Julia

16. října 2011 v 21:51 | Czewa |  Písničky
Julia, poslední písnička na první části bílého dvojalba (The Beatles), je Johnova první píseň mluvící přímo o jeho matce. Její ztráta přitom měla na Johna velký vliv a jistě ovlivnila i mnoho předchozích skladeb. Tam se však zřejmě odrážela jen v Johnových pocitech. Přestože písnička Julia je adresovaná na Johnovu matku, která se jmenovala stejně, současně se jednalo i o tajné vyznání Johnově nové lásce, Yoko Ono. "Oceanchild", tak zní oslovení z té písně a je to význam jejího jména Yoko v japonštině. John totiž Julii napsal roku 1968 během pobytu Beatles v Rišikeši, kam mu Yoko Ono začala psát dopisy. První dva verše pochází z knihy Sand and Foam, což je vlastně sbírka přísloví. "Polovina toho, co říkám, je bezvýznamná, ale říkám to proto, aby se k tobě ta druhá polovina dostala". To je krásné, nemyslíte?
Zbytek textu dopsal John už v Anglii za pomoci Yoko, která byla umělkyně v širokém významu, věnovala se třeba i japonské poezii haiku.
Co se týče hudební stránky písničky Julia, byla ovlivněna Donovanem, skotským hudebníkem, se kterým se Beatles setkali taktéž v Indii. Donovan Johna totiž naučil nový styl hry na kytaru, takové hraní prsty, anglicky se to jmenuje finger-picking nebo Travis-picking. V písničce Julia nehraje nikdo jiný než sám John, což se dřív ani později nikdy, narozdíl od Paula, v dobách Beatles nestalo.


Half of what I say is meaningless
But I say it just to reach you,
Julia

Julia, Julia, oceanchild, calls me
So I sing a song of love, Julia
Julia, seashell eyes, windy smile, calls me
So I sing a song of love, Julia

Her hair of floating sky is shimmering, glimmering,
In the sun

Julia, Julia, morning moon, touch me
So I sing a song of love, Julia

When I cannot sing my heart
I can only speak my mind, Julia

Julia, sleeping sand, silent cloud, touch me
So I sing a song of love, Julia
Hum hum hum...calls me
So I sing a song of love for Julia, Julia, Julia
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paulie | Web | 17. října 2011 v 21:25 | Reagovat

http://maccapaul.blog.cz/1104/novy-blog#komentar94469072

ahoj, psala si na můj blog jestli se nechci spřátelit,, Budu rád.., hlavně s takovým pěkným blogem... a jinak tvůj blog rád navštěvuju a už nekolikrát jsem psal jestli nechceš spřátelit... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama