Září 2011

Dhani Harrison

27. září 2011 v 18:32 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Dhani Harrison je jediným potomkem George. Narodil se mu a Olivii Harrisonové 1. srpna 1978 v porodnici ve Windsoru, asi čtyři týdny před svatbou jeho rodičů. George vybral jméno pro svého syna podle dvou tónů indické hudební stupnice: "dha" a "ni". Přeloženo do sanskrtu však toto jméno znamená bohatý.
Dhani vyrůstal v sídle Harrisonových, které se jmenovalo Friar Park. Žil tu jako v bavlnce, vozil se ve zlatém mercedesu se šoférem a o peníze neměl nouze.
Zezačátku navštěvoval školu Dolphin, kde se učil podle speciálního Montessori systému. Později začal chodit na soukromou školu v Shiplake. Už od malička byl duchovně vzděláván a pravidelně meditoval.
Roku 1992 se Dhani poprvé octl na pódiu, a to u příležitosti propagační akce politické strany Maharišiho Maheše Jogiho, kde jeho otec hrál a na pódium ho také pozval. Chtěl, aby si s ním zahrál na kytaru. Přesto se Dhani nechtěl stát hudebníkem, v roce 1995 se rozhodl jít studovat technologii designu. Když odpromoval, započal svou kariéru jako aerodynamik. Bohužel ho tato činnost nenaplňovala tak, jak doufal, a rozhodl se následovat svého otce jako profesionální muzikant.
Po smrti George uspořádal Dhani s Ericem Claptonem v Londýně velkolepý koncert na otcovu památku, který se konal v listopadu 2002. Také se spojil s Jeffem Lynnem a spolu dokončili Georgeovo poslední album Brainwashed. Spolu s Jacobem Dylanam také dokončil Lennonovu písničku Gimme Some Truth. Roku 2006 založil svou vlastní kapelu Thenewno2. Jinak je třeba zajímavé, že spolupracoval na vývoji videohry The Beatles: Rock Band. Jinak nahrával různé předělávky písní a tak, ale vůbec nejlepší je ta jeho podoba... úplně jako George ♥!This Never Happened Before - Paul McCartney

24. září 2011 v 12:33 | Czewa |  Solos
Tak to je moje asi úplně nejoblíbenější písnička od Paula McCartneyho z jeho pobeatlesovského období. A vlastně celé album Chaos and Creations in the Backyard, z kterého pochází, je moc povedené a hlavně úplně jiné než všechna předchozí i následující. Vyšlo roku 2005 a podobně jako u svých prvních dvou sólových alb McCartney a McCartney II. hraje ve většině písní na všechny nástroje sám Paul. Písnička This Never Happened Before je krásná pro své akordové kombinace a jednoduchý, avšak velmi efektní doprovod. Byla použita i ve filmu, v americkém romantickém dramatu z roku 2006 The Lake House. A já vám nepřeju nic jiného, než abyste se zaposlouchali do Paulova slastného hlasu a užívali si dokonalost této písně...


I'm very sure
this never happened to me before
I met you and now I'm sure
this never happened before

Now I see
this is the way it's supposed to be
I met you and now I see
this is the way it should be

This is the way it should be for lovers
They shouldn't go it alone
It's not so good when you're on your own

So come to me
Now we can be what we wanna be
I love you and now I see
This is the way it should be

This is the way it should be

This is the way it should be for lovers
They shouldn't go it alone
It's not so good when you're on your own

I'm very sure
This never happened to me before
I met you and now I'm sure
This never happened before
(this never happened before)
This never happened before
(this never happened)
This never happened before
(this never happened before)

Magical Mystery Tour (album)

18. září 2011 v 21:08 | Czewa |  Alba
Album Magical Mystery Tour vzniklo jako soundtrack ke stejnojmennému filmu. Jsou na něm samozřejmě ale i jiné písničky než ve filmu a všechny spojuje jejich divokost a psychedelický charakter. Magical Mystery Tour vyšlo v listopadu 1967 jako klasické album v Americe, v Británii jako dvojité EP pak v prosinci. Písničky z něj byly na rozdíl od filmu hodnoceny velmi kladně. To se projevilo i v tržbách z něj, zpočátku byly úplně nejvyšší, které vydal americký label Capitol Records. Tři skladby z něj dokonce vyšly na singlech.
Mně osobně se na albu líbí většina písniček, jsou takové jiné. Třeba Fool On The Hill je úžasná, Strawberry Fields je úplně z jiného světa, Penny Lane a Your Mother Should Know zase tak optimistické...strana A
2:51 Magical Mystery Tour
2:59 The Fool On The Hill
2:16 Flying
3:56 Blue Jay Way
2:29 Your Mother Should Know
4:36 I Am The Walrus
strana B
3:31 Hello Goodbye
4:09 Strawberry Fields Forever
3:02 Penny Lane
3:08 Baby You're A Rich Man
3:47 All You Need Is Love

Magical Mystery Tour

18. září 2011 v 20:56 | Czewa |  Filmy
Po velkém úspěchu s albem Sgt. Pepper Beatles rozhodně neusnuli na vavřínech - okamžitě se pustili do práce na hudbě k hned dvěma filmovým projektům. Prvním byl animovaný film Yellow Submarine, který sice nebyl jejich vlastním nápadem, ale o jeho vývoj se zajímali. Teď však budu psát o tom druhém, padesátiminutovém barevném a na rozdíl od Yellow Submarine hraném televizním projektu. S námětem na film Magical Mystery Tour přišel Paul McCartney během zpátečního letu z Ameriky, kde byl navštívit Jane Asherovou na turné. Paula zkrátka napadlo, že by mohli Beatles natočit svůj vlastní film, který by sami napsali i zrealizovali. A to taky udělali. Ve filmu se objevuje šest skladeb ze stejnojmenného alba: Magical Mystery Tour, Your Mother Should Know, I Am The Walrus, Fool On The Hill, Flying a Blue Jay Way.
Mělo jít o surrealisticko-mystický výlet žlutým pomalovaným autobusem, ve kterém jede spusta "zajímavých" lidí. Tento autobus opravdu vyjel z Londýna 11. září 1967. O čtyři dny později, 15. září, bylo natáčení jejich "tajemné" cesty ukončeno. Jelo celkem 43 pasažérů, kromě Beatles různé sekretářky, nějací trpaslíci, herci, také holič, Paulův bratr Mike, hosteska a samozřejmě řidič.
Příběh není nijak složitý, Ringo a Jessie si chtějí koupit autobusový zájezd a v cestovní kanceláři je kníratý John Lennon pozve na Magical Mystery Tour. Přijmou. Autobus odstarutuje a výlet plný tajemství začíná...
Jednotlivé epizody ve filmu mají většinou surrealistický nádech, proto není vždy zcela jasné, co tím chtěl "básník" říci. Film bohužel neměl vůbec dobrý ohlas, u kritiky naprosto propadl a v Americe se mu dostalo velmi omezené pozornosti. No a to Paul doufal, že se dostane do kin :). Ale mu to tam moc sluší, to jo.
Podle mě jsou na něm stejně nejlepší ty písničky a k nim vlastně klipy. Moc hezký je k Fool On The Hill a taky k Your Mother Should Know. Jinak klukům nic neberu, ale tak je jasné, že každý nemůže dělat všechno a lepší je se vždy soustředit na to, co člověk opravdu umí...


With a Little Help from My Friends - Joe Cocker

16. září 2011 v 16:11 | Czewa |  Covers
Není to až tak častý jev, aby si interpreti, kteří nahrají cover verzi nějaké písničky od Beatles, o moc změnili původní verzi. Právě v tom je asi With A Little Help From My Friends přezpívaná Joem Cockerem, anglickým rockovo-bluesovým skladatelem a zpěvákem, nejzvláštnější. Nahrál ji jen o rok později než samotní Beatles, čili roku 1968. Změnil ji nápadně - je pomalejší, v 6/8 taktu, v refrénu hraje používá jiné akordy a přidal o mnoho delší předehru. Na kytaru tam hraje slavný kytarista Jimmy Page. Joe Cocker tuto píseň předvedl i na Woodstocku v roce 1969. Jeho verzí se také nechala inspirovat režisérka muzikálu Across The Universe z roku 2007, Julie Taymor, která na konci této písně ve filmu používá Cockerovu úpravu.
Já ale stejně miluju originál od Beatles :).


Tady je písnička z Across The Universe:A tady Cockerova z Woodstocku, k ní jsou kvůli jeho špatné výslovnosti přidané vtípky :).


I Me Mine

3. září 2011 v 15:03 | Czewa |  Písničky
Písničku I Me Mine z alba Let It Be napsal George Harrison. K tříčtvrťovému taktu a melodii ho údajně inspirovala nějaká vojenská dechovka, kterou zaslechl v televizi. Text pak odráží jeho zájem o východní filozofii, George se neustále pokoušel povznést nad své vlastní ego. Podle něj nám naše ego, to, co chceme, co nám patří, brání splynout s vesmírem. Tam neexistuje nic takového, co by nebylo součástí celku. Stejná slova, jaká tvoří název písně, použil George Harrison i pro jméno své autobiografie, která vyšla poprvé v Británii roku 1980.
Nahrávání se konalo 3. ledna 1970. John byl v té době na dovolené v Dánsku. Verze, kterou natočili, trvala jen jednu minutu a 34 vteřin. Tak ji sestříhal Glyn Johns, přičemž k ní ještě přidal kousek rozhovoru, na jehož počátku říká George "Jsi připravený, Ringo?", načež mu Ringo odpovídá: "Připravený, Georgi!"
Tato verze však nakonec použita nebyla, protože pásky dostal na starost Phil Spector. Ten nahrávku prodloužil na skoro 2 a půl minuty. Ve filmu Let It Be na tuto písničku tančí John s Yoko, jak zde vidíte na videu.


All through the day, I me mine
I me mine, I me mine
All through the night, I me mine
I me mine, I me mine

Now they're frightened of leaving it
Everyone's weaving it
Coming on strong all the time
All through the day I me mine

I-I-me-me-mine, I-I-me-me-mine
I-I-me-me-mine, I-I-me-me-mine

All I can hear, I me mine
I me mine, I me mine
Even those tears, I me mine
I me mine, I me mine

No-one's frightened of playing it
Everyone's saying it
Flowing more freely than wine
All through the day I me mine

I-I-me-me mine, I-I-me-me mine
I-I-me-me mine, I-I-me-me mine

All I can hear, I me mine
I me mine, I me mine
Even those tears, I me mine
I me mine, I me mine

No-one's frightened of playing it
Everyone's saying it
Flowing more freely than wine
All through your life I me mine

Mary McCartney

2. září 2011 v 16:48 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Mary byla první dcerou Paula a Lindy McCartneyových. Narodila se v Londýně, na klinice Marie Louise, kterou Paul s Lindou společně vybrali schválně - Paulova matka se totiž jmenovala Mary a Lindina Louise. Linda porodila Mary skoro šest měsíců po svatbě, ve čtvrtek 29. srpna 1969 o půl druhé ráno. Když jí byly dva měsíce, odvezli ji rodiče do Skotska. V listopadu ji pak jeli ukázat Lindiným rodičům do Ameriky.
McCartneyovi ji vychovávali jako vegetariánku a zastánkyni práv zvířat. Matka ji však inspirovala i ve výběru povolání - z Mary se stala také fotografka. Pracovala pro nejrůznější časopisy, fotila premiéra Tonyho Blaira a tři týdny před její smrtí udělala taky pěkné fotky své matky.
Roku 1998 se vdala za filmového režiséra Alistaira Donalda. Svatba se konala v Rye v Sussexu a Mary měla oblečené růžové šaty, které jí navrhla sestra Stella. 3. dubna 1999 se jí narodil chlapeček Arthur Alistair Donald, díky němuž se Paul stal dědečkem jako druhý člen Beatles. Předběhl ho Ringo. Roku 2002 se Mary narodil druhý syn Elliot Donald. V dubnu 2005 se s manželem málem rozvedli, ale zkusili to kvůli dětem znovu. Dlouho už ale jejich manželství netrvalo, roku 2007 si Mary změnila přijmení na původní a o rok později porodila třetího syna Sama Abouda, jeho otcem byl režisér Simon Aboud. V roce 2010 se ti dva vzali v Londýně, ve stejném místě jako roku 1969 Maryini rodiče. Momentálně čeká - nebo taky už možná chová :) - čtvrté dítě.