Denny Laine

20. srpna 2011 v 22:11 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Denny Laine se narodil 29. října 1944 v Birminghamu jako Brian Frederick Arthur Hines. Je to skladatel, kytarista a taky zpěvák, který společně s Paulem a Lindou McCartneyovými založil roku 1971 kapelu Wings.


Laine se dostal ke kytaře díky vlivu Djanga Reinhardta, slavného romského jazzového kytaristy a skladatele. Své první vystoupení předvedl ve dvanácti letech a posléze založil kapelu Denny Laine & The Diplomats, ve které hrál mimo jiné i bubeník budoucích The Move a Electric Light Orchestra Bev Bevan. Ve dvaceti letech opustil Denny Laine tuto kapelu a připojil se ke skupině The Moody Blues, se kterou nazpíval jeho první hit Go Now. Byli dost úspěšní a jejich písničky se rozšířily i po zahraničí. Většinu písní napsal Denny Laine společně s Mikem Pinderem, se kterým tvořili autorskou dvojici Laine & Pinder, stejně jako třbea John s Paulem byli Lennon & McCartney. Přesto Laine s Pinderem nevydrželi tvořit pospolu ani zdaleka tak dlouho a i přes jejich úspěchy Denny Laine roku 1966 kapelu opustil.
Téhož roku Laine založil další skupinu, The Electric String Band. Po vydání dvou singlů však u publika nijak moc neuspěli a nakonec se kapela roku 1967 rozpadla. Laine s kytaristou Trevorem Burtonem pak od roku 1969 hráli ve skupině Balls, než se opět roku 1971 rozpadla. Toho roku se pak stala pro nás fanoušky Beatles důležitější událost - zavolal mu Paul McCartney, aby se k němu přidal a založili kapelu. Tak vznikli Wings, se kterými Denny Laine vydržel celých deset let. Laine ve Wings hrál na všechny možné kytary včetně basové, zpíval vokály, hrál na keyboard a občas také pomáhal se skládáním písniček. To s Wings zažil Laine největší úspěchy a taky si nejvíce vydělal. Spolu s Paulem napsali třeba hit Mull Of Kintyre.
V lednu 1980 byl Paul zadržen v Japonsku na letišti kvůli nezákonnému převážení marihuany. Kvůli těm několika dnům ve vězení bylo zrušeno jedno turné Wings a kvůli tlaku na Paula roku 1981 skupinu rozpustil.
Denny Laine však pokračoval v nahrávání vlastní hudby a objevil se na několika sjezdech fanoušků Beatles. Taky píše autobiografii a stále koncertuje.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K | 22. srpna 2011 v 21:24 | Reagovat

Teď nepíšu ke článku, chci se jenom zeptat-co si myslíš nebo co víš o klubu beatlemaniaků?

2 Czewa | Web | 23. srpna 2011 v 14:25 | Reagovat

http://www.beatlemania.cz/cs/%C4%8Clenstv%C3%AD_v_klubu/Pr%C3%A1va_%C4%8Dlena
Tady jsou jejich stránky, já osobně jsem o nich poprvé slyšela teprve nedávno v Praze na výstavě Beatlemánie. Ne že by mě to nezajímalo, ale zatím jsem spokojená jako soukromý beatlemaniak :). A co ty, ty je nějak znáš?

3 K | 26. srpna 2011 v 16:52 | Reagovat

ne, právě jsm o nich taky slyšela teprve nedávno, tak jsem mysela, jestli s nima třeba nemáš nějakou zkušenost, přijde mi to docela dobrý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama