Prosinec 2011

Paul vydá nové album!

29. prosince 2011 v 13:12 | Czewa |  Aktuality
Po posledním albu od Paula McCartneyho Memory Almost Full z roku 2007 se můžeme těšit na novou desku, která vyjde 7. února 2012 a bude nazvána po jedné z písniček, kterou album obsahuje a která nese název My Valentine. V této písničce zrovna hraje jako host Eric Clapton. Hudba na My Valentine bude silně inspirována hudbou 20., 30. a 40. let, čili z let mládí Paulova otce. To nám aspoň Paul slibuje. Písnička, kterou si tu můžete poslechnout, by ostatně měla toto tvrzení potvrdit. Kromě Claptona se na albu podíleli i Stevie Wonder, Diane Krall nebo John Clayton. No, nezbývá nám než se těšit :).


The Magic Christian

27. prosince 2011 v 12:25 | Czewa |  Filmy
The Magic Christian, u nás překládaný jako Kouzelný Kristián, je britský film z roku 1969, ve kterém hrají hlavní role Ringo Starr a Peter Sellers. Kouzelného Kristiána natočil režisér Joseph McGrath podle stejnojmenné novely Terryho Southerna. V literární předloze však vystupuje hlavní postava jen jedna, Ringova role byla vytvořena speciálně pro film. Hraje zde Youngmana Granda, adoptivního syna nesmírně bohatého sira Guye Granda, kterého skvěle ztvárnil Peter Sellers. Ten se svému novému synovi rozhodne ukázat, že každý člověk se dá koupit, jak jsou lidé posedlí penězi a co jsou pro peníze všechno schopni udělat. Dohromady to dává dost povedenou kritiku britské kapitalistické společnosti. Hlavní téma je navíc podtrženo písní od Paula McCartneyho nahranou skupinou Badfinger, Come And Get It. Ostatní hudbu k filmu složil Ken Thorne. Nebudu vám popisovat jednotlivé scény filmu, to byste ani neměli pořádnou motivaci ho shlédnout, důležité je vědět, že se jedná o komedii, a to dost bláznivou. Sama jsem měla z filmu trochu zmatený pocit, ale hlavní myšlenka a některé vtípky se mi líbily. A pak ta písnička samozřejmě.
Premiéra filmu se konala 11. prosince 1969 v Odeonu v londýnském Kensingtonu. Mezi diváky byl samozřejmě Ringo se svou ženou Maureen, ale také John Lennon s Yoko Ono, kteří se ve filmu také objeví.


Beatles & Christmas

24. prosince 2011 v 10:21 | Czewa |  Aktuality


A já vám taky přeji krásné prožití svátků vánočních a spoustu lásky k The Beatles!!!

Help! - Deep Purple

18. prosince 2011 v 14:42 | Czewa |  Covers
Roku 1968 vydal v Británii Parlophone první album skupiny Deep Purple nazvané Shades od Deep Purple. K natočení tohoto alba jim stačily tři návštěvy studia. Přestože šlo slyšet, že se tato britská hardrocková kapela ubírala trochu jiným směrem než většina kapel v 60. letech, deska odráží tuto dobu a hlásí se k ní také třeba tím, že je na ní jedna cover verze od Beatles. Písnička Help! v podání Deep Purple trvá 6 minut. Je to způsobeno jednak dlouhými instrumentálními částmi a pak taky tím, že ji Deep Purple o hodně zpomalili. Nápad nahrát písničku od dvojice Lennon-McCartney napadl zkušebního zpěváka Deep Purple Chrise Curtise a skupinu neopustil ani v době, kdy zpěv převzal Rod Evans. Johnovi Lennonovi se tato cover verze nesmírně líbila a prý prohlásil, že Beatles měli Help! nahrát přesně tak, jako Deep Purple.
Mně se taky líbí, ale mám raději rychlé písničky a taky Beatles Smějící se.


We Can Work It Out

16. prosince 2011 v 9:26 | Czewa |  Písničky
Písnička We Can Work It Out byla napsaná převážně Paulem McCartneym. Text slok a refrénu, který dal dohromady Paul, je zřejmě inspirován Paulovým vztahem s Jane Asher, která v sobě natáčení alba Rubber Soul odjela z Londýna do západní Anglie za divadelní kariérou. Její odchod Paula zklamal, chtěl, aby zůstala s ním. Jane byla ale nezávislá, vzdělaná a ambiciózní, kvůli kariéře by udělala cokoliv. Paul toužil po ženě šťastné už jen z jeho přítomnosti, po ženě, která by se na věci uměla podívat i jeho pohledem. Problém ve vztahu k Jane ho ale nestáhl do ústraní: Paul to viděl pozitivně a své myšlenky vyjádřil ve We Can Work It Out. John Lennon mu pak pomohl se střední částí 'Life is very short, and there's no time / For fussing and fighting, my friend.' Sami vidíte, že to už není tak optimistické. Ale hezké ano. Moc :-).
Změnit rytmus v této části na pomalý tříčtvrťový napadlo George Harrisona.
Nahrávali 20. října 1965, nad touto písničkou strávili prý 11 hodin! A stálo to za to :-).

Na videu můžete vidět, jak se John vtipně šklebí a hraje na harmonium, jak je Paul roztomilý a... slyšet, jak je We Can Work It Out krásná!


Try to see it my way,
Do I have to keep on talking till I can't go on?
While you see it your way,
Run the risk of knowing that our love may soon be gone.

We can work it out,
We can work it out.

Think of what you're saying.
You can get it wrong and still you think that it's all right.
Think of what I'm saying,
We can work it out and get it straight, or say good night.

We can work it out,
We can work it out.

Life is very short, and there's no time
For fussing and fighting, my friend.
I have always thought that it's a crime,
So I will ask you once again.

Try to see it my way,
Only time will tell if I am right or I am wrong.
While you see it your way
There's a chance that we might fall apart before too long.

We can work it out,
We can work it out.

Life is very short, and there's no time
For fussing and fighting, my friend.
I have always thought that it's a crime,
So I will ask you once again.

Try to see it my way,
Only time will tell if I am right or I am wrong.
While you see it your way
There's a chance that we might fall apart before too long.

We can work it out,
We can work it out.

No No Song - Ringo Starr

13. prosince 2011 v 18:48 | Czewa |  Solos
Tato písnička by měla být zároveň ve dvou rubrikách: Nejen solos, ale i covers.
Přestože její nejznámější verzi nahrál Ringo Starr, za její zrod vděčíme hudebníkům Hoytu Axtonovi a Davidu Jacksonovi.
The No No Song Ringo vydal na svém čtvrtém sólovém albu pojmenovaném Goodnight Vienna roku 1974. Nejlepší ohlas měla tato píseň v Kanadě, v USA byla taky oblíbená. Text vypráví o pokusech prodat nějaké drogy vyléčenému narkomanovi. Ten je ale zřejmě statečný, protože "No no no no..."
Ringa v pozadí doprovází zpěv Harryho Nilssona.


A woman that I know just came from Colombia
She smiled because I did not understand
Then she held our some marijuana, ha, ha
She said it was the best in all the land.

And I said, no, no, no, no, I don't smoke it no more
I'm tired of wakin' up on the floor
No thank you please it only makes me sneeze
And then it makes it hard to find me door.

A woman that I know just came from Majorca Spain
She smiled because I did not understand
Then she held out a ten pound bag of cocaine
She said it was the best in all the land.

And I said, no, no, no, no, I don't sniff it no more
I'm tired of wakin' up on the floor
No thank you please it only makes me sneeze
And then it makes it hard to find me door.

A man I know just came from Nashville Tennessee-o
He smiled because I did not understand
Then he held out some moonshine whiskey oh oh
He said it was the best in all the land.

And I said, no, no, no, no, I don't drink it no more
I'm tired of wakin' up on the floor
No thank you please it only makes me sneeze
And then it makes it hard to find me door.

No thank you please it only makes me sneeze
And then it makes it hard to find me door...

I Me Mine

7. prosince 2011 v 15:55 | Czewa |  Knihy
Když jsem pátrala po českém překladu Georgeovy autobiografie nazvané I Me Mine, čekalo mě zklamání. "Jak je to jenom možné, že u nás nikdo nepřeložil autobiografii jednoho ze členů Beatles?" nevěřícně jsem se ptala sama sebe. S představou, jak budu jednou sama knížku překládat, jsem si našla v britské knihovně její nové vydání z roku 2002 a nadšeně se pustila do četby. A pak mi to došlo. Témeř čtyřsetstránková autobiografie George Harrisona není ani zdaleka tradiční autobiografií. Plynulý text se v ní objevuje jen na nějakých prvních osmdesáti stránkách. A ani ten není složen pouze ze slov Georgeových. Úvodního slova se chytla jeho druhá žena Olivia, aby se aspoň zmínila o Georgeově názoru na svět a aby vysvětlila, proč se kniha jmenuje právě I Me Mine. George neměl rád, když lidi říkají "to jsem já" nebo "to je moje". Protože člověk je součástí vesmíru, je to duše, která náleží všem a zároveň nikomu... Titulek, odkazující na známou písničku od George ještě z beatlesovského období, je tedy jakousi cynickou nápovědou, že ani opravdová autobiografie nemusí mluvit jen o Georgeově životě, ale i o víře, lásce nebo filosofických myšlenkách.
George Harrison dodává textu kouzelnou zmatenost: Psal zkrátka, co mu přišlo na mysl. Vzpomíná na hezké chvíle, filosofuje, popisuje. Nezasvěcený člověk by nad tím možná zaplakal, ale já díky jeho slovům získala něco jako dojem. Slovy nemůžu popsat, jak se na to všechno vlastně George díval. Z toho, co napsal, mám ale různé pocity, a za ty jsem té knížce vděčná. George se považoval spíš než za hudebníka za zahradníka. I Me Mine je konec konců věnovná všem zahradníkům :). Je to zvláštní, milujeme jeho hudbu, a on řekne, že je zahradník. Ta skromnost, která není jen tak hraná, se mi líbí. Naopak je mi líto, že se za některé písničky, převážně za ty rané beatlesovské, zřejmě stydí.
Do textu však zapadá ještě jedna podstatná část: poznámky Dereka Taylora, novinář a přítel všech členů Beatles a Georgeův zejména. Derek dodává Georgeovým asociacím trochu řád, snaží se čtenáře objektivně zasvětit do informací, názorů či situací.
Další stránky zabírají fotky, chronologicky seřazené, všechny stojí za shlédnutí. Co ale považuji za úplně nejdůležitější, je dlouhá druhá část knihy I Me Mine, která obsahuje texty některých Georgeových písniček a jeho vlastní popisky k nim. Každý text můžeme vidět napsaný ručně napsaný i počítačově. Georgeovy názory, připomínky a vysvětlivky jsou přinejmenším zajímavé.
Jediné, co vám, kteří máte George rádi a zajímáte se o jeho osobnost, můžu poradit, je sehnat si někde anglickou verzi I Me Mine a vnímat kouzlo, které na vás ta knížka přenese...


Help!

5. prosince 2011 v 18:06 | Czewa |  Písničky
Za slavnou písničku Help! vděčíme hlavně Johnovi Lennonovi. Napsal ji v době, kdy se nevítil příliš dobře, byl v depresi, hodně pil a jedl, přibral, no a sláva Beatles mu taky nepřidávala na náladě. Nebyl spokojený se sebou samým. Potřeboval pomoc. Opravdu, nejen v textu písničky pro jejich druhý film. Pro tento fakt měl John píseň Help! vždycky rád. Nerad se přetvařoval, vymýšlel příběhy, i když právě to ve svých textech dělal nejčastěji. Roku 1970 řekl časopisu Rolling Stone, že za své nejlepší písně považuje právě Help! a Strawberry Fields Forever, protože jsou nejčestnější, nejopravdovější.
V psaní písničky Paul Johnovi asi trochu pomohl, když u něj byl 4. dubna 1965 na návštěvě ve Weybridgi v Kenwoodu. Skupina pak Help! nahrála 13. dubna.Help, I need somebody,
Help, not just anybody,
Help, you know I need someone,
Help!

When I was younger, so much younger than today,
I never needed anybody's help in anyway.
But now these days are gone, I'm not so self assured,
Now I find I've changed my mind, I've opened up the doors.

Help me if you can, I'm feeling down
And I do appreciate you being 'round.
Help me get my feet back on the ground,
Won't you please, please help me?

And now my life has changed in oh so many ways,
My independence seems to vanish in the haze.
But every now and then I feel so insecure,
I know that I just need you like, I've never done before.

Help me if you can, I'm feeling down
And I do appreciate you being 'round.
Help me get my feet back on the ground,
Won't you please, please help me?

When I was younger, so much younger than today,
I never needed anybody's help in anyway.
But now these days are gone, I'm not so self assured,
Now I find I've changed my mind, I've opened up the doors.

Help me if you can, I'm feeling down
And i do appreciate you being 'round.
Help me get my feet back on the ground,
Won't you please, please help me?
Help me,
Help me,
Ooooooo.