Derek Taylor

18. listopadu 2011 v 16:23 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí

Tento pán se narodil 7. května roku 1934 v Liverpoolu. Od roku 1963 patřil k nejbližším přátelům skupiny Beatles. Pracoval jako novinář. Když začal v roce 1963 psát do Daily Expressu, navštívil koncert Beatles v Manchesteru, o kterém pak napsal velmi pozitivní recenzi. Ani ne o měsíc později pak pro noviny udělal rozhovor s Brianem Epsteinem. Byla to pak zase novinařina, která ho poslala za Beatles do Hamburku.
Když už zase byli zpět, Derek Taylor odjel s ještě jedním redaktorem Johnem Buchananem do Liverpoolu domluvit se s Brianem na pravidelné rubrice, kterou by vždy psal jeden z Beatles. Dereka napadl George, protože je milý a dá se sním mluvit. Brian souhlasil s tím, že to bude jistě i pro George přínosné. Po krátkém přemlouvání nakonec D. Taylor s J. Buchananem souhlasili i s honorářem 100 liber, což bylo za to, že pak články v podstatě dával dohromady Derek, opravdu hodně.
Taylor pak navštívil i rodiny jednotlivých členů skupiny a stal se jejich přítelem. 14. ledna 1964 s nimi dokonce letěl do Paříže. Když Briana Epsteina opustil jeho asistent, Derek se o práci přihlásil, ale odpovědi se mu nedostalo. Zato ho sám Brian požádal, jestli by mu nepomohl sepsat jeho autobiografii. Z toho vznikla kniha A Cellarful Of Noise. A pak se Derek stal opravdu Epsteinovým asistentem. Nastoupil v dubnu 1964.
Tato práce mu umožnila i cestovat s Beatles po Evropě, Austrálii a Dálném východu. Bohužel, po pěti měsících světového turné se Derek Taylor s Brianem pohádali kvůli jakési limuzíně. A tak dal Derek výpověď.
Další nabídku zaměstnání přijal Derek Taylor u losangeleské radiové stanici Radio KRLA, které měl dělat tiskového tajemníka. V únoru 1965 se tedy přestěhoval i s rodinou do Kalifornie, kde zůstal až do roku 1968. V té době se věnoval mnoha činnostem, dělal konzultanta třeba skupině The Byrds, zastupoval Beach Boys, pomáhal s organizací hudebních festivalů... Během toho ale nepřestával být v kontaktu s Beatles. Když jel George Harrison do Los Angeles, s Derekem se sešel. Když na něj čekal, složil Blue Jay Way.
K aktivní spolupráci s Beatles se však Derek vrátil až v době, kdy zakládali Apple Corps. Beatles ho požádali o vedení tiskové oddělení. Derek Taylor tedy přijel se svou rodinou zpět do Anglie. Práce pro Apple ho bavila a během těchto let se s Beatles ještě víc sblížil. Společnost opustil roku 1970, začal pracovat u firmy Warner Bros Records jako vedoucí zvláštních projektů. Tím se dostal k řadě aktivit skupin jako The Rolling Stones, Yes a nebo i bývalých členů Beatles. Nejuzší spolupráci však Derek Taylor zažil s Georgem, s nímž sestavil roku 1980 jeho knihu I Me Mine. Pro své literární nadání a zážitky s Beatles sloužil také často jako zdroj pro jiné autory, kteří psali knihy o naší liverpoolské čtyřce. Také se podílel na vzniku knihy Beatles Anthology, jeho postava se objevila v parodii The Rutles atd.
Derek Taylor zemřel 7. září 1997 ve věku 65 let po dlouhém boji s rakovinou. Pohřbu se zúčastnilo jen pár členů rodiny, jistě manželka Joan a Derekových 6 dětí, pak taky Mike McCartney, Neil Aspinall a jiní.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alda | 20. listopadu 2011 v 22:52 | Reagovat

A co George? Ten se taky Derekova pohřbu zúčastnil?

2 Czewa | Web | 21. února 2013 v 13:39 | Reagovat

No snad jo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama