Únor 2012

Don't Bother Me

26. února 2012 v 13:50 | Czewa |  Písničky
Včera by George oslavil 69. narozeniny, tak mu přeji vše nejlepší a u této příležitosti napíšu článek o jeho první písničce, kterou Beatles nahráli. Slova k Don't Bother Me byla vůbec prvním textem, který George v životě napsal. Údajně zkoušel, jestli toho je vůbec schopen, napsat nějakou píseň. A povedlo se. Don't Bother Me vznikla v dubnu 1963 v hotelu v Bournemouthu, kde Beatles koncertovali a kde je také měl fotograf Robert Freeman nafotit na obal desky With The Beatles. George byl nemocný, ležel v posteli, nechtěl, aby ho nikdo otravoval. Název "Don't Bother Me" měl však prý jiný původ: Redaktor časopisu Mersey Beat se s Georgem znal z klubů a často se ho ptal, jestli už napsal něco jiného než instrumentálku Cry For A Shadow. George už to otravovalo. Takže odtud don't bother me (=neotravuj mě).
Beatles ji nahráli v září toho roku a v listopadu pak vyšla na albu With The Beatles, v Americe o dva měsíce později na Meet The Beatles. A třebaže George s ní později nebyl tak úplně spokojen, já ji mám ráda.


Since she's been gone I want no one to talk to me.
It's not the same but I'm to blame, it's plain to see.

So go away, leave me alone, don't bother me.

I can't believe that she would leave me on my own.
It's just not right when every night I'm all alone.

I've got no time for you right now, don't bother me.

I know I'll never be the same if I don't get her back again.
Because I know she'll always be the only girl for me.

But 'till she's here please don't come near, just stay away.
I'll let you know when she's come home. Until that day,

Don't come around, leave me alone, don't bother me.

I've got no time for you right now, don't bother me.

I know I'll never be the same if I don't get her back again.
Because I know she'll always be the only girl for me.

But 'till she's here please don't come near, just stay away.
I'll let you know when she's come home. Until that day,

Don't come around, leave me alone, don't bother me.
Don't bother me.
Don't bother me.
Don't bother me.
Don't bother me.

Soldier Of Love (Lay Down Your Arms)

23. února 2012 v 16:29 | Czewa |  Covers
Za to, že jsem se vůbec o této písničce dozvěděla, děkuji jen a jen skupině Glass Onion, která ji má ve svém repertoáru. Je tomu tak proto, že tuto písničku Beatles nenahráli ve studiu, není na žádném albu ani nevyšla jako singl - hráli ji pouze v rádiovém pořadu BBC a vyšla pak na kompilaci Live At The BBC. Napsal ji americký rock'n'rollový zpěvák a skladatel Buzz Cason roku 1962. Jako první ji nazpíval a nahrál soulový hudebník Arthur Alexander. Beatles se k ní dostali až o rok později, roku 1963, kdy ji ve výše zmiňovaném pořadu předvedli. Další známou cover verzi nahráli třeba Pearl Jam nebo Marshall Crenshaw - zase Američani, vypadá to, že Beatles byli jediní Britové, kteří Soldier Of Love zpívali! :)) I like it a lot, it's a real and fantastic rock'n'roll!


Lay down your arms of loveand surrender to me.Lay down your arms of loveand love me peacefully, yeah.Use your arms for loving me,baby that's the way it's got to be.
There ain't no reason for you to be badfor you're the woman and I love you so.So forget the other boys, 'cos my love is real,come off your battlefield.
Lay down your arms of love,and love me peacefully.Lay down your arms of loveand love me tenderly, yeah.Use your arms for hold me tight,Baby I don't want to fight no more
The weapons you're usingare hurting me bad,and someday you're gonna see,'cos my love for you baby,is the truest you've ever had.A soldier of love is hard to be.
Lay down your arms of love,and let the peacefully.Lay down your arms of loveand surrender to me, yeah.Use your arms for squeezing,and please the one that you want to hold.
Soldier of love,baby lay down your arms,soldier of love,baby lay down your arms.

Cloud Nine

18. února 2012 v 15:13 | Czewa |  Sólová alba
Album Cloud Nine bylo vlastně posledním, které vydal George Harrison ještě za svého života. Na začátku 80. let se George rozhodl přestat se skládáním a nahráváním a kromě několika málo hudebních aktivit se věnoval jen jiným zájmům - automobilovým závodům nebo filmové tvorbě. Na konci roku 1986 se mu ale zřejmě po hudbě začalo stýskat a pustil se znovu do pořádného skládání. Na pomoc si pozval Jeffa Lynna, hlavního člena kapely Electric Light Orchestra. Kromě nich dvou se na albu podíleli i jiní známí hudebníci - Ringo Starr, Eric Clapton, Garry Wright nebo Elton John. Nahrávání se konalo v nově vzniklém studiu přímo u George doma, ve Friar Parku. Na albu se objevily písničky, které měly úspěch samy o sobě a také pomohly celému albu, aby ho kritici chválili. Mezi takové patří určitě When We Was Fab, This Is Love a nejvíc asi jediný cover na albu, Got My Mind Set On You. Tu napsal Rudy Clark, ale Georgeova interpretace je dodnes jednoznačně nejslavnější a podle mě nejlepší. Po albu Cloud Nine už vyšla jen Georgeova deska Brainwashed, kterou dokončil jeho syn Dhani s Jeffem Lynnem po Georgeově smrti. Na obálce drží George svou první kytaru vyrobenou v Americe, kterou si koupil v Liverpoolu za 75 liber. Je to vlastně (zatím) jediné LP od George, které vlastním. Ale toužím i po All Things Must Pass a po Brainwashed :). Takže kdo neví, co by mi dal jako dárek... :D


The Rutles

13. února 2012 v 20:52 | Czewa |  Filmy
Když jsem se dozvěděla o existenci filmu, který má být parodií na Beatles, trochu jsem se bála ho shlédnout. Přece jenom, taková parodie může obsahovat tolik urážek, co kdyby mě to znechutilo? Ale už jen proto, abych to mohla posoudit, jsem se včera na film The Rutles: All You Need Is Cash od Monty Pythonů podívala. Krátký snímek (76 minut) mě ale nadchl. Byla to fakt sranda!
Eric Idle a Neil Innes společně vymysleli fiktivní kapelu, která se svými osudy a hudbou velmi blízko podobá The Beatles. Ron Nasty, kterého hrál Neil Innes a který představoval alterJohna, Dirk McQuickly, toho hrál Eric Idle jako dost dobrého alterPaula (úplně skvěle se naučil dívat se při hraní jako Paul!), Stig O'Hara, hraný Rogerem Rettigem jako alterGeorge a Barry Wom, bubeník, kterého hrál John Halsey, tito čtyři tvořili liverpoolskou skupinu. Nenene, žádné konkrétní vtípky ani scénky vám tu psát nebudu, hezky se na to podívejte sami a najděte George! Není to tak těžké... :)
Spíš se zaměřím na zajímavosti. Nápad na skupinu The Rutles přišel, když členové britské komediální skupiny Monty Python vymýšleli scénky pro víkendovou televizní show Rutland Weekend Television. Pak už to jelo. George Harrison byl od začátku součástí projektu, jelikož byl veliký fanoušek a přítel Monty Pythonů. Později pak založil společnost Handmade Films, která financovala další filmy jako skvělý snímek Life Of Brian. George tato parodie v podstatě osvobodila od některých nedobrých vzpomínek na Beatles, od doby rozpadu nikdy nechtěl být ex-beatle, nechtěl, aby si ho lidé s Beatles moc spojovali a často se i některých písniček zřekl. K filmu poskytl některé materiály a také v něm tedy hraje drobnou roli. Co se týče reakcí ostatních členů Beatles, nejnadšenější byl po Georgeovi zřejmě John Lennon. Ten prý ani nechtěl vrátit nahrávku a soundtrack z filmu, které měl od někoho půjčené. Zároveň ale varoval Innese, aby se nedostal do sporu s Paulem - některé písničky jsou totiž opravdu blízké těm od Beatles, například Get Up And Go je úplná Get Back. Paul byl možná trochu dotčen, ale protože se film líbil Lindě, odpustil jim to. Podle Ringa byly ty šťastné chvíle ze života Beatles moc dobře ztvárněny, ale vážnější okamžiky ho prý občas i ranily.
Ve filmu se objevují také Mick Jagger nebo Paul Simon, kteří poskytují reportérům rozhovory o kapele The Rutles. Film byl natočen roku 1978, takže tam jsou ještě přiměřeně staří - teda mladí :D.
Roku 2002 natočili Monty Pythoni pokračování: The Rutles: Can't Buy Me Lunch, to ale není údajně tak docela pokračování jako spíš smíchané nepoužité scény z původního filmu. No, tak to uvidíme, jestli si troufnu :).


James McCartney

8. února 2012 v 16:41 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí

James Louis McCartney je jediným synem Paula. Podobně jako ostatní jeho děti se vydal po umělecké životní dráze: Po otci zdědil hudební nadání, sám skládá, hraje a zpívá, po matce zase cit pro estetiku, protože se zabývá sochařstvím. Narodil se 12. září 1977 v Londýně jako Paulovo a Lindino třetí, nejmladší a poslední dítě. Až do rozpadu kapely Wings v roce 1980 jezdil malý James s rodiči na turné, což muselo být pro všechny docela náročné. Wings ale měli domluveno, že můžou po koncertech jezdit s rodinou. Po roce 1980 žili McCartneyovi ve východním Sussexu, kde James začal chodit do školy. Když ale roku 1989 začali Paul s Lindou znovu koncertovat, brali své děti s sebou a na cestách je učil soukromý učitel. Už od šesti let se James učil hrát na kytaru. Co ale jistě nezdědil po svém otci, je velká část jeho povahy: James je velmi nesmělý a citlivý. Kromě hudebního talentu se však Paulovi podobá zejména svým vzhledem - s mírnou nadsázkou by se dalo říct, že je to blonďatý Paul - a taky smyslem pro humor. James nesl velice těžce ztrátu své matky. V době, kdy byla Lindě diagnostikována rakovina prsu, bylo Jamesovi19 ajako jediné z jejich dětí ještě bydlel u rodičů. Trávil s matkou také hodně času během léčby a společně s otcem a sestrami byl u ní, když 17. ledna 1998 zemřela. Ten stejný rok James dokončil střední školu a blízko domova pokračoval ve studiu umění.


James McCartney nikdy nechtěl být porovnáván se svým otcem. Byl nejmladší a sestry Mary, Stella i nevlastní Heather se k němu chovaly jako k mladšímu bráškovi, i když už byl dospělý. Když viděl, jaký mají vlastní sestry úspěch, rozhodl se překonat svůj strach, aby nebyl přirovnáván k Paulovi, a začal s ním hudebně spolupracovat. Stejně jako třeba Dhani Harrison se podílel na několika albech svého otce: hraje na bicí a na kytaru v některých skladbách na Flaming Pie a Driving Rain. Před dvěma lety vydal své první vlastní album s názvem Available Light.
Co se týče Jamesova soukromého života, moc se toho neví, protože se vyhýbá médiím, jak jen může. Jednou, to ale ještě žila Linda, se jen dostala na povrch příhoda s tím, jak se málem zabil při surfování na vysokých vlnách. Když se Paul asi rok po Lindině smrti seznámil s Heather Mills, James ji nesnášel snad ještě víc než jeho sestry. To ochladilo jeho vztah s otcem, ale když se narodila Beatrice, dcera Paula a Heather, James si k němu zase našel cestu přes svou lásku k malým dětem. Tu projevuje také ke svým neteřím a synovcům, kterých nemá málo. Údajně ho někdo viděl i s přítelkyní, ale je to otázka. Nebudeme se mu přece v tom soukromí šťárat, když si to nepřeje...

Koho James zajímá hodně, tady je o něm hezký článek in English:

She's Leaving Home

1. února 2012 v 13:46 | Czewa |  Písničky
Písniček, které byly inspirovány novinami, napsali Beatles vícero. Množství jejich písní, které mají hluboký a hezký text, bude asi trochu víc, ale She's Leaving Home patří mezi ty nejlepší z nich, co se této oblasti týče. Napsal ji převážně Paul poté, co jej v únoru 1967 zaujal novinový článek o sedmnáctileté slečně, která utekla z domova od svých bohatých rodičů, přestože ji na konci školního roku čekala maturita (nebo právě proto? že by inspirovala i mně? :D:D:D). 60. léta byla takových útěků docela plná. Mladá generace se čím dál víc vzdalovala od té starší a mladiství utíkali do San Franciska někam jinam žít svůj vlastní, nezávislý život. Melanie Coenová, podle které byla She's Leaving Home údajně napsaná, měla doma všechno, co ji materiálně stačilo, nebo spíš mnohem víc - šperky, kožichy, ručně šité šaty, vlastní vůz. Co ji však chybělo, jak Paul v písničce krásně vystihl, byl dobrý vztah s její matkou a otcem. Matka ji prý nikdy nepolíbila a ani s otcem nevycházela dcera tak, aby se zbavila své osamělosti. A tak jednou utekla ke krupiérovi, se kterým se setkala v klubu (v tom se třeba realita a text písně liší). Nakonec ji policie našla a až v osmnácti se Melanien zavázala do krátce trvajícího manželství, které ji však nakonec dopomohlo postavit se na vlastní nohy a od materiálně bohatých, avšak citově chudých rodičů odejít. Shodou náhod se Beatles právě s touto dívkou setkali tři roky dříve, roku 1963, když jí Paul předával cenu v pantomimické soutěži v televizním pořadu Ready, Steady, Go! To ale Paula při psaní této moc hezké písničky asi ani nenapadlo...
Natáčení se konalo 17. března 1967 za pomocí aranžéra Mikea Leandera (Paul se trochu naštval na G. Martina, protože ten na něj zrovna neměl čas) a zajímavé je, že přestože v písničce zpívá Paul a John, doprovod obstarávají pouze školení hudebníci. Nakonec byl však i George Martin z výsledku dojatý.
Hezký poslech!


Wednesday morning at five o'clock as the day begins
Silently closing her bedroom door
Leaving the note that she hoped would say more
She goes down the stairs to the kitchen clutching her handkerchief
Quietly turning the backdoor key
Stepping outside she is free.

She (We gave her most of our lives)
is leaving (Sacrificed most of our lives)
home (We gave her everything money could buy)
She's leaving home after living alone
For so many years.

Father snores as his wife gets into her dressing gown
Picks up the letter that's lying there
Standing alone at the top of the stairs
She breaks down and cries to her husband Daddy our baby's gone
Why would she treat us so thoughtlessly
How could she do this to me.

She (We never thought of ourselves)
is leaving (Never a thought for ourselves)
home (We struggled hard all our lives to get by)
She's leaving home after living alone
For so many years.

Friday morning at nine o'clock she is far away
Waiting to keep the appointment she made
Meeting a man from the motor trade.

She (What did we do that was wrong)
is having (We didn't know it was wrong)
fun (Fun is the one thing that money can't buy)
Something inside that was always denied
For so many years.
She's leaving home. Bye, bye