracovat Jeff Lynne nejvíce ze všech Beatlů. Úzce spolupracovali zejména na konci 80. let. V roce 1987 Jeff produkoval Georgeovo sólové album Cloud Nine. Když George vydal singl This Is Love z této desky, potřeboval ještě B-stranu a nic neměl. Tak požádal o pomoc pár dalších hudebníků, kteří později dali dohromady formaci Traveling Wilburys. Ta vznikla roku 1988 a kromě George v ní hrál i Jeff Lynne, Bob Dylan, Tom Petty, Roy Orbison a na bicí Jim Keltner. Jinak se Jeff účastnil nahrávání různých Georgeových písniček, třeba "When We Was Fab".
Když v roce 1990 Ringo Starr nahrával cover verzi písničky I Call Your Name, určenou pro televziní pořad připomínající 10 let od smrti a zároveň 50 let od narození Johna Lennona, produkoval ji právě Jeff Lynne a na nahrávání se podílel také on a ještě 3 další hudebníci, kteří pak spolu založili kapelu: Petty, Jim Keltner a Joe Walsh. Dále o dva roky později Jeff produkoval dvě skladby na Ringově albu Time Takes Time.
Když s ním měli tito dva už tak dobré zkušenosti, přivolali si ho 3 ještě žijící Beatlové roku 1994 k nahrávání dvou nedokončených písniček od Johna Lennona: Free As A Bird a Real Love. Paul McCartney prý později přiznal, že měl obavy z Jeffova a Georgeova dobrého přátelství, které, navyklé na řízení vlastní skupiny Traveling Wilburys, by se ujalo i řízení jejich nového projektu. Snad ale Paul nakonec nijak utlačován nebyl, písničky byly úspěšně dokončeny a Free As A Bird dokonce vyhrála cenu Grammy.
Nejpozdější spolupráce Jeffa Lynnea a někoho s Beatlů se týkala Paula McCartneyho. V roce 1997 se Jeff podílel na produkci jeho alba Flaming Pie, které však nemělo moc dobré reakce u kritiků. O tři roky později mu Jeff Lynne pomáhal také při produkci cover verze Maybe Baby ke stejnojmennému filmu.
V neposlední řadě pak Jeff s Georgeovým synem Dhanim dokončili jeho poslední, krásné a velmi úspěšné album Brainwashed.
Už jen proto, že byl Jeff tak skvělý hudebník, jsem moc ráda, že se dal s Beatles dohromady a pomohl jim k tolika dobrým dílům. Díky, Jeffe ;).
zdroj: English wikipedia


Tuto jsem sem musela dát: Dhani, Olivia, Paul, Jeff a Tom Petty se dotýkají Georgeovy hvězdy na Hollywoodském chodíku slávy


Y Not

18. dubna 2012 v 19:21 | Czewa |  Sólová alba
Tak, prozměnu napíšu o něčem poměrně aktuálním - patnácté sólové album Ringa Starra s názvem Y Not vyšlo v lednu roku 2010. Bylo to vlastně první celé album od Ringa, které jsem slyšela, a musím říct, že mě překvapilo spíš příjemně. Možná to bude tím, že na něm spolupracoval i Paul McCartney :). A že Ringovy v té sólové dráze tak nějak... Moc nevěřím. Ale ne, Ringovy se to zkrátka docela povedlo. Ale zas že bych se do toho zamilovala říct nemůžu.
Album Y Not Ringo poprvé produkoval sám. Kromě Ringa se na nahrávání či skládání podílelo ještě asi 20 hudebníků včetně Paula. Ten konkrétně hraje na baskytaru v písničce Peace Dream a zpívá vokály ve Walk With You. Ta poslední je moc hezká... jen si ji poslechněte a pokochejte se pěknými obrázky...


A ještě jak vypadá obal...


Please Please Me

14. dubna 2012 v 11:29 | Czewa |  Písničky
Po Love Me Do vydali Beatles v lednu 1963 druhý úspěšný singl s názvem Please Please Me. Složil ji John, inspirován zaprvé písní s textem "Please lend a little ear to my pleas", zadruhé hudbou Roye Orbisona, který byl skvělý zpěvák a psal si vlastní písničky. Ta verze, kterou napsal, se ale natolik podobala Orbisonovu stylu, že ji George Martin chtěl upravit. Nové aranžmá bylo jednodušší a písnička byla zrychlená. George Martin poprvé (a zdaleka ne naposledy) prokázal, že opravdu rozumí hudbě, kterou mu Beatles předskládali. Úspěch získal singl Please Please Me jak v Británii, tak i ve Spojených Státech. Tím se začala plnit předpověď Roye Orbisona, který se s Beatles znal, že kluci mají na to, aby se dostali na vrchol i v Americe. Text Please Please Me není nijak složitý, někteří si k němu ale vytvořili zajímavé interpretace - volání po sexuální emancipaci, orální sex... No, tak nevím. Těžko říct, na co (jestli vůbec na něco) John narážel.


Last night I said these words to my girl
I know you never even try girl
Come on, come on, come on, come on
Come on, come on, come on. come on
Please please me. oh yeah like I please you

You don't need me to show the way love
Why do I always have to say love?
Come on, come on. come on. come on
Come on, come on, come on. come on
Please please me, oh yeah like I please you

I don't want to sound complaining
But you know there's always rain in my heart
I do all the pleasin' with you
It's so hard to reason with you
Oh yeah why do you make me blue

Last night I said these words to my girl
I know you never even try girl
Come on, come on, come on, come on
Come on, come on, come on. come on
Please please me. oh yeah like I please you
Oh yeah like I please you
Oh yeah like I please you

Yellow Submarine

9. dubna 2012 v 11:30 | Czewa |  Filmy
Když jsme se vrátili z koncertu Glass Onion, který se (achjojo) nekonal, nápad shlédnout film Yellow Submarine byl jednoznačně přijat. Trocha té psychedelie a surrealismu je totiž na popůlnoční čas jako stvořená... Tak něco o filmu:
Režíroval jej George Dunning, producent různých animovaných filmů. Scénář sestavoval tým scénáristů, mezi nimiž byl třeba Erich Segal, autor slavného románu Love Story. Přestože nápad na celovečerní animovaný projekt Yellow Submarine tedy nepřišel ze strany samotných Beatles, neznamená to, že by se nezajímali o jeho vývoj. Kluci byli nadšeni svými kreslenými protějšky, vymýšleli pro scénář své příběhy a dodali původní písně. Také se objeví na konci filmu. Samotné postavičky jsou však namluvené někým jiným. Co je ale hodně zajímavé: Animace tohoto filmu jsou často mylně přisuzovány slavnému pop-artovému umělci Peteru Maxovi, jejich opravdovým autorem však byl Heinz Edelmann, německo-český (narodil se v Ústí nad Labem) umělec. Ještě mu pomáhal Američan Milton Glaser. Peter Max se pro podobný styl umění, jaký je použit ve Žluté ponorce, proslavil až později. Nápadů, jak hudebních, tak výtvarných, je ve filmu ale tolik, že hledat jejich přesné autory a hlavně význam by bylo hodně náročné. Pochopit všechny narážky, smysl některých slov, obrazů, zvuků, snad ani bez pomoci nějakých látek není možné...
Já mám Yellow Submarine ráda z několika důvodů: Za prvné, je to úplně jiný animovaný film než všechny ostatní. Však Edelmannovi také šlo vytvořit dílo, které by tvořilo kontrast k populární disneyovské animaci. Za druhé, miluju některé scény. Třeba vysavač neboli cucák, který vysaje vše kolem sebe, pak sám sebe a pak celý svět... Jak si Ringo strčí díru do kapsy. A tak. A pak samozřejmě hudba... Spojená s těmi barvami, no je to zajímavé... Kdo neviděl, je nejvyšší čas to napravit!


Děti Beatles chtějí dát dohromady skupinu!

4. dubna 2012 v 15:03 | Czewa |  Aktuality
Myslím, že na toto téma se zde objevily zajímavé komentáře... Zde je článek: