Beatles

5. srpna 2011 v 20:58 | Czewa |  Knihy
Dočetla jsem ho. Skoro šestisetstránkový román od norského autora Larse Saabyeho Christensena. Ano, jmenuje se Beatles, tak to je jasné, že jsem ho přečíst musela! A věřte, že mi to netrvalo ani moc dlouho, kniha se velmi dobře četla.
Lars Saabye Christensen patří mezi jednoho z nejvýznamějších norských autorů současnosti a jeho román Beatles se stal velmi úspěšným. Nejedná se o příběh o Beatles, hlavními hrdiny nejsou liverpoolští kluci, Beatles a jejich hudba a život hrají roli jakéhosi symbolu. Celý příběh je totiž plný symbolů, které čtenáře ihned zaujmou.


Hlavní postava knihy se jmenuje Kim Karlsen a příběh začíná, když má čtrnáct let a chodí se svými třemi nejlepšími přáteli do školy. Každý z těch čtyř má přezdívku podle svého oblíbeného člena Beatles: Kim je Paul, Gunnar John, Seb George a Ola Ringo. Kim jako vypravěč píše o jejich přátelství a o dospívání, plné alkoholu, fotbalu, dívek a různých příhod. Zpočátku bezstarostní hoši se setkávají i s temnými stránkami života, s drogami nebo smrtí. Čtenář může díky tomuto zdánlivě prostému vyprávění poznat, jaké byly poměry v Norsku v 60. letech. Tato doba znamenala i tam konec jedné epochy, dospělí se cítili bezradní v otázkách budoucnosti a mladí řešili citové i myšlenkové problémy. Stejně jako čtveřice hlavních postav se i spousta dalších mladých Norů bouřila proti tradičním společenským hodnotám, řešili politické otázky a zažívali své první i další lásky. V pozadí příběhu se objevují i různé historické momenty jako okupace Československa roku 1968 nebo přistání Američanů na Měsíci.
Kim, Gunnar, Seb a Ola mají všichni rádi Beatles. Jakmile jeden z nich sežene novou desku, ostatní přijdou k němu a se zatajeným dechem si ji poslechnou na gramofonu. Potom často zůstanou ještě nějakou dobu v tichosti ležet a přemýšlí o hudbě, kterou slyšeli. Tento zvyk se mi velmi zamlouvá, ukazuje to, jak je hudba Beatles fascinující. Přestože název románu a jednotlivých kapitol (jmenují se podle písniček od Beatles) odkazují na liverpoolskou čtveřici, můžeme se v knize setkat i s mnoha jinými interprety. Významnou roli hraje například Bob Dylan, díky kterému se chlapci seznámí s problémem války ve Vietnamu, skupina The Doors nebo The Rolling Stones.
Přestože cesta každého ze čtveřice přátel z Osla směřuje jiným směrem, zůstávají kamarády. Vzdalování jednoho od druhého může také představovat paralelu k vzdalování členů Beatles, které vedlo až k jejich rozpadu. Na konci knihy už Kim nenazývá své přátele přezdívkami po Beatles, je však jisté, že jejich láska k nim ovlivnila jejich sny a přátelství naopak upevnila.
K četbě této knihy nemusíte být maniak do Beatles jako já, stačí mít chuť pustit se do poměrně tlustého svazku, ale nebojte, příběh je opravdu moc hezký, jde to rychle a doporučuji ho přečíst. Je pravda, že se mi moc nelíbil konec, ale byl lepší než u amerického happy endu. Jak to dopadne? Nechte se překvapit ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kiki.mich | E-mail | Web | 11. srpna 2011 v 13:41 | Reagovat

Chci si jí půjčit, tak jsem zvědavá, vypadá dobře :) Jinak, máš krásný design ;)

2 czewa | Web | 12. srpna 2011 v 15:16 | Reagovat

Děkuji

3 czewa | Web | 12. srpna 2011 v 15:16 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama