Květen 2011

Golden Slumbers

28. května 2011 v 13:45 | Czewa |  Písničky
Píseň Golden Slumbers byla původně anglická ukolébavka založená na 400 let staré básni Thomase Dekkera. Jednoho dne přišla za Paulem McCartneym jeho nevlastní sestra Ruth s notami Golden Slumbers v ruce a požádala ho, aby tu písničku zahrál. Paul se přiznal, že neumí číst noty, ale zaujal ho text písně a k jedné sloce napsal vlastní slova. Přidat k nim vhodnou melodii a pár detailů už pro něj byla hračka. Ach, jak k němu vzhlížím :-)! Konečná verze Paulovy písně Golden Slumbers se objevila na albu Abbey Road ve spojení s jeho další skladbou Carry That Weight. Beatles je natočili obě jako jeden kus ve středu 2. července 1969. John u toho nebyl - ležel ve skotské nemocnici po zranění při autohavárii.
Mně se nejvíc líbí ten klavír tam. Hraje na něj Paul.

Once there was a way to get back homeward
Once there was a way to get back home
Sleep pretty darling do not cry
And I will sing a lullabye

Golden slumbers fill your eyes
Smiles awake you when you rise
Sleep pretty darling do not cry
And I will sing a lullabye

Once there was a way to get back homeward
Once there was a way to get back home
Sleep pretty darling do not cry
And I will sing a lullabye

Jak to bude s Beatles?

26. května 2011 v 14:16 | Czewa |  Moje beatlesoviny
Aktuální téma týdne je "budoucnost". Náhodou jsem se zrovna dnes zamýšlela nad tím, jak se bude svět dívat na Beatles v době bez jejich současníků a lidí, kteří zažili dobu "beatlemanie". Budou takoví nadšenci jako já i za sto a více let? Řekněte že ano... Je hrozná představa, že by se tato kultura měla ubírat někam úplně jinam. Vždyť hudbou Beatles nemůže nikdo úplně pohrdat. A zapomenout na ni? Never!
Já aspoň doufám, že moje děti budou do Paula, George, Johna a Ringa stejně vesmírně nesmírně zamilovaní jako já!

Cheer Down - George Harrison

20. května 2011 v 14:12 | Czewa |  Solos
Tuto super písničku jsem poprvé slyšela nedávno na online Beatles rádiu a hned se mi zalíbila. Líbí se mi slova i krásné a zajímavé akordové kombinace. No a Georgův hlas to všechno krásně doplňuje...

Hudbu k ní napsal George sám a se slovy mu pomohl Tom Petty. Textovou inspirací byla Georgeova žena Olivia, která jednou, když byl něčím příliš nadšený, manželovi řekla "Okay, cheer down, big fellow." (O.K., zklidni hormon, hochu...laický překlad :) ) Muž zde radí své ženě, aby se v momentě, kdy jí něco trápí, stárne nebo tak, zkrátka "zklidnila hormon" (cheer down..no jak byste to přeložili?). On ji bude vždy milovat, ach...

Píseň "Cheer Down" byla poprvé vydána roku 1989 na soundtracku z filmu Lethal Weapon 2. Dnes ji můžeme najít i na různých kompilacích jako Let It Roll: Songs by George Harrison.

Tak si ji poslechněte, je fakt hezká :)

I can see by your grin
That you're trembling within
It's all over town, cheer down
And the smile on your face
Is sometimes out of place
Don't mind, no frowns, cheer down.

If your hair should fall
If your shares should crash
You'll get by even without getting a rash

There's no tears to be shed
I'm gonna love you instead
I want you around, cheer down.

When your teeth drop out
You'll get by even without taking a bite

If your dog should be dead
I'm gonna love you instead
The world loves a clown, cheer down.
I want you around, cheer down

Liverpool

12. května 2011 v 15:40 | Czewa |  Zajímavosti
Téma tohoto týdne je na stránce blog.cz "Moje město". No, nejvhodnější příležitost k napsání článku o Liverpoolu, rodném městu všech členů The Beatles. Protože město, ve kterém člověk vyrůstá, zásadně ovlivňuje jeho myšlení a osobnost. Sami si uvědomte, jak je pro vás vaše město důležité a jak ovlivnilo váš dosavadní život.
Liverpool je město nacházející se na severovýchodě Anglie, na východní části Merseyské zátoky. Bylo založeno roku 1207 jako předměstí a město se z něj stalo roku 1880. Je to čtvré největší město Velké Británie, jeho populace se pohybuje kolem čísla 435 500.
V historii patřil Liverpool mezi nejvýznamější přístavy na světě. Jeho důležitost klesla se stavbou manchesterského lodního kanálu. Díky své prominentní roli přístavu však ještě předtím přilákal kosmopolitní obyvatelstvo, zejména z Irska. Městu se proto často říkalo "hlavní město Irska". Žilo zde ale i množství velšských přistěhovalců, nacházela se zde velká čínská komunita a jako pozůstatek obchodů s otroky i komunita černochů.
Obyvatelé Liverpoolu si říkali "Liverpudlians" nebo taky "Scousers", což je přezdívka vzniklá z označení námořnické stravy "lob scouse"). Měli nosový přízvuk a dobrý smysl pro humor. Z Liverpoolu pochází řada komiků a fotbalových týmů. Byla zde jedinečná hudební scéna, protože v době od roku 1956, kdy se v británii stala skifflová hudba velkým trendem, nové skifflové kapely z Liverpoolu se všechny nerozpadly, ale daly se na rock'n'roll a jejich hudba začala město ovládat. No a dvou takových skifflových skupin byli členy všichni čtyři z Beatles: Richard Starkey hrál na bicí v Eddie Clayton Skiffle Group a ostatní se přidali ke Quarry Men.
V červenci 1961 vznikl časopis Mersey Beat, který všechny překvapil tím, kolik se toho na Merseyside děje. Samé tanečních večery s rock'n'rollovými koncerty. Když pak Beatles vzniklí z Quarry Men začali být úspěšní a i britská média si všimla liverpoolských kapel, psali o jejich stylu právě jako o "Mersey Beatu". Tento styl byl však velmi různorodý, i když se většina skládala ze standartního sólová kytara-doprovodná kytara-basa-bicí, našly se i septety, kvintety, tria či dua, někteří používali dechové nástroje, vznikly i dívčí skupiny, černošské vokální soubory nebo se tu dařilo folkovým a countryovým muzikantům. Nevzácné byla také jazzové čtení poezie.
Liverpoolské kapely byly zvány do Hamburku, kde se jim dostalo tvrdého výcviku ve formě dlouhých hodin vyčerpávajícího hraní. Roku 1962 jezdily i na americké základy ve Francii, kde rovněž hráli dlouho a získávali tím potřebné zkušenosti.
Humor Beatles, který si (zcela pochopitelně :)) oblíbili novináři na tiskových konferencích, měl v sobě typické znaky liverpoolského vtipkování. Příklad? Podívejte se na film A Hard Day's Night :). Nebo dobře, jeden napíšu: Když se George Martin zeptal při prvním nahrávání, jestli se jim něco nelíbí, George Harrison řekl: "No, tak za prvé se mi nelíbí vaše kravata."
Beatles započali fenomén, kdy se na vrchol hitparád dostávalo dost liverpoolských hudebníků. Jejich úspěch také v Anglii započal velký rozmach beatu a invazi britských kapel v Americe. A přestože to nepokračovalo ve stejné míře, Liverpool nadále předtstavoval líheň talentů.
A kam by se fanoušek Beatles rozhodně měl podívat při návštěvě Liverpoolu?

- Cavern Club a socha Johna Lennona před ním- Paulův bývalý dům na Forthlin Road

- Paulovu a Georgeovu střední školu Liverpool Institute

...a jiná zajímavá místa. Ach, já tam chci :)!

I Feel Fine

9. května 2011 v 16:54 | Czewa |  Písničky
Na písničce I Feel Fine pracoval John Lennon v době, kdy Beatles chystali písničky pro album Beatles For Sale a nahrávali zrovna Eight Days A Week. Bylo to 6. října 1964, natočili ji o dvanáct dní později. Je to píseň založená na kytarovém riffu, který zní v pozadí. Jejím významným prvkem je také zpětná vazba použitá v úvodu - původně se jim tam vloudila omylem, ale natolik se jim zalíbila, že ji na nahrávce nechali. To samo o sobě značí určitý postup v jejich přístupu k nahrávání, přicházeli na nové efekty, které by se v písničkách mohly použít. Beatles tak byli úplně první, kteří zpětnou vazbu v nahrávce použili - poté se to stalo zcela běžnou součástí písniček.
I Feel Fine, jedna z Johnových nejoptimističtějších a nejpohodovějších písní, vyšla jako singl a dostala se na vrchol hitparády jak v Británii, tak v USA. Já ji měla jednu dobu úplně nejraději, což teď už sice úplně neplatí, ale stále se mi líbí :).


Baby's good to me you know,
She's happy as can be you know,
She said so
I'm in love with her and I feel fine

Baby says she's mine you know,
She tells me all the time you know,
She said so
I'm in love with her and I feel fine

I'm so glad that she's my little girl
She's so glad, she's telling all the world
That her baby buys her things you know.
He buys her diamond rings you know,
She said so
She's in love with me and I feel fine, MMM

Baby says she's mine you know,
She tells me all the time you know,
She said so
I'm in love with her and I feel fine

I'm so glad that she's my little girl
She's so glad, she's telling all the world
That her baby buys her things you know.

He buys her diamond rings you know,
She said so
She's in love with me and I feel fine
She's in love with me and I feel fine, MMM

I'm Looking Through You - The Wallflowers

8. května 2011 v 15:02 | Czewa |  Covers
Skupina z Los Angeles, jejíž frontmanem je Jacob Dylan (syn Boba Dylana :)), vznikla roku 1989 jako The Apples. Její obsazení se kromě Dylana během let změnilo. Jejich největším hitem je píseň One Headlight.
Kromě pěti vydaných alb mají za sebou i psaní písní do filmů - třeba do amerického dramatu I Am Sam. Tam nazpívali skvělou cover verzi písničky od Beatles I'm Looking Through You. Slyšela jsem ji na Beatles radiu a nemohla jsem na ní zapomenout. Nesrovnávám ji s originálem - to ani nejde, ale fakt se mi líbí. Chápu, že někomu může zpěv přijít příliš jiný než Paulův, to samozřejmě je, ale mně se to k té písničce hodí. A doprovodu opravdu nemohu vytknout nic.