Ray McFall

12. března 2011 v 14:05 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí


Ray McFall vlastnil Cavern Club, liverpoolský klub, kde hráli Beatles. Narodil se 14. listopadu 1926 v Liverpoolu a za války pracoval jako horník. Oženil se a roku 1952 se přestěhoval do Londýna. Za dva roky se ale zase vrátil do rodného města, aby zde dělal účetního klubu Cavern a jednoho dalšího, jazzového klubu. Požádal ho o to Alan Sytner, který tehdy Cavern klub vlastnil. Roku 1959 se Sytner rozhodl podnik prodat a Ray McFalla měl zájem. Klub převzal 1. října a hned se pustil do řady reforem. Z původně jazzového klubu udělal postupně klub, ve kterém se hrál rock'n'roll. Založil také tradici poledních koncertů. Roku 1961 už se zde hrál opravdu jen rock'n'roll a hostovala zde třeba skupina Swinging Bluejeans. No a 21.března 1961 se stala významná událost, v Cavern Clubu poprvé vystoupili The Bealtes. Pak tu hráli ještě několikrát, například 14.července 61 na přivítacím večírku po návratu z Hamburku. Pravidelně zde začli vystupovat 2.srpna 1961 a do jejich posledního místního vystoupení, které se konalo o tři roky a jeden den přesně později, tu odehráli 274 velmi úspěšných koncertů. Tak se sláva klubu začla šířit a z Cavern se zanedlouho stal nejznámější britský klub.
McFall založil také Junior Cavern Club, kam měli přístup pouze teenageři od třinácti do šestnácti let, bylo zde poměrně levné vstupné, vystupovaly tu vždy dvě kapely a hrály se tu desky z první dvacítky. První takový koncert pro mladé se uskutečnil v únoru 1964 a zahrál jim Billy J. Kramer.
Ray ale se svou prací neskončil. Naopak, pokračoval v realizaci svých plánů, založil manažerskou agenturu Cavern Artists Ltd. a rozšířil Cavern Club o další prostory. Začal taky budovat nahrávací studio Cavern Sound, které se pak otevřelo 15. října 1964. Teď taková zajímavost: Při stavebních úpravách bylo zbouráno staré pódium a Ray dostal nápad prodávat jeho kusy pod názvem Beatleboard. Fanoušci Beatles si tak odnesli suvenýr. Našlo se spoustu zájemců z celého světa a výtěžek z prodeje šel do charitativní organizace Oxfam. 12.září 1964 se konala ještě jiná charitativní akce, tzv. "Caverncade", kdy ulicemi Liverpoolu projížděly kapely na pomalovaných vozech. Existoval dokonce rozhlasový pořad Sunday Night At The Cavern, ve kterém se každou sobotu počínaje 15.březnem 1963 vysílal na Radiu Luxembourg vysílaly nejnovější hity a byly uvedeny skupiny hrající živě na pódiu.
Bohužel, Ray neodhadl své možnosti a nakonec musel vyhlásit bankrot a Cavern prodat. Předtím se však stal díky popularitě svého klubu slavným. Hodně cestoval, jel s Beatles na jejich první americké turné. Když se vrátil, tak už to s Cavern Clubem šlo z kopce. V roce 1973 ho zbourali a o deset let později postavili nový Cavern Club. Ray se vrátil do Londýna a pokračoval v práci účetního.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama