I Me Mine

7. prosince 2011 v 15:55 | Czewa |  Knihy
Když jsem pátrala po českém překladu Georgeovy autobiografie nazvané I Me Mine, čekalo mě zklamání. "Jak je to jenom možné, že u nás nikdo nepřeložil autobiografii jednoho ze členů Beatles?" nevěřícně jsem se ptala sama sebe. S představou, jak budu jednou sama knížku překládat, jsem si našla v britské knihovně její nové vydání z roku 2002 a nadšeně se pustila do četby. A pak mi to došlo. Témeř čtyřsetstránková autobiografie George Harrisona není ani zdaleka tradiční autobiografií. Plynulý text se v ní objevuje jen na nějakých prvních osmdesáti stránkách. A ani ten není složen pouze ze slov Georgeových. Úvodního slova se chytla jeho druhá žena Olivia, aby se aspoň zmínila o Georgeově názoru na svět a aby vysvětlila, proč se kniha jmenuje právě I Me Mine. George neměl rád, když lidi říkají "to jsem já" nebo "to je moje". Protože člověk je součástí vesmíru, je to duše, která náleží všem a zároveň nikomu... Titulek, odkazující na známou písničku od George ještě z beatlesovského období, je tedy jakousi cynickou nápovědou, že ani opravdová autobiografie nemusí mluvit jen o Georgeově životě, ale i o víře, lásce nebo filosofických myšlenkách.
George Harrison dodává textu kouzelnou zmatenost: Psal zkrátka, co mu přišlo na mysl. Vzpomíná na hezké chvíle, filosofuje, popisuje. Nezasvěcený člověk by nad tím možná zaplakal, ale já díky jeho slovům získala něco jako dojem. Slovy nemůžu popsat, jak se na to všechno vlastně George díval. Z toho, co napsal, mám ale různé pocity, a za ty jsem té knížce vděčná. George se považoval spíš než za hudebníka za zahradníka. I Me Mine je konec konců věnovná všem zahradníkům :). Je to zvláštní, milujeme jeho hudbu, a on řekne, že je zahradník. Ta skromnost, která není jen tak hraná, se mi líbí. Naopak je mi líto, že se za některé písničky, převážně za ty rané beatlesovské, zřejmě stydí.
Do textu však zapadá ještě jedna podstatná část: poznámky Dereka Taylora, novinář a přítel všech členů Beatles a Georgeův zejména. Derek dodává Georgeovým asociacím trochu řád, snaží se čtenáře objektivně zasvětit do informací, názorů či situací.
Další stránky zabírají fotky, chronologicky seřazené, všechny stojí za shlédnutí. Co ale považuji za úplně nejdůležitější, je dlouhá druhá část knihy I Me Mine, která obsahuje texty některých Georgeových písniček a jeho vlastní popisky k nim. Každý text můžeme vidět napsaný ručně napsaný i počítačově. Georgeovy názory, připomínky a vysvětlivky jsou přinejmenším zajímavé.
Jediné, co vám, kteří máte George rádi a zajímáte se o jeho osobnost, můžu poradit, je sehnat si někde anglickou verzi I Me Mine a vnímat kouzlo, které na vás ta knížka přenese...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kája | 4. září 2013 v 21:39 | Reagovat

Děkuji za článek, Evi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama