Říjen 2011

I Should Have Known Better

26. října 2011 v 16:16 | Czewa |  Písničky
I Should Have Known Better je jedna z Johnových skladeb na albu A Hard Day's Night. John v ní hraje mimo kytary na foukací harmoniku a samozřejmě zpívá, jeho zpěv je dokonce zdůrazněn dvoustopým nahráváním. George se zde ve studiu poprvé předvedl s dvanáctistrunnou kytarou Rickenbacker. Písnička se objevila i ve filmu A Hard Day's Night, a to ve scéně ve vlaku. Zajímavé je, že skutečně se tento úsek nahrával v dodávce. K tomu skupina lidí z filmového štábu vozidlem houpala tak, aby to dělalo dojem skutečného vlaku Smějící se. I Should Have Known Better je další z písniček inspirovaných hudbou Boba Dylana, se kterým se roku 1964 Beatles seznámili. Text je narozdíl od většiny jiných Johnových optimistický.
Beatles nahrávali tuto písničku poprvé 25. února 1964, ale John se během hry na harmoniku začal hrozně smát a rozemíval i ostatní. Proto ji přetočili druhý den. A dobře Usmívající se.


I should have known better with a girl like you
That I would love everything that you do
And I do, hey, hey, hey, and I do.
Whoa, whoa, I never realized what a kiss could be
This could only happen to me;
Can't you see, can't you see?
That when I tell you that I love you, oh,
You're gonna say you love me too, hoo, hoo, hoo, hoo, oh,
And when I ask you to be mine,
You're gonna say you love me too.

So, I should have realized a lot of things before
If this is love you've gotta give me more
Give me more, hey hey hey, give me more
Whoa, whoa, I never realized what a kiss could be
This could only happen to me
Can't you see, can't you see?
That when I tell you that I love you, oh
You're gonna say you love me too, oh
And when I ask you to be mine,
You're gonna say you love me too,
You love me too
You love me too
You love me too

Friar Park

23. října 2011 v 14:45 | Czewa
Už jen honosnost toho viktoriánského sídla si zaslouží článek. A fakt, že to byl od roku 1969 domov George Harrisona, už za mě nadobro rozhodl.
Ten dům má 120 místností. Byl postaven v druhé polovině 19. století na podnět londýnského advokáta Sira Franka Crispa na základech starého mnišského kláštera - jak poetické. Na jeho počest pak George napsal písničku The Ballad Of Sir Frankie Crisp (Let It Roll). Friar Park je opravdu bohatě vyzdoben, nosí plno věžiček a spirálovitých oblouků, má zdi z červených cihel a se žlutým dlážděním. Po Crispovi vlastnily Friar Park jeptišky Řádu svatého Jana Bosco, dále si ho už ale nemohly dovolit a nabídly ho v dražbě. George Harrison a Pattie Boyd právě sháněli nový dům a tak Friar Park vydražili za 350 000 dolarů. Sídlo v té době však potřebovalo rekonstrukci. Proto bydlel George s Pattií v dělnické chatě na přilehlém pozemku až do doby, než bylo opraveno. George udělal v domě různé úpravy, dvě ložnice, koupelny a šatny přeměnil na nahrávací studio a do domu dokonce nainstaloval kino.
S domem však i nadále bylo spoustu práce, představte si, že musíte pečovat o takovou budovu a k tomu ještě o 40ti akrový pozemek s obří zahradou, poli, živými ploty a jeskyněmi! George tedy správou sídla pověřil svého bratra Harolda, druhý bratr Peter pak dohlížel na zahradníky. Ale i George sám se rád staral o zahradu.
Před branou stála cedule, kde stálo v deseti jazycích "Absolutní zákaz vstupu". Trochu děsivé, ale vzhledem k Georgeově popularitě a touze po klidu taky pochopitelné. Vzhledem k útoku, který byl na George a jeho druhou ženu Olivii ve Friar parku roku 1999 spáchán, však asi cedule k dobrému zabezpečení nestačila... Po Georgeově smrti roku 2001 v domě zůstala bydlet Olivia i syn Dhani.Let It Be

22. října 2011 v 16:56 | Czewa |  Písničky
Let It Be je písnička, která vyšla jako poslední singl od Beatles. Zajímavé, že má takový smutný nádech, zároveň ale mluví o řešení problému, zřejmě vážného. A to si ještě nikdo z nich nemohl být jistý, že se Beatles rozpadnou...
Napsal ji samozřejmě Paul McCartney, který byl roku 1969 dokonale rozčarován z toho, že se kapala začala pomalu hroutit. Natočili ji v lednu 1969. John trávil v té době většinu času s Yoko, která s ním chodila i do studia, což ostatní pěkně štvalo a opakovaně odcházeli uraženi. Paul chtěl problém vyřešit nastolením disciplíny, což ale řešením nebylo, jelikož po smrti Briana Epsteina zkrátka přestali být kluci takoví optimisti a touto dobou už byli úplně negativní. Paulova snaha byla jistě důležitá, bez ní by snad deska Let It Be ani nevyšla, ale zbytek kapely z toho byl otrávený. Všechny ty problémy Paula začaly opravdu ničit. A tak napsal Let It Be, píseň, která mu svým textem a klidnou melodií ulehčila. Téma o "matce Marii", přestože zní jako náboženské, mluví o Paulově zesnulé matce, která ho navštívila ve snu a uklidnila ho. Ten sen ho inspiroval. A vznikla písnička, kterou mají rádi snad všichni.When I find myself in times of trouble
Mother Mary comes to me
Speaking words of wisdom, let it be.
And in my hour of darkness
She is standing right in front of me
Speaking words of wisdom, let it be.
Let it be, let it be.
Let it be, let it be.
Whisper words of wisdom, let it be.

And when the broken hearted people
Living in the world agree,
There will be an answer, let it be.
For though they may be parted there is
Still a chance that they will see
There will be an answer, let it be.

Let it be, let it be.
Let it be, let it be.
Yeah, There will be an answer, let it be.

Let it be, let it be.
Let it be, let it be.
Whisper words of wisdom, let it be.

Let it be, let it be.
Let it be, let it be.
There will be an answer, let it be.

Let it be, let it be.
Let it be, let it be.
There will be an answer, let it be.

And when the night is cloudy,
There is still a light that shines on me.
Shine until tomorrow, let it be.
I wake up to the sound of music
Mother Mary comes to me
Speaking words of wisdom, let it be.

Let it be, let it be.
Let it be, let it be.
There will be no sorrow, let it be.

Let it be, let it be.
Let it be, let it be.
Whisper words of wisdom, let it be.

When We Was Fab - George Harrison

17. října 2011 v 19:13 | Czewa |  Solos
Tak tuto písničku napsal George společně s Jeffem Lynnem, hudebníkem ze skupiny Electric Light Orchestra. Text mluví o dnech Beatlemanie, kdy Beatles vedli v hitparádách a byli považováni za "Fab Four". Písnička je umístěna na Georgeově albu Cloud Nine z roku 1987. Text přímo odkazuje na dvě písně z 60. let, jednu od Boba Dylana "It's All Over Now, Baby Blue" a druhou "You've Really Got A Hold On Me", kterou napsal Smokey Robinson a Beatles nahráli roku 1963 její cover verzi, ta je na albu With The Beatles.
Společně s písničkou All Those Years Ago tedy vzpomíná na dobu, kdy byli ještě Beatles pospolu, což jistě není divu, protože to, nejen pro George, muselo znamenat hodně moc.
When We Was Fab patří mezi obecně oblíbené písničky George Harrisona z jeho sólového období, jako osmnáctá byla vydána i jako singl. Já mám ráda tu prostřední část "And while you're in this world..."
Video, jak můžete sami vidět, také ukazuje další tři členy Beatles. Ringo Starr tam připomíná jakéhosi asistenta a pak bubeníka. Muž v mrožím kostýmu, který hraje na basu pro leváky má být jako Paul (byl požádán, aby se nahrávání skutečně účastnil, ale nepřišel). John Lennon je zde zobrazen jako chodec, který nese desku Imagine. Z dalších známých lidí se ve videu objevuje třeba Elton John, Paul Simon, Derek Taylor, Jeff Lynne nebo Neil Aspinall. Mně se líbí ty hříčky s rukama :-).


Back then long time ago when grass was green
Woke up in a daze
Arrived like stangers in the night
Fab - long time ago when we was fab
Fab - back when income tax was all we had

Caresses fleeced you in the morning light
Casualties at dawn
And we did it all
Fab - long time ago when we was fab
Fab - you are my world you are my only love

And while you're in this world
The fuzz gonna come and claim you
But you mo better wise
When the buzz gonna come and take you away
Take you away
Take you away

The microscopes that magnified the tears
Studied warts and all
Still the life flows on and on
Fab - long time ago when we was fab
Fab - but It's All Over Now Baby Blue
Fab - long time ago when we was fab
Fab - like this pullover you sent to me

Fab
And You've Really Got A Hold On Me
fab - long time ago when we was fab

Julia

16. října 2011 v 21:51 | Czewa |  Písničky
Julia, poslední písnička na první části bílého dvojalba (The Beatles), je Johnova první píseň mluvící přímo o jeho matce. Její ztráta přitom měla na Johna velký vliv a jistě ovlivnila i mnoho předchozích skladeb. Tam se však zřejmě odrážela jen v Johnových pocitech. Přestože písnička Julia je adresovaná na Johnovu matku, která se jmenovala stejně, současně se jednalo i o tajné vyznání Johnově nové lásce, Yoko Ono. "Oceanchild", tak zní oslovení z té písně a je to význam jejího jména Yoko v japonštině. John totiž Julii napsal roku 1968 během pobytu Beatles v Rišikeši, kam mu Yoko Ono začala psát dopisy. První dva verše pochází z knihy Sand and Foam, což je vlastně sbírka přísloví. "Polovina toho, co říkám, je bezvýznamná, ale říkám to proto, aby se k tobě ta druhá polovina dostala". To je krásné, nemyslíte?
Zbytek textu dopsal John už v Anglii za pomoci Yoko, která byla umělkyně v širokém významu, věnovala se třeba i japonské poezii haiku.
Co se týče hudební stránky písničky Julia, byla ovlivněna Donovanem, skotským hudebníkem, se kterým se Beatles setkali taktéž v Indii. Donovan Johna totiž naučil nový styl hry na kytaru, takové hraní prsty, anglicky se to jmenuje finger-picking nebo Travis-picking. V písničce Julia nehraje nikdo jiný než sám John, což se dřív ani později nikdy, narozdíl od Paula, v dobách Beatles nestalo.


Half of what I say is meaningless
But I say it just to reach you,
Julia

Julia, Julia, oceanchild, calls me
So I sing a song of love, Julia
Julia, seashell eyes, windy smile, calls me
So I sing a song of love, Julia

Her hair of floating sky is shimmering, glimmering,
In the sun

Julia, Julia, morning moon, touch me
So I sing a song of love, Julia

When I cannot sing my heart
I can only speak my mind, Julia

Julia, sleeping sand, silent cloud, touch me
So I sing a song of love, Julia
Hum hum hum...calls me
So I sing a song of love for Julia, Julia, Julia

Beatles a Mini

15. října 2011 v 16:27 | Czewa |  Zajímavosti

Toto léto jsem si udělala řidičák. Ne, že by mě představa řízení nějak moc přitahovala, ale patří do mojí ideální představy o budoucnosti. Jak budu řídit hezké oranžovo-černé (možná) Mini. Auto Mini Cooper je úžasné, hrozně moc se mi líbí. A navíc je britské výroby :-). Dovedete si tedy představit, jak mě překvapila informace, kterou jsem se posléze dozvěděla: Všichni členové Beatles vlastnili auto Mini! Jednalo se o typ Redford Mini, ten už se dnes jen tak nevidí. Auta jim sehnal Brian Epstein, jejich manažer, jeho firma totiž už předtím nějaká koupila.

John Lennon vlastnil autíčko černé. Moc se o něm neví, hlavní je, že John uspěl u řidičské zkoušky, a to 15. února 1965. Potom si nechal své Mini vyrobit. John byl však údajně velmi špatný řidič, roku 1969 dokonce na dovolené s Yoko Ono naboural. Známe také mnoho fotek, kde jezdí v autech Paula, George nebo Ringa.Radford Mini Cooper 'S', auto Paula McCartneyho, bylo vyrobeno roku 1965. Model to byl starší než ty od ostatních Beatlesáků. Jeho coopřík měl zelenou metalízu. Byl vybaven černou kůží, střešním okénkem, vnitřním osvětlením, tehdy velmi vzácnými halogenovými světlomety a zabudovanými mlhovkami v mřížce motoru.
Od roku 1996 bylo Paulovo auto nabízeno v amerických aukcích, poslední roku 2002 po jeho opravě. Dnes je vystaveno v muzeu v Sarasotě.
Právě v tomto autě se Paul s Lindou vraceli k Paulovi ten večer, kdy se poprvé potkali. Také jím jeli Paul, Alistair Taylor a Paulova fenka Martha na výlet na Primrose Hill. Zde potkali zvláštního muže procházejícího se kolem, který inspiroval Paula k napsání písničky Fool On The Hill.George Harrison vlastnil Mini, které pro něj bylo vyrobeno roku 1965 a mělo černou metalízu. Roku 1967 si ho pomaloval psychedelickými obrázky. Tehdy měl George podobně namalované i zdi svého domu, což se moc nelíbilo sousedům Nerozhodný.
Georgeovo Mini bylo asi ze všech nejslavnější, protože se objevilo ve filmu Magical Mystery Tour. Tam, jistě sami usoudíte, dokonale zapadalo :). Krátce po tom, co tento film vyšel, George dal své autíčko Ericu Claptonovi, který mu ho pak vrátil až v sedmdesátých letech.
Roku 2008 bylo Georgeovo Mini vystaveno na výstavě Chelsea Flower Show jako součást "Zahrady George Harrisona". O rok později bylo využito Georgeovou druhou ženou Olivií pro reklamu na BMW.Ringo Starr jezdil ve svém vlastním Radfordu Mini
od roku 1967. Měl však, ostatně i jako ostatní členové, i další auta. Všeho všudy údajně tři: Facel Vega, když jezdil na dlouhé vzdálenosti, Super-Mini na cesty do města nebo na nějaká speciální místa, no a obyčejné Mini na vyjížďky po okolí. Říká se, že Ringovo Mini (asi to "obyčejné") mělo karosérii typu Hatchback, aby se do něj mohla vejít bicí souprava. Co je na tom všem pravdy, nevím. Dnes Ringovo Mini vlastní Steve Smith, ale možná už ho zase prodal někomu jinému...O této zajímavosti se moc nepíše, jediná stránka, která za něco stojí, a z které jsem tudíž nejvíce čerpala, je http://www.minispace.co.uk/beatles/index.htm. Nezaručuju se ale, že to je všechno pravda :). Každopádně už se těším na své vlastní MiniUsmívající se! Beatles forever!

Imagine: John Lennon

12. října 2011 v 18:02 | Czewa |  Solos
Všichni určitě znáte tu krásnou písničku, kterou složil John a která je naplněná snovou a klidnou atmosférou.
Písničku Imagine napsal John Lennon díky inspiraci z básnické knihy Yoko Ono, Grapefruit, konkrétně ho ovlivnila báseň Cloud Piece, jakási reakce na trpké zkušenosti Yoko v Japonsku během 2. světové války. Myšlenkou textu Imagine písně je Johnovo přání mírumilovného světa. Touto tématikou se John Lennon zabýval od doby, kdy se seznámil s Yoko Ono. Kromě Imagine patří mezi písně propagující mír třeba Give Peace A Chance, Mind Games nebo Happy Xmas (War Is Over).
Imagine je však přesto jen jedna. Její melodie patří mezi vůbec nejoblíbenější, časopis Rolling Stones ji zařadil roku 2004 na 3. místo ve svm žebříčku 500. nejlepších písniček, které kdy byly vytvořeny.
Píseň tvoří začátek druhého sólového alba Johna Lennona, které se po ní celé jmenuje. Slovo Imagine se mi líbí, a ta písnička ještě víc. Je zajímavé, že John už to slovo ve své tvorbě použil v dobách Beatles: text písničky I'll Get You tak začíná: "Imagine I'm in love with you...". Imagine nahraná roku 1971, čili asi o 7 let později, ukazuje zcela jasně, jak se John změnil, zejména co se textů písní týče :). Jinak doporučuji pročíst si text a sami se nad ním zamyslete, to je totiž to, o co Johnovi šlo především: předávat poselství míru.
Peace & love!


Imagine there's no heavenwonder you can
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today...

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
It`s easy if you try
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one

Paul McCartney mě dnes teda překvapil!

9. října 2011 v 22:03 | Czewa |  Aktuality
No to není možné, že já se o všem vždycky dozvím na poslední chvíli. Celý den myslím na Johna Lennona, jak by tu s námi ještě mohl být a slavit své narozeniny, a za mými zády se odehrává jedna reálná událost: Paul McCartney se potřetí žení!
Se svou jednapadesátiletou novomanželkou Nancy Shevell jsou spolu už čtyři roky, zasnoubili se letos v květnu. No a dnes, právě v "Johnův den" se vzali. Paulovy děti se svatbou souhlasily, Stella navrhla dokonce nevěstiny šaty. Je zajímavé, že v případě Paulovy druhé svatby s Heather Miles Stella byla proti a šaty nenavrhla. Třetí svatba Paula McCartneyho se konala na Marylebonské matrice v Londýně, což je to samé místo, kde si vzal Paul i svou první ženu Lindu v roce 1969. Heather chtěla v roce 2002 na rozdíl od Nancy pompézní svatbu v irském stylu. Obřadu se zúčastnilo jen pár desítek lidí, přestože by si bohatí novomanželé mohli dovolit mnohem honosnější svatbu.
Oba jsou, zdá se, velmi šťastní, přejme jim to... Ale žárlím :)). Hlavně přijeď, Paule, někam blízko koncertovat...


Happy birthday, John!

9. října 2011 v 11:39 | Czewa |  Aktuality
Ano, dnes je den, kdy by John Lennon slavil své 71. narozeniny. Bylo to přesně 9. října roku 1940, kdy se v liverpoolské porodnici narodil Alfredu Lennonovi a jeho ženě Julii. 71 let... co to znamená pro svět? Může to být nenápadný střípeček času, nepodstatná bublina, která nakonec praskla, smítko ve větru. Ane není.
John Lennon toho za svůj čtyřicetiletý život ukončený tragédií 8. prosince 1980 stihl napáchat tolik dobrého, že na něj svět jen tak nezapomene. Od atentátu už je to skoro 31 let, ale jeho písničky se dál hrají v rádiu, já je miluju čím dál tím víc a děkuji Johnovi za vše, co udělal. Ať je, kde je. Thanks.

"Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe."


And Your Bird Can Sing

8. října 2011 v 12:43 | Czewa |  Písničky
Skladba Johna Lennona And Your Bird Can Sing byla natočena v dubnu 1965 a objevila se na albu Revolver. Pracovní název písničky zněl "You Don't Get Me". John jí, jako ostatně spoustou ze svých písniček, pohrdal. Roku 1971 ji označil přímo za horor, v roce 1980 pak za odpad.
Text se zdá být neproniknutelný: o čem to zpívá, o zelených ptácích, posedlostech, sedmi divech světa? Proč?
John se domníval, že některé texty Boba Dylana jsou také pouze odpad, který ostatní překládají jako poezii. Nepochyboval o tom, že to i on sám dokáže. A tak napsal And Your Bird Can Sing. Je možné, že text odráží něco, co John sám zažil: vizi jiné dimenze, kterou ostatní nemohou pochopit. To nemůžeme vědět jistě, ale je pravděpodobné, že John zkrátka musel vymyslet něco psychedelického pro toto album. Doby prostých milostných písní už byly asi definitivně pryč... I když, kdyby tam zmínky o zpívajících ptácích a podobně nebyly, zůstal by text o bohaté holce, která kluka nemůže dostat, ale až na tom bude jednou špatně, on bude poblíž.
Co se týče hudby, pro píseň je typická melodie hraná dvěma kytarami, na jednu hrál George a na druhou Paul. Jedná se přinejmenším o zajímavou písničku, mně se moc líbí. A co na ni říkáte vy?


You tell me that you've got everything you want
And your bird can sing
But you don't get me, you don't get me

You say you've seen seven wonders and your bird is green
But you can't see me, you can't see me

When your prized possessions start to weigh you down
Look in my direction, I'll be round, I'll be round.

When your bird is broken, will it bring you down?
You may be awoken, I'll be round, I'll be round.

You tell me that you've heard every sound there is
And your bird can swing
But you can't hear me, you can't hear me

Hold Me Tight

1. října 2011 v 13:04 | Czewa |  Písničky
Píseň Hold Me Tight napsal Paul McCartney na Forthlin Road. Inspirací mu byla dívčí černošská vokální skupina z New Jersey Shirelles. Beatles měli vždycky rádi dívní kapely a zpěvačky a Shirelles se stali prvními, které dobyly první místo hitparád v Americe. To se stalo roku 1961.
Paul označil Hold Me Tight za "pracovní věc", John k ní řekl jen, že ho nijak nezaujala. První verzi natočili v pondělí 11. února 1963 se záměrem umístit ji na album Please Please Me. Nakonec to ale neudělali a pásek někde ztratili. Znovu ji nahráli ve čtvrtek 12. září 1963 a tato už se na albu objevila, vyšla na With The Beatles (v Americe Meet The Beatles). A to se nestávalo často, aby Beatles tak "přehazovali" písničky z jednoho alba na druhé. I proto je Hold Me Tight vyjímečná. Já ji mám ráda. Co vy?


It feels so right now, hold me tight,
Tell me I'm the only one,
And then I might,
Never be the lonely one.
So hold [hold] me tight [me tight], to-night [to-night], to-night [to-night],
It's you,
You you you - oo-oo - oo-oo.
Hold me tight,
Let me go on loving you,
To-night to-night,
Making love to only you,
So hold [hold] me tight [me tight], to-night [to-night], to-night [to-night],
It's you,
You you you - oo-oo - oo-oo.
Don't know what it means to hold you tight,
Being here alone tonight with you,
It feels so right now.
Hold me tight,
Tell me I'm the only one,
And then I might,
Never be the lonely one,
So hold [hold] me tight [me tight], to-night [to-night], to-night [to-night],
It's you,
You you you - oo-oo - oo-oo.
Don't know what it means to hold you tight,
Being here alone tonight with you,
It feels so right now.
Hold me tight,
Let me go on loving you,
To-night, to-night,
Making love to only you,
So hold [hold] me tight [me tight], to-night [to-night], to-night [to-night]
It's you,
You you you - oo-oo - oo-oo.